https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazske-zoo-se-behem-neceleho-mesice-narodila-ctyri-hribata-kone-prevalskeho?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražské zoo se během necelého měsíce narodila čtyři hříbata koně Převalského

12.5.2021 16:21 | PRAHA (ČTK)
Zahrada chystá v Troji přestavbu jejich výběhů a stájí, po dobu zhruba dvou let tak budou v areálu chybět.
Zahrada chystá v Troji přestavbu jejich výběhů a stájí, po dobu zhruba dvou let tak budou v areálu chybět.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zoo Praha
V chovné stanici pražské zoologické zahrady v Dolním Dobřejově na Benešovsku se během necelého měsíce narodila čtyři hříbata koně Převalského. První přišlo na svět 16. dubna, druhé v sobotu a dvě v pondělí. Podle chovatelů jde o tři klisničky a jednoho hřebečka. ČTK to dnes sdělila mluvčí zoologické zahrady Lucie Dosedělová. Kůň Převalského je jediným divokým druhem koně, který přežil do současnosti. Jednou z institucí, která se o jeho záchranu zasloužila, je právě pražská zoo. Zahrada chystá v Troji přestavbu jejich výběhů a stájí, po dobu zhruba dvou let tak budou v areálu chybět.
 

"Boom hříbat v Dolním Dobřejově vrcholí v době, kdy chystáme přestavbu jejich výběhů a stájí v areálu zoo v Troji, a kdy se tak do Dobřejova stěhují ´trojští´ převaláci," uvedl ředitel zahrady Miroslav Bobek. Podle něj je to první etapa proměny takzvaných plání, tedy prostoru mezi horní stanicí lanovky a občerstvením Obora, které budou v budoucnu věnovány výhradně asijské fauně a po dokončení nabídnou mimo jiné expozici nosorožců indických. U výběhů koní Převalského bude po dokončení k dispozici i nová expozice představující drobnější mongolskou faunu, doplnil Bobek.

"I když po dobu zhruba dvou let návštěvníci neuvidí koně Převalského v areálu zoo v Troji, určitou náhradou jsou pražské Dívčí hrady, kde se v téměř dvacetihektarové ohradě prohánějí čtyři klisny koně Převalského," připomněl. Do výběhu je tam chovatelé vypustili letos v dubnu. Smyslem projektu je podle Bobka to, aby koně Převalského vypásali vysazený travní porost. Chovatelé tak chtějí obnovit stepní společenstva.

"Jedná se rovněž o oživení této historicky významné a známé lokality Dívčích hradů známé z legendy o dívčí válce. Pro nás je také důležité to, že tu bude další skupina koní, která se bude rozmnožovat," řekl už dříve Bobek. Oblast by proto v budoucnu kromě čtyř klisen měl obývat také hřebec a případně i jejich mláďata.

Pražská zoo chová koně Převalského od roku 1932, první mládě se narodilo o dva roky později a do současnosti jich tam přišlo na svět více než 230. Od roku 1959 pro ně vede Mezinárodní plemennou knihu a od roku 2011 organizuje transporty koní do Mongolska, kde se tento druh vyskytuje přirozeně.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MJ

Marcela Jezberová

13.5.2021 09:41
Převaláci se nám množí, jako na běžícím pásu, a v Milovicích nebo v Jaroměři si ochranáři tahají triko s poníkama? Neměli by tam spíš pobíhat právě převaláci?
Odpovědět
JH

Jan Hrbek

13.5.2021 10:22 Reaguje na Marcela Jezberová
Možná jde o různé nároky na prostředí. Převaláci dle všeho potřebují krytou stáj / přístřešek, což divočáci z Exmoru nepotřebují..
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

13.5.2021 10:57 Reaguje na Jan Hrbek
A v Mongolsku jim na širých pláních stavějí stáje? Vždyť je to divoký původní kůň, přizpůsobený svým vývojem tvrdým přírodním podmínkám. Stáj je to poslední, co potřebuje.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

13.5.2021 14:21 Reaguje na Marcela Jezberová
Možná hraje roli to, že převaláci na našem území nikdy nežili (nenašly se jejich fosilie), zatímco koně velice podobní těm z Exmooru se po Evropě běžně vyskytovali a nebýt člověka, tak by se tu proháněli i dnes.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist