https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pruzkum-v-boji-se-skladkami-je-nejdulezitejsi-motivovat-obcany
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V boji s černými skládkami je nejdůležitější motivovat občany, ukázal průzkum mezi politiky

11.10.2018 12:09 | PRAHA (ČTK)
Černé skládky trápí kdejakou obec. Ilustrační snímek.
Černé skládky trápí kdejakou obec. Ilustrační snímek.
Foto | dru! / Flickr
Podle komunálních politiků je nejdůležitější v boji s černými skládkami motivovat občany, vzdělávat je a mít intenzivní dohled na rizikových místech. Vyplývá to z průzkumu mezi komunálními politiky ve 105 obcích, který připravil web chytreodpady.cz ve spolupráci s Institutem cirkulární ekonomiky.
 

Motivování lidí, které zvolilo jako nejdůležitější 28 procent respondentů, lze provést například zavedením bonusů za sběr odpadu. Dobré zkušenosti mají například v Prostřední Bečvě na Vsetínsku, kde díky bonusovému systému a následným úsporám mohl starosta snížit poplatky za komunální odpad, uvádí tisková zpráva tvůrců průzkumu. V Trojanovicích v Moravskoslezském kraji se díky domácímu kompostování a bonusovému systému evidence odpadů zvýšila vytříděnost komunálního odpadu o 80 procent.

Vzdělávání a osvětu a intenzivní dohled na rizikových místech zvolilo jako nejdůležitější pro boj s černými skládkami shodně 17 procent respondentů. O procento méně uvedlo, že v boji s černými skládkami nejvíce pomáhá zavedení evidenčního systému v obci. Více než desetina zastupitelů zmínila lepší možnosti třídění pro občany.

Podle ředitelky Institutu cirkulární ekonomiky Soni Jonášové v obcích s motivačním systémem problémy s nelegálními skládkami nejsou. "Lidé v takových obcích více věří fungování systému správného nakládání s odpadem, protože vidí, že díky třídění šetří finance sobě i obci," uvedla. Podle Niny Oravcové, jednatelky společnosti NRK, pod kterou web chytreodpady.cz patří, je důležitá i spolupráce mezi komunálními politiky a firmami zabývajícími se odpadovým hospodářstvím.

Průzkum se uskutečnil mezi červencem a zářím. V každé obci mohl odpovídat pouze jeden zástupce samospráv.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist