https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/radnice-ve-zlinskem-kraji-chteji-koupit-elektromobily
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Radnice ve Zlínském kraji chtějí koupit elektromobily

5.4.2017 07:30 | ZLÍN (ČTK)
Nákupem úsporného služebního automobilu se mohou snížit nejen negativní vlivy dopravy na zdraví obyvatel ve městě, ale i provozní náklady. Pořizovací cena auta je vyšší, provoz ale podstatně levnější. / ilustrační foto
Nákupem úsporného služebního automobilu se mohou snížit nejen negativní vlivy dopravy na zdraví obyvatel ve městě, ale i provozní náklady. Pořizovací cena auta je vyšší, provoz ale podstatně levnější. / ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Některá města ve Zlínském kraji si chtějí pořídit automobily na elektrický pohon. Pro radnice jde o novinku, motivují je také státní dotace, které mohou na nákup elektromobilů získat, zjistila včera ČTK. Například krajský Zlín chce koupit dva vozy na elektrický pohon.
 

Osobní vůz by měl využívat odbor vnitřní správy zlínského magistrátu, cena automobilu by se měla pohybovat kolem 640.000 korun, dotace by měla být 220.000 korun. Stejnou dotaci by chtěl získat odbor městské zeleně, aby mohl využívat malý nákladní automobil na elektrický pohon zhruba za milion korun.

Uherskohradišťská radnice chce pořídit jeden elektromobil. "Měl by jezdit ponejvíce na trase Uherské Hradiště - Zlín a Uherské Hradiště - Brno, případně Olomouc, ale samozřejmě i v rámci naší aglomerace a správního obvodu," uvedl mluvčí radnice Jan Pášma. O tuto možnost se zajímá také vsetínská radnice.

Svůj vozový park chce rozšířit o elektromobil i Valašské Meziříčí. "Nákupem úsporného služebního automobilu snížíme nejen negativní vlivy dopravy na zdraví obyvatel ve městě, ale i provozní náklady. Pořizovací cena auta je vyšší, provoz ale podstatně levnější. Zatímco u benzinového auta při spotřebě sedm litrů na 100 kilometrů vyjde kilometr na dvě koruny, elektropohonu stačí 30 haléřů," uvedl starosta Robert Stržínek (ANO). Podle něj je rozvoj elektromobility jednou z cest, jak zlepšit stav ovzduší v regionu.

"Valašské Meziříčí se aktivně zapojilo do programu chytrých měst Smart City a elektromobilita je jedním z klíčových témat. Města by podle mne měla být lídrem ve využívání těchto moderních technologií," řekl Stržínek. Společnost ČEZ podle něj chce vybudovat ve Valašském Meziříčí dvě dobíjecí stanice.

Počet registrací elektromobilů v Česku loni klesl o čtvrtinu na 271 vozů. Za letošní leden a únor přibylo na českých silnicích podle Svazu dovozců automobilů 68 aut na elektrický pohon. Loňský pokles mohl být podle odborníků způsoben odloženou poptávkou části firem a obcí, které čekaly na vypsání dotací ministerstvy průmyslu a životního prostředí. Za posledních pět let lidé v Česku zaregistrovali 1067 elektromobilů.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Jana Kuncová
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist