https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pruzkum-do-mene-znamych-lokalit-cestuje-25-procent-cechu-33-procent-to-planuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Průzkum: Do méně známých lokalit cestuje 25 procent Čechů, 33 procent to plánuje

17.12.2023 00:47 (ČTK)
To, že lidé volí méně známé destinace či se k tomu chystají, je podle agentury dobrá zpráva, protože se tak zabraňuje přetlaku turistů v jiných lokalitách.
To, že lidé volí méně známé destinace či se k tomu chystají, je podle agentury dobrá zpráva, protože se tak zabraňuje přetlaku turistů v jiných lokalitách.
Do méně známých destinací na dovolenou jezdí 25 procent Čechů, dalších 33 procent to plánuje. Vyplývá to z průzkumu státní agentury CzechTourism, kterého se na přelomu letošního srpna a září zúčastnilo více než tisíc respondentů. To, že lidé volí méně známé destinace či se k tomu chystají, je podle agentury dobrá zpráva, protože se tak zabraňuje přetlaku turistů v jiných lokalitách. Za udržitelné cestování, tedy například ekologičtější ubytování a dopravu či větší podporu lokálních podnikatelů, je podle průzkumu ochotno si připlatit 35 procent Čechů, a to v průměru o 12,5 procenta. Nejčastěji jsou to mladí lidé do 24 let.
 

Například podíl těch, kteří volí ekologičtější způsob dopravy, by se měl v budoucnu zvýšit ze současných 18 na 23 procent, zjistil průzkum. "Dá se tak mimo jiné čekat růst významu vlaků. Konec konců podle Indexu prosperity u nás máme nejhustší železniční síť v Evropě. Na 1000 čtverečních kilometrů připadá 121,25 kilometru kolejí, ve druhé Belgii je to cca 118 kilometrů a ve třetím Německu cca 107 kilometrů," uvedl ředitel agentury CzechTourism František Reismüller. Udržitelnému ubytování pak chce dávat přednost 13 procent Čechů, aktuálně je jich desetina.

V udržitelném cestování však 57 procentům respondentů brání samotná destinace a její nedostatečná infrastruktura. Časovou náročnost jako důvod uvedlo 58 procent Čechů, pro 21 procent jsou překážkou peníze a pro 15 procent jejich vlastní pohodlnost.

Z průzkumu dále vyplynulo, že dostatek informací o udržitelném cestování nemá 68 procent Čechů a 60 procent jich neví, kde je hledat. "Lidem, kteří se zajímají o udržitelné cestování, může už teď významně pomoct jeden z největších turistických portálů v Evropě Kudy z nudy. Letos jsme v něm zprovoznili speciální sekci Ekologické cestování, kde se dají mimo jiné najít udržitelné zážitky, ubytování, gastronomie, restaurace a regionální produkty a udržitelné akce," řekla produktová manažerka pro udržitelný turismus v agentuře CzechTourism Tereza Kadlecová. Pro zahraniční turisty je pak na webu Visit Czechia k dispozici záložka Travel Sustainably, doplnila.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist