Řecké úřady musejí řešit dopady nadměrného turismu, apeluje ombudsman
Úřady se tak podle ní musejí zaměřit na usměrnění některých negativních jevů, které doprovází masový turismus. Kancelář ombudsmana vyzvala například k šetrnějšímu přístupu k vodě, jejíž spotřebu cestovní ruch výrazně zvyšuje, či k větší ochraně pláží před nelegálními stavbami.
Zpráva také poukazuje na to, že některá místa už v současnosti zaznamenávají nadměrný počet turistů. To je příklad ostrova Santorini o velikosti 92 kilometrů čtverečních, což je jedna pětina rozlohy Prahy. Na ostrově trvale žije asi 15 500 lidí a loni ho navštívilo 5,5 milionu turistů, což je dvojnásobek se srovnání s rokem 2012. "I turisté si stěžují, že na Santorini je moc turistů," uvádí zpráva.
Přečtěte si také |
Sopka pod ostrovem Santorini není tak „ospalá“, jak se mysleloŘecké hospodářství je však na cestovním ruchu do značné míry závislé. Zhruba dva miliony Řeků má příjem z tohoto odvětví, které tvoří čtvrtinu výkonu řecké ekonomiky. Řecko loni navštívilo zhruba 33 milionů lidí, tedy asi trojnásobek počtu obyvatel. Bylo to o pět milionů lidí více než v roce 2022.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Jaroslav Řezáč
19.6.2024 11:49Smířit se s tím, že člověk nebude ani nemusí být na každým " zajímavým" koutě na světě je dobrý začátek retrospekce.
smějící se bestie
19.6.2024 15:16 Reaguje na Jaroslav ŘezáčA dnes je IN - chlubení, kde všude jsme byli, přece.