https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pruzkum-dve-petiny-lidi-pri-priprave-jidla-dbaji-na-to-aby-se-neplytvalo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Průzkum: Dvě pětiny lidí při přípravě jídla dbají na to, aby se neplýtvalo

24.10.2022 01:20 | PRAHA (ČTK)
62 procent lidí má špatné svědomí, když plýtvá jídlem.
62 procent lidí má špatné svědomí, když plýtvá jídlem.
Foto | jbloom / Flickr
Více než čtyři pětiny lidí při přípravě jídla dbají na to, aby využily veškeré suroviny, a 62 procent má špatné svědomí, když jídlem plýtvá, uvedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Více než polovina lidí se podle výsledků průzkumu domnívá, že potravinový odpad nepředstavuje problém pro životní prostředí.
 

Výzkumníci se respondentů ptali na to, zda souhlasí s různými výroky týkající se potravinového odpadu z hlediska etiky, dopadů na životní prostředí nebo nákupního chování. S výrokem "když připravuji jídlo, dbám na to, abych využil vše, co lze" se ztotožnilo 82 procent dotázaných a 62 procent souhlasilo s tvrzením "mám špatné svědomí, když plýtvám jídlem".

S tím, že potravinový odpad nepředstavuje problém pro životní prostředí, souhlasilo 53 procent lidí, 24 procent mělo opačný názor. Přibližně dvě pětiny oslovených (43 procent) souhlasily s tím, že pro životní prostředí jsou větší problém než plýtvání jídlem obaly, do kterých se potraviny balí.

Průzkum se ptal také na postoje lidí k nakupování ve slevách. Kolem 40 procent dotázaných uvedlo, že když je produkt ve slevě, nakoupí ho více, než původně chtěli. Naopak 37 procent lidí v průzkumu tvrdilo, že takto nenakupuje.

K vyhazování jídla 74 procent lidí uvedlo, že souhlasí s tím, že je lepší ho vyhodit, než riskovat konzumaci potenciálně zdravotně závadné stravy. Zhruba dvě třetiny lidí uvedly, že při přípravě jídla snědí zbytky do druhého dne. Dvě třetiny dotázaných se pak při vyhazování potravin rozhodují podle jejich vzhledu a zápachu a 51 procent respondentů dává pozor, aby nekonzumovalo potraviny po datu spotřeby.

Výzkumníci k výsledkům dotazování uvedli, že ženy se více než muži zabývají tématem potravinového odpadu a snaží se mu například předcházet. Starší lidé se navíc podle autorů průzkumu častěji snaží předcházet plýtvání potravinami již ve fázi jejich nákupu nebo přípravy. S výrokem, který se týkal špatného svědomí spojeného s plýtváním jídlem, souhlasili častěji vysokoškolsky vzdělaní lidé.

Průzkum se konal mezi 14. červencem a 4. zářím a zúčastnilo se ho 821 respondentů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

24.10.2022 09:49
Abych nepatřil mezi ty 62% se špatným svědomín, moje zbytky žerou slepice a dávají mi za to vajíčka.
Je podivující, že jenom 2/5 lidí myslí na plýtvání.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

24.10.2022 10:31 Reaguje na Michal Uhrovič
Jsem na tom stejně a našich mladých let, se muselo dojídat.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

24.10.2022 10:49 Reaguje na smějící se bestie
ano, taky to doma řeším. Syna jsem nutil dojídat tak, že už se asi 2x v noci pozvracel. Takže je to třeba promýštet to dojídání :-D
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.10.2022 15:01 Reaguje na Michal Uhrovič
Dojídání je pitomost. Buď to nechutná, a pak je chyba v kuchyni, nebo už nemůže, a pak je nesmysl nutit někoho se přecpávat ... a navíc, drtivá většina jídel se dá schovat na jindy.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

24.10.2022 15:03 Reaguje na Svatá Prostoto
máte děti? některé děti nejedí, protože na to nemají čas a před spaním si vzpomenou, že vlastně nejedli a mají hlad :-)
A tak to chodí, ale jinak máte pravdu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.10.2022 15:50 Reaguje na Michal Uhrovič
Jistě. A u nás panuje strávnický teror, nikoli kuchařská diktatura:-), takže se nejdřív domluví co bude k jídlu a teprve pak se to uvaří. A pokud by si to někdo rozmyslel, jeho boj, ať táhne se nacpat chlebem a já to sním za něj.-).

Jako nemít čas na jídlo? Co to jste za rodinu:-))) ... dyť to je to nejlepší z celého dne:-).
Odpovědět
ss

smějící se bestie

24.10.2022 15:31 Reaguje na Svatá Prostoto
Dojídat jsem musel to, co jsem si nandal na talíř. Takže raději méně a pak si třeba přidat.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.10.2022 15:53 Reaguje na smějící se bestie
A tak to pak klidně, i když podle mne je to blbost i tak ... neberte to osobně ... i dnes se mi občas stane, že si nandám jídlo a pak zjistím, že toho je nějak moc. Neděje se to často, ale i takové dny jsou:-).
A jak jsem psal ... tak si to nechám na jindy, není problém.

Fakt je ten, že co se jídla týče, tak u nás se nevyhodí prakticky nikdy nic. Já jsem na to dost alergický a taky podle toho nakupuji. A taky neumím nakupovat dopředu:-).
Odpovědět
ss

smějící se bestie

24.10.2022 10:31 Reaguje na Michal Uhrovič
Jsem na tom stejně a našich mladých let, se muselo dojídat.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist