https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ptaci-chripka-v-cr-preventivni-opatreni-se-dotknou-chovatelu-ale-i-zachrannych-stanic-a-zoo
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ptačí chřipka v ČR: Preventivní opatření se dotknou chovatelů, ale i záchranných stanic a zoo

12.1.2017 11:13 | PRAHA (Ekolist/ČTK)
V ČR se ptačí chřipka objevila minulý týden zhruba po deseti letech. Ilustrační snímek labutě malé.
V ČR se ptačí chřipka objevila minulý týden zhruba po deseti letech. Ilustrační snímek labutě malé.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jan Studecký / Birds.cz
V ČR se ptačí chřipka objevila minulý týden zhruba po deseti letech. Veterináři kvůli ní zakázali chov ptactva v komerčních chovech venku ve volném výběhu, a to pod hrozbou dvoumilionové pokuty. První ohniska ptačí chřipky byla potvrzena minulý týden na několika místech jižní Moravy. Veterináři poté utratili přibližně 10.000 kusů drůbeže a v okolí ohnisek vyhlásili ochranná a dozorová pásma. Ptačí chřipkou jsou nakaženi ptáci v mnoha evropských zemích.
 

Výskyt viru ptačí chřipky byl potvrzen i u uhynulé husy pomořanské z chovu v obci Lázně Toušeň v okrese Praha-východ. Záchranná stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy následně přijala přísnější opatření při příjmu vodních ptáků. Ta by měla eliminovat nebezpečí, že se šířící virus dostane do záchranné stanice a ohrozí její pacienty. Pro ilustraci, v roce 2016 přijala záchranná stanice 3.707 zvířecích pacientů, a z toho 70 % tvořili ptáci.

Preventivní opatření ovlivní provoz záchranné stanice a také pravidla pro příjem volně žijících živočichů. V samotném areálu záchranné stanice jsou před jednotlivé objekty umístěny dezinfekční rohože a všichni pracovníci záchranné stanice při manipulaci se zvířaty používají kromě základních ochranných pomůcek také respirační roušky. Při příjmu živočichů v pásmu dozoru o poloměru 10 kilometrů od ohniska výskytu, což jsou Horní Počernice, Klánovice a Újezd nad Lesy, platí dočasný zákaz příjmu všech zde nalezených vodních ptáků do záchranné stanice. Pro ostatní katastrální území hlavního města Prahy byl zaveden zákaz příjmu vodních ptáků vykazujících možné příznaky ptačí chřipky, jako jsou apatie, načepýřené peří, neochota se pohybovat a dýchací obtíže. Záchranná stanice také nebude přijímat žádné ptáky nalezené mimo území hlavního města Prahy.

Co dělat, pokud nějakého zraněného, nebo nemocného ptáka najdete, poradila Petra Fišerová z tiskového servisu Lesů hl. m. Prahy, které pražskou záchrannou stanici provozují. „V případě nálezu zraněného ptáka na území Prahy mohou nálezci volat pohotovostní linku naší záchranné stanice 773 772 771, kde dostanou další informaci. Postup se liší podle místa nálezu. Zpřísněná pravidla se týkají vodních ptáků, kde v krajních případech by nález řešila přímo Městská veterinární správa v Praze. V případě nálezu mimo území Prahy se musí obrátit na místně příslušnou záchrannou stanici," říká Petra Fišerová.

Preventivní opatření se týkají i záchranných stanic volně žijících živočichů. Na snímku je zachycena pomoc labuti, která se chytla na rybářský háček.
Preventivní opatření se týkají i záchranných stanic volně žijících živočichů. Na snímku je zachycena pomoc labuti, která se chytla na rybářský háček.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DESOP - Záchranná stanice živočichů Plzeň

"Doba zavedení našich preventivních opatření se odvíjí od doby trvání mimořádných veterinárních opatření vyhlášených Státní veterinární správou. Tato opatření mají především ochránit stávající pacienty záchranné stanice před možnou nákazou. Nyní v zimním období, kdy mezi často přijímanými živočichy jsou vodní ptáci (labutě, kachny a podobně), je obava ze zavlečení ptačí chřipky přímo do stanice oprávněná,“ dodává Fišerová.

Preventivní opatření zavádějí i další organizace. Zoologické zahrady v Brně, Hodoníně a ve Vyškově zavedly bezpečnostní opatření kvůli hrozbě ptačí chřipky. Některé druhy ptáků, které mohli návštěvníci v zimním období spatřit v otevřených expozicích, byly kvůli hrozbě ptačí chřipky přemístěny do uzavřených prostorů, případně je chrání sítě, které zabraňují kontaktu s volně žijícími ptáky. Tato opatření zavedly zoo ve Vyškově i Hodoníně.

Papouščí zoo v Bošovicích na Vyškovsku má ochranné sítě kolem klecí celoročně. Zoo v Brně zatím podle mluvčí Gabriely Tomíčkové přesouvá ptáky do vnitřních prostorů a o dalších opatřeních bude ve čtvrtek jednat s krajskou veterinární správou. Ochrana se týká například plameňáků, bažantů či kachen.

Kvůli mrazivému počasí posledních dní, ale také hrozbě ptačí chřipky přemístila ostravská zoologická zahrada do chovatelského zázemí několik desítek ptáků, kteří byli k vidění v otevřených expozicích. Zamrznout nechala také rybníky, aby se na ně nestahovali volně žijící ptáci, například divoké kachny. Do zázemí zoo přemístila například čápy černé či ibisy skalní. "Celkově se jedná o desítky ptáků. I bez chřipky se přemisťují do zázemí ti, kteří nemají teplou ubikaci, ale jinak se stahovali ptáci z otevřených expozic, kteří by mohli přijít do kontaktu s volně žijícími ptáky," uvedla mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková. Žádná další opatření zoo zatím nemusela přijmout.

Preventivní opatření platí do odvolání, stejně jako již dříve vydaný zákaz pořádání výstav ptactva, chovatelských soutěží nebo soutěží poštovních holubů. Na ostravském výstavišti Černá louka se například v neděli budou konat tradiční Fauna trhy. Organizátoři už na webových stránkách upozorňují, že kvůli výskytu ptačí chřipky bude akce tentokrát bez okrasného ptactva, drůbeže a holubů.

Aktuální informace o vývoji ptačí chřipky u nás můžete sledovat na webu Státní veterinární správy.
reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Šárka Spáčilová
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist