https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pruzkum-obavy-a-uzkosti-ze-zmen-klimatu-ma-v-cesku-mene-mladych-nez-ve-svete
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Průzkum: Obavy a úzkosti ze změn klimatu má v Česku méně mladých než ve světě

22.6.2024 01:00 (ČTK)
Foto | Sergiu Vălenaș / unsplash.com
Obavy ze změn klimatu má v Česku méně mladých lidí než v zahraničí. V posledním měsíci pociťovalo strach či úzkost ze změny klimatu 39 procent českých třicátníků a čtyřicátníků a 45 procent lidí mladších 27 let. V zahraničí to bylo u lidí do 27 let v průměru o 17 procent víc a u starších o 20 procent víc. Vyplývá to z průzkumu společnosti Deloitte.
 
U otázek o minimalizaci vlastního dopadu na životní prostředí panují podle výsledků zjišťování menší rozdíly mezi mladými v Česku a v zahraničí než v odpovědích, které se týkaly obav.

Svůj dopad na životní prostředí se snaží v Česku aktivně minimalizovat 71 procent zástupců generace Z, zatímco ve světě je to o dvě procenta více. Větší rozdíl bylo možné pozorovat v případě mileniálů, kterých bylo v Česku 68 procent a ve světě o téměř deset procent více.

Společnost Deloitte uvedla, že spotřebitelský přístup mladých Čechů nejčastěji spočívá ve vyhýbání se řetězcům rychlé módy, které podle vědců patří spolu s ropnými a těžebními firmami k největším viníkům změn klimatu. Rychlou módu nenakupuje 37 procent české generace Z spolu a 33 procent mileniálů, v plánu ji nenakupovat má víc než 13 procent obou generací.

Na dalších místech respondenti uvedli omezování letecké dopravy, konzumaci vegetariánské a veganské stravy nebo nákup elektromobilu.

"Mladí lidé vnímají vliv kolektivního dopadu prostřednictvím své osobní odpovědnosti. Například odmítnutím rychlé módy průmyslu a dalšími udržitelnými rozhodnutími jakožto spotřebitelé motivují firmy k pozitivním změnám," uvedla Klára Jahnová ze společnosti Deloitte.

Další otázka směřovala na firmy a udržitelnost. Podíl dotázaných, kteří si myslí, že by firmy mohly a měly dělat více, aby spotřebitelům umožnily činit udržitelnější nákupní rozhodnutí, je u české generace Z 69 procent, u stejné generace ve světě o deset procent větší. V případě českých mileniálů je to 67 procent, zatímco v zahraničí 81 procent.

Jedna z otázek se týkala také přístupu vlád. To, že by vlády měly více tlačit na firmy, aby se zabývaly změnou klimatu, si myslí 59 procent české generace Z a 55 procent českých mileniálů. Globálně byla čísla vyšší o více než deset procentních bodů.

Průzkum Deloitte Gen Z and Millennials 2024 porovnával takzvanou "generaci mileniálů", což jsou lidé narození mezi lety 1980 a 1997, s "generací Z", tedy lidmi narozenými po roce 1997. Na otázky odpovídali lidé ze států napříč Severní Amerikou, Latinskou Amerikou, západní Evropou, východní Evropou, Středním východem, Afrikou a Asií.

Ve světě se do průzkumu zapojilo 22 841 lidí ze 44 zemí. V Česku se ho zúčastnilo 500 lidí. Uskutečnil od loňského listopadu do letošního března.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

22.6.2024 06:09
to je snad dobře, že nejsou tak "vydřený".
Nebo to byl průzkum zeleného marketingu jak jde koho zpovykali?

Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.6.2024 08:19 Reaguje na Jaroslav Řezáč
U nás třeba nemáme omezení spotřeby vody (ve městech), jako na jihu E, či jinde ve světě. Takže můžeme být zatím v poho, ale ta vedra a prudké změny počasí též pocítíme.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

22.6.2024 11:20 Reaguje na Karel Zvářal
Ale u nás máme podstatně nižší spotřebu vody než v jižních zemích. V Itálii to je 3x víc než u nás.
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/spotreba-pitne-vody-stoupa.A181114_114100_domaci_jumi
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.6.2024 15:15 Reaguje na Richard Vacek
To je snad logické - více se potí, více se sprchují a velmi pravděpodobně i díky suchu více zalévají zahrádky. Nedivil bych se ani poškozené, neudržované rozvodné síti - jeden únik jsem nahlásil VaKu pomocí terma (v sousedství potoka) - ani nepoděkovali.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

22.6.2024 18:41 Reaguje na Karel Zvářal
V tom případě jsme se po roce 1989 přestali potit, protože tehdy byla spotřeba 171 l/osobu a den a dnes je 91 l/osobu a den.
https://www.komunalniekologie.cz/info/prumerna-spotreba-vody-v-cr-se-pohybuje-okolo-90-litru-na-osobu-a-den
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.6.2024 20:01 Reaguje na Richard Vacek
Probíralo se to tu snad už desetkrát, ale pan Vacek žije ve svém vygůgleném světě:-) 1) Porovnejte ceny vody tehdy a dnes 2) Porovnejte počet zaměstnanců sprchujících se v práci.

Tak jako se plýtvalo téměř se vším, stejně tak i s vodou. Dnes z těch firmiček sednou do auta i v pracovním a doma si sakra rozmyslí, jak dlouho tu horkou nechá puštěnou.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

22.6.2024 12:03
Stejně jich je víc, než je zdrávo. Ukazuje to na sílu propagandy, kdy jakákoliv dezinformace, pokud bude často opakována, začne být pokládána za informaci.
Řešením je klást ve školách větší důraz na učení se kritickému myšlení.
Odpovědět
sv

sv

23.6.2024 18:01 Reaguje na Richard Vacek
Sílu propagandy ukazuješ ty, soudruhu.
Odpovědět
pk

pepa knotek

22.6.2024 15:47
No to je zase v Čechách průzkum na 500 lidech a dělají se z toho nějaké závěry. Z klimatu má generace Z úzkost, ale motat se po silnici na elektrokoloběžce se sluchátky v uších, někdy i po přechodu pro chodce, to je nechává zcela bez obav. Neumím si představit co nastane, až střední generace odejde do důchodu a genZ bude muset začít něco dělat.
Odpovědět
Anyr

Anyr

22.6.2024 16:50
Holt blbost a arogance předešlých generací se předává dál. To je celé.
Odpovědět
LB

Lukas B.

22.6.2024 20:59
že by to s naším školstvím nebylo zas tak marné a zoufalé?
Odpovědět

Radek Čuda

25.6.2024 14:26
By mě zajímalo co jsou to ty řetězce rychlé módy. Abych věděl, jestli se mám cítit provinile když si třeba v C&A koupím džíny (střihem mi nej sedí vydrží úplně stejně, jako jakékoli jiné).
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist