Prvním přírůstkem plzeňské zoo je letos mládě sicilské kozy girgentánské

Mezi první přírůstky nového roku v Plzni tradičně patří jehňata a kůzlata ze statku nebo obyvatelé terárií. Samci kozy girgentánské váží 70 až 80 kilogramů, samice mají 40 až 50 kilo. Mohutné stočené rohy narůstají samcům do délky až 60 centimetrů, u samic jsou asi o 20 centimetrů kratší. Odolné plemeno ze sicilské provincie Agrigento vyprodukuje ročně okolo 400 litrů mléka, špičková zvířata mohou docílit skoro dvojnásobné produkce mléka. Girgentánská koza dostala v 70. letech 20. století konkurenci v plemenech s vysokou produkcí mléka získaných křížením, a proto se na 90. let ocitla před vyhubením. "Díky svému neobvyklému vzhledu si ale našla přátele v zoologických zahradách. Nadace SAVE, evropská zastřešující organizace pro udržení chovu starých chovných plemen a druhů kulturních rostlin, sídlící ve Švýcarsku, se rozhodla koordinovat chov posledních 200 kusů, které zůstaly farmářům na Sicílii," řekl Vobruba.
Více než půl milionu návštěvníků přišlo do zoo poprvé v roce 2019, bylo jich 504 984. Přes 400 000 lidí ročně se zoo poprvé dostala v roce 2007, o dva roky později dosáhla návštěvnost poprvé 450 000 lidí ročně. Zoo Plzeň je pátá nejnavštěvovanější zoo v Česku a dlouhodobě se řadí mezi 15 předních turistických cílů v zemi. "Poslední dva covidové roky byly špatné, protože zoo byla každý rok čtvrt roku zavřená a přišli jsme o desetitisíce návštěvníků," řekl ČTK v prosinci ředitel Jiří Trávníček. Konečná přesná čísla loňské návštěvnosti zatím nejsou k dispozici.
Plzeňská zoo má jednu z nejpočetnějších kolekcí zvířat mezi zoologickými zahradami. Na začátku roku chovala 7044 zvířat v 1172 druzích.
reklama