https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/recke-urady-museji-resit-dopady-nadmerneho-turismu-apeluje-ombudsman
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Řecké úřady musejí řešit dopady nadměrného turismu, apeluje ombudsman

19.6.2024 10:41 | ATHÉNY (ČTK)
Některá místa už v současnosti zaznamenávají nadměrný počet turistů, například ostrov Santorini.
Některá místa už v současnosti zaznamenávají nadměrný počet turistů, například ostrov Santorini.
Řecké úřady musejí řešit některé dopady nadměrného turismu, pokud chtějí zaručit budoucnost odvětví, na kterém stojí podstatná část řecké ekonomiky. Kancelář řeckého ombudsmana poukazuje na to, že na některých velmi populárních místech si už i samotní turisté stěžují na příliš velký počet zahraničních návštěvníků, píše Reuters.
 
Zpráva řeckého ombudsmana varuje před vyčerpáním potenciálu řeckých turistických destinací, které by tak mohly ztratit svou atraktivitu v očích zahraničních návštěvníků. "Ekonomika naší země se velmi silně opírá o turismus, což činí ještě naléhavější potřebu ho řídit udržitelně," stojí ve zprávě kaceláře ombudsmana.

Úřady se tak podle ní musejí zaměřit na usměrnění některých negativních jevů, které doprovází masový turismus. Kancelář ombudsmana vyzvala například k šetrnějšímu přístupu k vodě, jejíž spotřebu cestovní ruch výrazně zvyšuje, či k větší ochraně pláží před nelegálními stavbami.

Zpráva také poukazuje na to, že některá místa už v současnosti zaznamenávají nadměrný počet turistů. To je příklad ostrova Santorini o velikosti 92 kilometrů čtverečních, což je jedna pětina rozlohy Prahy. Na ostrově trvale žije asi 15 500 lidí a loni ho navštívilo 5,5 milionu turistů, což je dvojnásobek se srovnání s rokem 2012. "I turisté si stěžují, že na Santorini je moc turistů," uvádí zpráva.

Řecké hospodářství je však na cestovním ruchu do značné míry závislé. Zhruba dva miliony Řeků má příjem z tohoto odvětví, které tvoří čtvrtinu výkonu řecké ekonomiky. Řecko loni navštívilo zhruba 33 milionů lidí, tedy asi trojnásobek počtu obyvatel. Bylo to o pět milionů lidí více než v roce 2022.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

19.6.2024 11:49
tohle by si měl umět člověk vyřešit i sám za sebe.
Smířit se s tím, že člověk nebude ani nemusí být na každým " zajímavým" koutě na světě je dobrý začátek retrospekce.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

19.6.2024 15:16 Reaguje na Jaroslav Řezáč
No jo, ale kdo má dnes odolat těm nabídkám cestovek, vnucované lidem reklamou v médiích, že !
A dnes je IN - chlubení, kde všude jsme byli, přece.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist