V boji s černými skládkami je nejdůležitější motivovat občany, ukázal průzkum mezi politiky
Motivování lidí, které zvolilo jako nejdůležitější 28 procent respondentů, lze provést například zavedením bonusů za sběr odpadu. Dobré zkušenosti mají například v Prostřední Bečvě na Vsetínsku, kde díky bonusovému systému a následným úsporám mohl starosta snížit poplatky za komunální odpad, uvádí tisková zpráva tvůrců průzkumu. V Trojanovicích v Moravskoslezském kraji se díky domácímu kompostování a bonusovému systému evidence odpadů zvýšila vytříděnost komunálního odpadu o 80 procent.
Vzdělávání a osvětu a intenzivní dohled na rizikových místech zvolilo jako nejdůležitější pro boj s černými skládkami shodně 17 procent respondentů. O procento méně uvedlo, že v boji s černými skládkami nejvíce pomáhá zavedení evidenčního systému v obci. Více než desetina zastupitelů zmínila lepší možnosti třídění pro občany.
Podle ředitelky Institutu cirkulární ekonomiky Soni Jonášové v obcích s motivačním systémem problémy s nelegálními skládkami nejsou. "Lidé v takových obcích více věří fungování systému správného nakládání s odpadem, protože vidí, že díky třídění šetří finance sobě i obci," uvedla. Podle Niny Oravcové, jednatelky společnosti NRK, pod kterou web chytreodpady.cz patří, je důležitá i spolupráce mezi komunálními politiky a firmami zabývajícími se odpadovým hospodářstvím.
Průzkum se uskutečnil mezi červencem a zářím. V každé obci mohl odpovídat pouze jeden zástupce samospráv.
reklama