https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pruvodci-punkevnich-jeskyni-vymenili-cervene-bundy-za-kostymy-netopyru-i-andelu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Průvodci Punkevních jeskyní vyměnili červené bundy za kostýmy netopýrů i andělů

2.3.2024 19:01 | Vavřinec (Blanensko) (ČTK)
Klasické červené bundy dnes průvodci a průvodkyně v Punkevních jeskyních vyměnili za nápadité převleky a návštěvníkům se ukázali třeba jako pravěké lovkyně, netopýři nebo andělé. O kostýmové prohlídky určené zejména rodičům s malými dětmi byl velký zájem. Přes internet se vyprodalo všech 600 vstupenek, řekl ČTK mluvčí Správy jeskyní České republiky Pavel Gejdoš.
 

"Průvodci se do kostýmů převlékají z vlastní iniciativy a zájemce provádí zábavně-vzdělávací formou. Naposledy si je vzali v roce 2020. Mezi lidmi to bývá oblíbené. Pro rodiče je to dobrý způsob, jak zabavit děti. Trasa je stejná jako při klasických prohlídkách, včetně dna propasti Macochy a plavby elektrickými loděmi se zastávkou v Masarykově dómu. Je to ale více interaktivní, není to jen výklad," uvedl Gejdoš.

Součástí byly i krátké scénky. V Předním dómů návštěvníky přivítal průvodce převlečený za objevitele z počátku 20. století, který jim představil historii Punkevních jeskyní. Průvodce převlečený za tělocvikáře vybízel návštěvníky k poklusu do schodů a přitom jim vysvětlil blahodárné účinky jeskynního vzduchu. Útvar přezdívaný Romeo a Julie, tedy stalaktit kterému chybí pár centimetrů na spojení se stalagmitem, představili průvodci v kostýmech Shakespearových hrdinů a výklad obzvláštnili krátkou citací ze slavné hry.

Síní U anděla, kde se nachází mohutný stalagnát unikátních tvarů, návštěvníky provedly postavy andělů a o vzniku názvu propasti Macochy povykládaly prvorepublikové dámy. Následovala plavba na loďce řízené vodníkem a na závěr hodinové prohlídky i ukázka Pohádkové jeskyně s Masarykovým dómem princeznou a čertem.

Punkevní jeskyně v Moravském krasu si loni prohlédlo 210.000 návštěvníků, čísla se postupně vrací na úroveň před pandemií koronaviru. Otevřené jsou celoročně, zatím každý den vyjma pondělí od 8:40 do 14:00. Rozšířená sezona začíná na Zelený čtvrtek, tedy 28. března.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist