Hluk silničního provozu snižuje schopnost ptáků slyšet vlastní varovné signály
Megan Gall a Jacob Damsky z newyorské Vassar College zkoumali, jak hluk ze silničního provozu ovlivňuje reakci sýkory rezavoboké a sýkory černohlavé na výstražné signály, pomocí kterých se informují, že je nedaleko dravec. Za použití reproduktorů umístěných u krmné plošiny s návnadou v podobě semen, zaznamenávali reakce ptáků na tři různé nahrávky, jimiž byly samotné varovné signály, hluk silničního provozu společně s varovnými signály a samotný hluk ze silničního provozu. Hluk silničního provozu neodradil ptáky od krmení. V okamžiku, kdy byly puštěny varovné signály v kombinaci s hlukem ze silničního provozu, zůstalo u krmítka pětkrát vyšší množství ptáků, než když byly varovné signály puštěny samostatně.
Z výsledků studie vyplývá, že hluk může snížit schopnost ptáků slyšet výstražné signály a zvyšuje jejich zranitelnost ve vztahu k predátorům. "Existuje mnoho prací o tom, jak antropogenní hluk ovlivňuje vokální projevy ptáků, ale mnohem méně o reakci zvířat na varovné signály v přítomnosti šumu," říká Gall.
"Výzkum Megana Galla a Jackoba Dámskyho nám pomáhá pochopit, jak hluk způsobený člověkem může rušit přenos informací mezi zvířaty v sociálních skupinách," uvádí odborník na hlasovou komunikaci u ptáků Rindy Anderson z Atlantic University na Floridě. Podle něj je rovněž zajímavé, že zvuk z reproduktorů neměl vliv na příjem potravy, hluk z dopravy ptákům tedy není nepříjemný.
reklama