https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/sopka-pod-ostrovem-santorini-neni-tak-ospala-jak-se-myslelo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sopka pod ostrovem Santorini není tak „ospalá“, jak se myslelo

13.4.2024 02:32 | PRAHA (Ekolist.cz)
Santorini a přilehlé ostrovy zformovala velká sopečná erupce, ke které došlo okolo roku 1600 před naším letopočtem.
Santorini a přilehlé ostrovy zformovala velká sopečná erupce, ke které došlo okolo roku 1600 před naším letopočtem.
Řecký ostrov Santorini, dnes tolik oblíbená turistická destinace, vznikl sopečnou činností. Je vlastně pozůstatkem velkého sopečného kráteru na rozhraní Egejského a Krétského moře. A přestože patří k nejlépe prozkoumaným sopkám na světě, skutečná velikost jedné z historických erupcí zůstávala až dosud neznámá.
 
Santorini a přilehlé ostrovy zformovala velká sopečná erupce, ke které došlo okolo roku 1600 před naším letopočtem. Předpokládalo se, že se po takovéto velké erupci sopky „vyčerpají“ a nastává dlouhé klidnější období bez výrazných erupcí. Nová studie mezinárodního vědeckého týmu zveřejněná v časopise Nature Geoscience však ukázala, že tyto sopečné krátery nemusí být tak „ospalé“, jak se vědci dříve domnívali.

Některé vulkanické krátery jsou schopné produkovat obrovské množství materiálu i poměrně krátce po velké erupci. Příkladem je právě sopka u Santorini, v jejímž kráteru našli nyní vědci přítomnost obrovského množství pemzy z pozdější erupce.

Uprostřed zatopeného kráteru začala vznikat „nová sopka“ už zhruba 200 let př.n.l. Produkci lávy potvrzují i historické prameny té doby. Vzorky sedimentů získané ze 4 vrtů uprostřed kráteru nyní vědcům poskytly bližší informace o další výrazné podmořské erupci tohoto vulkánu.

Santorini je spící, ale stále aktivní sopka. Četné menší a středně velké erupce postupně vytvořily uvnitř kráteru nové ostrůvky Nea a Palea Kameni.
Santorini je spící, ale stále aktivní sopka. Četné menší a středně velké erupce postupně vytvořily uvnitř kráteru nové ostrůvky Nea a Palea Kameni.

„Ukázalo se, že sediment vznikl roku 726 n.l., což je jen o něco málo dříve, než začala vznikat Praha jako město,“ přibližuje nové poznatky o události jeden z autorů studie Günther Kletetschka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Do okolí se tehdy dostalo více než 3 km3 materiálu, což je výrazně více, než se dosud soudilo.

Ačkoliv výzkum probíhal ve vulkánu na Santorini, podobné vulkanické krátery se nachází po celém světě, například v Indonésii nebo v Japonsku.

Podle historických zdrojů docházelo na podmořské sopce u Santorini k dalším sopečným aktivitám mezi roky 197 př.n.l. až 1950 n.l.. Od té doby je sopka bez aktivity s výjimkou seismovulkanických nepokojů v letech 2011-2012.

Kromě explozivních erupcí jsou u mořských sopek nebezpečím propady stěn kráterů. Také v případě Santorini se skládají významné části podmořského kužele sopky z nezpevněných usazenin pemzy a popela, a je proto potřeba obydlenou oblast monitorovat. Kolaps stěn kráterů s katastrofickými následky nastal například v roce 1792 na Mount Mayuyama v Japonsku, v roce 1888 na Ritter Islandu u Nové Guineje, nebo nedávno, v roce 2018, na Anak Krakatau v Indonésii.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist