https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prvni-odebrana-zvirata-vyuzila-zachranne-centrum-pro-selmy-v-taborske-zoo.jedna-se-o-vlky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

První odebraná zvířata využila záchranné centrum pro šelmy v táborské zoo. Jedná se o vlky

19.7.2024 01:04 | TÁBOR (ČTK)
Foto | Michaela Hodková / ZOO Tábor
Záchranné centrum pro chladnomilné šelmy, které zoologická zahrada v Táboře otevřela před měsícem, poskytlo zázemí prvním zvířatům. Využila jej pětice vlků, jež odebral pražský městský úřad soukromému chovateli. Důvodem bylo mimo jiné to, že zvířatům neposkytoval odpovídající podmínky, informovalo ministerstvo životního prostředí.
 
"Díky profesionální práci odborníků proběhl převoz šelem do záchranného centra v zoo Tábor hladce. Nové navýšení kapacity záchranného centra umožní, že zde budou moci žít vlci a jejich kříženci důstojně, než se pro ně najde nové umístění," řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Tato zvířata se podle jeho slov mohou stát nezvladatelnými a nevhodný chov může představovat hrozbu pro chovatele i jeho okolí. "Ministerstvo životního prostředí se ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a Českou inspekcí životního prostředí snaží bránit tomu, aby se kříženci dostali do přírody a křížili se s volně žijícími vlky," dodal Hladík s tím, že je zároveň důležité zajistit důstojné podmínky všem chovaným zvířatům.

Náklady na výstavbu centra CITES se pohybovaly kolem 13 milionů korun. Podle statistik ministerstva životního prostředí v Česku zhruba dvě stovky šelem žijí u soukromých chovatelů. V zoologických zahradách jich je pak pouze přibližně stovka. Některé šelmy však žijí v nevhodných podmínkách nebo je majitelé drží nelegálně.

"Každý chovatel ohroženého druhu musí být schopen prokázat jeho původ. Vědomé nakládání s vlky či kříženci bez potřebných dokumentů je nelegální a prodejce, stejně tak jako kupující, se vystavují postihu. Česká inspekce životního prostředí proto v tomto případě prověřuje, zda chovatel vlků dodržel všechny zákonné podmínky," uvedl ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech, táborská, vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací. V táborské zoo žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů. Zoo se specializuje na chov ohrožených druhů. Dlouhodobě se věnuje projektu návratu zubra evropského do přírody.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

19.7.2024 13:14
Vyhozené hloupě promarněné peníze danových poplatníku.Vlku je dost tak měli dostat injekci za ucho nebo třetí oko z maloražky a ne na ně plytvat penězi.Ohrožený druh to není.Pravě naopak.
Odpovědět
PE

Petr Elias

19.7.2024 13:22 Reaguje na karel krasensky
Lidí je taky dost. Tak dávej bacha. :)
Odpovědět
Anyr

Anyr

20.7.2024 15:51 Reaguje na Petr Elias
Ty jsi proste the best, bro :D
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist