https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ptak-s-tukanim-zobakem-vedcum-ukazal-rozmanitost-davnych-operencu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pták s tukaním zobákem vědcům ukázal rozmanitost dávných opeřenců

26.12.2020 12:41 | Ohio (ČTK)
Ptáci se zhruba před 150 miliony let vyvinuli z malých opeřených dinosaurů a první zástupci těchto druhů si zachovaly některé znaky, které jsme zvyklí vídat právě u dinosaurů.
Ptáci se zhruba před 150 miliony let vyvinuli z malých opeřených dinosaurů a první zástupci těchto druhů si zachovaly některé znaky, které jsme zvyklí vídat právě u dinosaurů.
Jak rozmanitou podobu mohli mít ptáci, kteří zemi obývali v dobách dinosaurů, paleontologům pomohl odhalit pták velikosti vrány, jehož zkamenělou lebku našli na Madagaskaru. Dnešní ostrov obýval před 68 miliony let. Křehké, ale skvěle zachovalé pozůstatky opeřence se zobákem připomínající ten tukaní odborníci odkryli pomocí digitální rekonstrukce, píše agentura Reuters.
 

Zkamenělinu vědci našli v roce 2010 na severozápadě Madagaskaru. Trvalo jim pak sedm let, než ji mohli pořádně prozkoumat. Zobák a lebka zvířete byly totiž příliš křehké na to, aby je z nalezené horniny vyprostili. Podobu dnes již vyhynulého tvora proto vymodelovali v počítači a následně pro srovnání vytiskli na 3D tiskárně.

"Ačkoliv se jeho hlava podobá moderním ptákům jako je tukan, jeho kostra připomíná spíš ... neptačí dinosaury, jako třeba deinonychuse či velociraptora," uvedl Patrick O'Connor z univerzity v Ohiu a vedoucí autor studie zveřejněné v odborném časopise Nature.

Zobák pradávného ptáka se na první pohled podobá zmenšené verzi zobáku tukana, ačkoliv si druhy nejsou blízké. Zatímco moderní ptáky zdobí široká škála různých zobáků - od jehlicovitého zobáčku kolibříka po mohutné zobany zoborožců - u ptáků z éry dinosaurů vědci zatím podobnou různorodost nenacházeli.

Nalézt zkameněliny takto starých ptáků je velká vzácnost, protože jejich duté kosti nejsou stavěny na to, aby vydržely proces fosilizace, dodává paleontolog a spoluautor studie Alan Turner.

Ptáci se zhruba před 150 miliony let vyvinuli z malých opeřených dinosaurů a první zástupci těchto druhů si zachovaly některé znaky, které jsme zvyklí vídat právě u dinosaurů - například zuby. Na madagaskarské fosílii se zachoval jeden zub v přední části horní čelisti, opeřenec jich pravděpodobně měl několik.

Žádný ze zhruba 200 druhů objevených ptáků žijících ve stejné době nemá lebku, která by se nově nalezenému druhu podobala, uvádí O'Connor, který zároveň doufá, že se jim podaří zjistit, k čemu pradávnému ptákovi neobyčejný zobák sloužil.

"Bylo to k zpracování potravy? Lovení kořisti? Byl to znak pro ostatní příslušníky tohoto druhu? Máme stále spoustu otázek," uzavírá.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.12.2020 15:39
K těm otázkám na konci bych přidal: zazdívali se při hnízdění jako zoborožci? ... a nebylo to určitě z nudy.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.12.2020 03:54 Reaguje na Karel Zvářal
A za b) bych doplnil jako účinný nástroj s predujícími hady, kteří do tvrdého zobáku jed nevpustí, když se ptáci brání údery. Lidé mají hůl či hák, někteří ptáci obří zobany.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist