https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pruhonicky-park-se-vzpamatovava-z-vetrne-boure-sabine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Průhonický park se vzpamatovává z větrné bouře Sabine

20.2.2020 00:12 | PRŮHONICE (ČTK)
Průhonický park se vzpamatovává z větrné bouře Sabine, která se minulý týden prohnala Českem. / Ilustrační foto
Průhonický park se vzpamatovává z větrné bouře Sabine, která se minulý týden prohnala Českem. / Ilustrační foto
Foto | Petr1888 / Wikimedia Commons
Průhonický park se vzpamatovává z větrné bouře Sabine, která se minulý týden prohnala Českem. Areál se v pátek znovu otevřel návštěvníkům, likvidace následků vichřice ale ještě nějakou dobu potrvá, informovala včera Barbora Kačmáčková ze správy parku.
 

Vítr v Průhonickém parku od pondělí do středy minulého týdne vyvrátil nebo poškodil 87 stromů, většinou smrků ztepilých. Síla vichru se naštěstí neprojevila plošně, zasaženy byly jednotlivé stromy. V několika případech se nápor větru podepsal i na vzácnějších a starších jedincích, například na dubu celokrajném, jenž byl na Podalpinské louce vysazen kolem roku 1925, dubu letním starém přes 120 let a červenolistém buku lesním, jedli ojíněné nebo jedli obrovské, jejichž stáří bylo okolo 80 let.

"Průhonický park utrpěl škody, které nejsou nevýznamné, z pohledu síly větru a jeho dopadu na celorepublikové úrovni však naštěstí nijak výrazně dramatické," uvedl Jiří Šmída ze správy parku.

Po dobu silného větru byl areál kvůli bezpečnosti pro veřejnost uzavřen. Stromy, které popadaly přes parkové cesty, byly přednostně odklizeny a park tak mohl být už v pátek a na víkend znovu otevřen. "Další likvidace následků orkánu Sabine však ještě nějakou dobu potrvá," dodal Šmída.

Průhonický park založil hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca roku 1885. Budoval jej prakticky až do své smrti v roce 1936, přestože celé průhonické panství prodal roku 1927 československému státu. Park zahrnuje významnou sbírku rostlin a kromě hodnoty estetické má i vysokou hodnotu vědeckou. Patří k největším přírodně krajinářským parkům v Evropě, od roku 2010 je součástí památkové rezervace s ochranou UNESCO.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist