První lesníci mají osvědčení o certifikaci lesů
Jak dále Bartoň uvedl, k tomuto kroku přistupují i čeští zpracovatelé dřeva, a tak například společnosti Frantschach (vlastník celulózky Sepap Štětí), Dřevozpracující družstvo Lukavec nebo Dřevozávod Pražan začnou zhruba do půl roku požadovat od dodavatelů certifikované dříví. "V zahraničí se již neuplatní produkty, které jsou z necertifikovaného dříví vyrobeny," zdůraznil Bartoň.
Česká republika se od roku 1996 aktivně zapojila do mezinárodních jednání o certifikaci lesů. Na podzim 1998 se připojila k přípravným aktivitám PEFC a v červnu 1999 zástupci České republiky spolupodepsali v Paříži zakládací listinu PEFC. Dalšími členy PEFC jsou Belgie, Dánsko, Irsko, Francie, Itálie, Kanada, Lotyšsko, Německo, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Finsko, Švýcarsko, Velká Británie a USA.
Cílem PEFC (Celoevropského systému certifikace lesů) je podpora nezávislé certifikace ekologicky vhodného, sociálně prospěšného, ale i ekonomicky životaschopného obhospodařování lesů. PEFC poskytuje rámec pro vzájemné uznávání nezávislých národních nebo regionálních certifikačních systémů, které jsou postaveny na kritériích, indikátorech a směrnicích na provozní úrovni. Výměra lesů certifikovaných v systému PEFC dosáhla výše 43,66 milionu hektarů lesa a tento systém se tak stal nejrozšířenějším na evropském kontinentu.
reklama