Proti střílení vlků a medvědů na Slovensku bude protestovat i český ministr Ambrozek
Od roku 1999, kdy slovenský ministr životního prostředí László Miklós vydal vyhlášku legalizující zabíjení vlků, jich lovci postříleli několik set. Odstřel vlků na Slovensku přitom může ohrozit i české vlky. EkoListu to řekla zooložka Dana Bartošová ze Správy CHKO Beskydy. S tím souhlasí i ministerstvo životního prostředí (MŽP). „Ministr vyzve dopisem slovenského ministra László Miklóse, aby Slovensko lov vlků i medvědů přehodnotilo mimo jiné i s ohledem na nízký stav českých populací,“ řekla EkoListu mluvčí MŽP Karolína Šůlová.
Podle odhadů Milana Orálka z ČSOP Valašské Meziříčí v ČR dlouhodobě žijí pravděpodobně jedna až dvě vlčí smečky. Počet je ale nejasný, protože vlci samozřejmě nerespektují státní hranice a pohybují se po relativně rozsáhlém území. Čeští vlci jsou závislí na vlcích slovenských, zejména na těch, kteří žijí v oblasti Kysuce. Proto vloni iniciovala Správa CHKO Beskydy jednání mezi českým a slovenským ministerstvem životního prostředí, jehož výsledkem je zákaz lovu vlků v části slovenské Kysuce. „Vlci by se měli ale chránit v oblasti podél celé slovenské hranice s CHKO Beskydy. Proto se pokusíme vyvolat další jednání o rozšíření tohoto území,“ řekla dnes EkoListu beskydská zooložka Dana Bartošová.
Ani Pavlu Marhoulovi, který ve státní Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR pracuje na návrhu, jak se o populace zvláště chráněných živočichů (což je medvěd i vlk) starat, se odstřel šelem nelíbí. „Medvědů je u nás asi pět, vlků do 15 kusů. To rozhodně nejsou životaschopné populace. Vlastně se na ně ani nelze dívat jako na českou populaci, zvlášť při rozměrech České republiky. To je jedna středoevropská populace, která zasahuje i na naše území. Střílení šelem na Slovensku ty české samozřejmě ohrožuje.“
Přestože jsou v České republice medvěd i vlk chráněni celoročně, lovci je nezákonně zabíjejí. „Problémem je, že v takovém případě jde jen o přestupek. Zabití takto ohrožených zvířat by mělo být trestným činem,“ soudí Milan Orálek z ČSOP Vlašské Meziříčí.
Na rozsáhlé zabíjení šelem na Slovensku upozorňuje už několik let slovenské Lesoochranářské sdružení VLK. Do současné kampaně se zapojily i organizace české a polské. Před slovenskou ambasádou ve Varšavě proběhla demonstrace polských aktivistů předevčírem, české Hnutí DUHA plánuje protestní akce na čtvrtek 25. listopadu.
VLK společně s dalšími organizacemi podal na postup slovenských ministerstev zemědělství a životního prostředí stížnost k Evropské komisi a Radě Evropy. Podle názoru ochranářů povolení lovu vlků a medvědů na Slovensku nesplňuje podmínky pro udělování výjimek, které stanovují evropská směrnice a Bernská úmluva o ochraně evropské fauny. Medvěd hnědý je na Slovensku celoročně chráněný zákonem. V tzv. „odůvodněných případech“ je možné ale udělit výjimku ze zákazu lovu. Slovenské ministerstvo životního prostředí to podle aktivistů zneužívá k povolení komerčního lovu.
reklama