https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/vlci-nejsou-domaci-mazlicci-a-nelze-je-chovat-nelegalne
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vlci nejsou domácí mazlíčci a nelze je chovat nelegálně

3.7.2024 13:46 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Česká inspekce životního prostředí se setkává s případy, kdy soukromé osoby chovají vlky nebo křížence vlků a psů. Vlk obecný se zákonem o ochraně přírody a krajiny řadí v ČR mezi kriticky ohrožené druhy a podléhá úmluvě CITES upravující mezinárodní obchod s ohroženými druhy. Každý chovatel ohroženého druhu musí být schopen prokázat jeho původ, v opačném případě může být zvíře inspekcí zabaveno. Vlci i jejich kříženci se s věkem často stávají nezvladatelnými a soukromý chov tak může představovat hrozbu pro chovatele i jeho okolí.
 

Inspektoři ČIŽP evidují případy, kdy byl hybrid vlka a psa veřejně nabízen k prodeji, případně inzerován jako československý vlčák.

„Nákup československého vlčáka bez průkazu původu je značně rizikový. Zájemce o takové zvíře by si měl prověřit, zda je chovatel dostatečně zodpovědný a neprodává mu křížence psa s vlkem. Při šlechtění československého vlčáka bylo sice v minulosti využito několik jedinců vlků, již po několik desetiletí se však vlci v chovu používat nesmí,“ upozorňuje Jindřich Novák, vedoucí oddělení mezinárodní biodiverzity a CITES.

A dodává, že na první pohled se vlčata od štěňat československého vlčáka příliš neliší a laik prakticky nemá šanci zvířata rozeznat.

Chovatelské těžkosti začnou zpravidla po třech až pěti letech, kdy se mladí vlci nebo kříženci vlků a psů pokoušejí uplatnit postavení v hierarchii smečky, tedy v rodině chovatele, začnou trpět stresem, jsou agresivní a v běžných podmínkách prakticky nezvladatelní.

„Setkali jsme se s případem, kdy byl kříženec vlka a psa přes den uvázaný k lavičce uprostřed sídliště a v noci přespával v autě. Chovatel si mládě pořídil s tím, že se jedná o československého vlčáka. Zvíře však začalo být agresivní vůči svému okolí a zesílilo natolik, že jakákoliv manipulace s ním byla prakticky nemožná,“ popisuje Jindřich Novák případ, kterým se ČIŽP zabývala na jaře tohoto roku.

Inspektoři zvíře na místě zabavili a převezli do záchranné stanice. Genetické testy prokázaly, že toto zvíře mělo skutečně za jednoho z rodičů vlka.

Kdy je kříženec vlkem a jaké jsou podmínky jeho chovu?

Vlk, stejně jeho hybridi, je většinou celkově mohutnější než československý vlčák, mívá delší nohy a větší hlavu (více informací zde).

Dle Nařízení Rady (ES) č. 338/97 o ochraně druhů volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin regulováním obchodu s nimi se za vlka, coby ohroženého živočicha, považuje jakýkoliv hybrid do čtvrté generace od prvotního křížení.

Takový exemplář, stejně tak jako vlk s čistou genetickou linií, podléhá úmluvě CITES, a každý držitel má povinnost prokázat jeho legální původ: zvíře musí pocházet z povoleného chovu, nebo musí být dovezeno s platným dovozním povolením, a prodáno a koupeno pouze s Potvrzením o výjimce z obchodní činnosti.

Vědomé nakládání s vlky či kříženci bez těchto dokumentů je nelegální a prodejce, stejně tak jako kupující, se vystavují postihu. Inspekce může takové zvíře zabavit a uložit jeho chovateli pokutu do výše až jednoho a půl milionu korun.

Mám doma vlka, co s ním?

Pokud máte podezření, že jste zakoupili vlka či křížence vlka a psa, aniž jste o tom byli prodávajícím obeznámeni, obraťte se na ČIŽP.

„Nezvladatelná zvířata v žádném případě nevypouštějte do přírody. Nebudou mít strach z lidí a budou nebezpečná. Jejich křížení s divokými vlky navíc může ohrozit genetickou čistotu a chování vlčích populací,“ apeluje Novák.


reklama

 
ČIŽP

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

4.7.2024 08:58
když někdo mermomocí po tom touží, nevím ale proč až tak mít doma vlka či jejich x, tak proč si legálně nepořídí toho ČS vlčáka ?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

4.7.2024 09:23 Reaguje na radim buffalo tobias
1*
Odpovědět
Ra

Radek

4.7.2024 09:12
https://magazin.aktualne.cz/rostouci-populace-krizencu-psa-a-vlka-budi-obavy-napric-evro/r~4a3b42b4f0cf11eea1910cc47ab5f122/
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.7.2024 10:04
Byl jsem napaden, že jsem naše vlky nazval kreaturou divokých šelem a
že bych nedal ruku do ohně, že nejsou bastardi vzniklí křížením se psy.
Ochranáři byť by to zjistili, tak budou mlčet, protože by padla jejich mantra divokých šelem samovolně se šířících po Evropě. Přiznat, že jsou mezi nimi kříženci se nebude hodit a přesto je to reálné. Ono tomu tak
bylo i jinde v minulosti, kde se pes potkával s vlkem. Vlk má tu smůlu,
že se má s kým křížit na rozdíl třeba od rysa, či medvěda. Ti budou vždy
druhově čistými tvory, ale vlk to nikdy nebude. Nedělal bych vědu z toho,
že není čistokrevným vlkem, ale z toho, že geny psa mohou zavinit ztrátu
plachosti, kterou už ochranou vytváří sám ochranář. Pokud nemá nějaký
tvor důvod bát se člověka, tak se ho nebojí a u šelma to považuje za
slabost. I pes je schopen převzít vedení smečky(rodiny) a bývalého
vůdce(pána) pokousat, či u velkých plemen zadávit. Převezme smečku a
vlci i vládu nad daným územím. Zanedbaná "výchova" je chyba, která
se bohužel šelmám vymstí a následuje jako na Slovensku redukce medvědů,
kteří zapomněli, že člověk je predátor a nikoliv kořist. Vlky čeká
totéž, jen co se ten problém dotkne jiných oblastí, než pohraničí.
Odpovědět
JM

Josef Mozek

6.7.2024 17:18 Reaguje na Břetislav Machaček
Když je medvěd vyrušen lidmi ve svém teritoriu, tak při útěku může kousnout člověka, který se mu připletl do cesty. Žádné cílené útoky medvěda na člověka coby kořist neexistují.
Vlk pářící se se psem neprodukuje žádné bastardy, neboť se páří sám se sebou. Pes je zdomácnělý vlk.
Pokud jakékoliv zdomácnělé zvíře získá možnost žít divoce, již po několika málo generacích získává zpět divoký vzhled původních předků a taktéž jejich styl života se vším všudy.
Z uvedeného vyplývá, že přísun psí krve nemůže populaci vlků nijak poškodit. Vyplývá to ostatně i z článku, kdy byly v různých zemích pozorovány populace vlků a nebýt genetických testů, nikdo by dle vzhledu a způsobu života nemohl s jistotou potvrdit, že tam je psí předek.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.7.2024 19:24 Reaguje na Josef Mozek
Jde to poznat krásně, kdo kouká NG, NGW apod., může potvrdit. Tam ti černí "vlci" mají atypicky dlouhé oháňky a přátelsky jimi každou chvíli vrtí. Příklad Y.-stonu. Kdo má siluetu vlka v oku, i jeho chování, toho to musí praštit do očí. Většina případů jsou zřejmě útěky ze zajetí, tj. doba Bílého tesáka a zlatokopů napadených "vlky", resp. kříženci psa a vlka. Ale nelze ani vyloučit záměrné vypouštění nezvladatelných kříženců, což se pravděpodobně událo u nás zkraje devadesátek v Beskydech (ČSV s vlkem - a s těmi se nešlo "domluvit". Zabít se své miláčky se chovateli nechtělo, tak je odvezl do lesa. Kvůli své nebojácnosti se dlouho v přírodě neohřáli.
Odpovědět
JM

Josef Mozek

7.7.2024 10:15 Reaguje na Karel Zvářal
Vlk má variabilní zbarvení v různých odstínech hnědé až po černou. Taky jsem si všiml, že v Yellowstone je téměř v každé smečce černý jedinec, myslíte si , že to musí být nutně potomek psa? U jaguárů je poměrně často atypický černý pigment, i u jiných šelem. Každopádně i kdyby tam byly v malé míře geny psa, Američané to neřeší, což je rozumné, neboť není důvod to řešit.
Existuje staré moudré rčení: Když něco vypadá jako kachna, chodí jako kachna a kváká jako kachna, je to nade vší pochybnost kachna. :)
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

7.7.2024 16:19 Reaguje na Karel Zvářal
Poznal jsem ještě pana Hartla,otce ČV.I jsem důvěrně poznal nějakého toho vlka,karpatského i bílou vlčici severoamerickou.Vše je dávno po smrti.
Měl jsem možnost mít z první ruky potíže při krytí vlčice pse NO.Vlčice psa zabije. ...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.7.2024 16:35 Reaguje na Emil Bernardy
Tam asi záleží na povaze, rozpoložení aj. okolnostech. V Itálii je vlkopsů hafo, s takovou by se navzájem pozabíjeli...

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/hybridi-v-rouse-berancim-v-evrope-se-siri-krizenci-vlku-a-psu-347712
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

7.7.2024 20:00 Reaguje na Karel Zvářal
ČV byli a snad jsou pořád v IT žádaní,poptávka u nás.Jestli jde o křížení v přírodě,pochybuji.Opravdu jsem doře poznal ČV i vlky,i dost kontaktů s jinými.Nejen ČV,i Saarlosův pes,nebo vlčák.
Zprávy v televizi......
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.7.2024 21:09 Reaguje na Josef Mozek
Ještě alespoň vědět, jak vypadá čistokrevný evropský vlk.
On už je třeba iberský jiný, než karpatský a nebo lužický,
ale vždy by měl mít alespoň některé typické znaky vlka.
Vidím, že když se kácí les, tak létají třísky a když je
třeba rychle vrátit "vlky" do Evropy, tak to mohou být klidně i kříženci. Když tu sikové przní čistou linii
jelenů evropských, tak je od ochranářů slyšet řev a to
není totéž jako prznění čisté rasy vlků psy? U vlků
to opravdu nevadí? Co když vlka zkřížím s dogou a
jejich potomky vypustím do přírody? Co to bude? Vlk?
Pes? A nebo kreatura vlka hodna kulky či snad ochrany?
Cílené útoky medvěda na člověka jsou všechny, které se
dosud většinou staly. Medvěd ve městě je pro vás normou?
Medvěd honící cyklistu na silnici je taky vina cyklisty?
Medvěd dobývající se do salaše a nemající strach ani ze
psů a křiku pastevce je taky normální chování divoké
šelmy? A nebo, když se nebojí a nahlíží do stanu rybářů
na Liptovské Maře i když na něho svítí baterkami a u
stanů hoří oheň? Opravdu velmi plaché divoké šelmy!
Zatím se lidé ubránili, ale až se jednou někdo neubrání,
tak hladový medvěd okusí svoji "kořist" taky. To si pište!
Odpovědět
JM

Josef Mozek

7.7.2024 10:34 Reaguje na Břetislav Machaček
Co když je to naopak, a evropský jelen przní čistou krev sikû? :)
A mimochodem, evropský jelen není žádná čistá rasa. Zejména ve středověku i později panovníci čile obchodovali se zvířaty pro své obory, takže byli dovezeni jeleni ze všech koutů Evropy, a až od Kavkazu, patrně i z Asie, a rovněž americký wapiti. Takže evropský jelen je směska všeho možného a Sika je jen jednou z mnoha přísad.
Sika je určitě vhodnější pro naše lesy, strhne ho i rys, nebo vlk, zato větší evropský zde nemá přirozené nepřátele.
Sledovat genetickou "čistotu" u hojných volně žijících zvířat je kravina, má to smysl třeba chovu, když chceme vypěstovat rasu krav na vysokou dojivost apod. Nebo to má smysl u silně ohrožených druhů.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.7.2024 19:58 Reaguje na Josef Mozek
Tak hezké příjmení, ale ten mozek!
Jelena evropského nestrhne vlčí smečka? To jste
slyšel kde? Oni strhnou i jiné kabrňáky jako losy,
zubra a v Americe bizóny. Záleží na jejich množství
ve smečce, zkušenostech a zoufalosti z hladu riskovat zranění. Jinak si raději vybírají menší
kořist a u té velké mláďata a samice. Sika je
druh, který se neměl dostat ven z obor, ale už
se stalo. Jeho výskyt je zatím na dvou místech
republiky a tudíž je to řešitelné. Něco jiného
je podruh použitý na oživení krve, ale není
žádoucí jelena evropského křížit s jinými druhy.
Na Libavé byl třeba jelen oživen krví jelenů z
Karpat, ale to je pouze tentýž jelen a nikoliv
jiný druh jelenovitých. Nejsem odborník na
genetiku, ale mnohé křížení není nejen žádoucí,
ale ani přirozeně možné. Časem se asi dočkáme
díky genetickým manipulacím různých tvorů, ale
toho se doufám nedožiju, až kráva mečet a koza
bučet.
Odpovědět
JM

Josef Mozek

7.7.2024 10:47 Reaguje na Břetislav Machaček
A ještě k tomu vašemu plánovanému experimentu - mláďata po vlku a německé doze bych do přírody nevypouštěl, neměli by moc šancí na přežití, už jen kvůli krátké srsti a celkové konstituci, která je u dogy určitě hodně odlišná od vlka.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.7.2024 20:02 Reaguje na Josef Mozek
Po vlku bude mít srst a po doze velikost a mordu.
Bude to ještě vlk? A co ho tak zkřížit třeba s
kavkazákem, který nezmrzne ani při spaní bez boudy
ve sněhu? To bude ještě vlk? Ve smečce tak porazí každého z vlků a jako alfa jedinec předá své geny dál. To by vám nevadilo?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

8.7.2024 21:35
Kdo přeloží větu?:
Brian trénuje mozek ve vlaku když prší.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist