https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/reditel-ceskeho-hydrometeorologickeho-ustavu-nekde-se-zacina-sucho-teprve-projevovat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ředitel Českého hydrometeorologického ústavu: Někde se začíná sucho teprve projevovat

26.12.2019 00:58 (ČTK)
Situace ohledně sucha v Česku se letos zlepšila, vyhráno však není. / Ilustrační foto
Situace ohledně sucha v Česku se letos zlepšila, vyhráno však není. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Multimediální knihovna Evropské komise / Multimediální knihovna Evropské komise
Situace ohledně sucha v Česku se letos zlepšila, vyhráno však není. Zásadní je, aby v následujících měsících spadlo dost srážek, u hlubokých podzemních vod se navíc sucho začíná teprve projevovat. V rozhovoru s novináři ke 100. výročí založení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) to řekl jeho ředitel Mark Rieder.
 

"Musíme hospodařit s tím, co k nám spadne ve formě srážek, ať už dešťových či sněhových. Potřebujeme srážky v zimním období, tedy od prosince do dubna," zdůraznil Rieder. Podle něho je třeba hlavně sníh ve středních a nižších polohách.

"Ne v horách, protože tam při tání vše rychle odteče pryč. A ještě bychom potřebovali hezké postupné odtávání a žádné prudké oteplení, aby voda měla čas zasakovat se do podzemních vod," popisuje Rieder, který byl dlouholetým ředitelem Výzkumného ústavu vodohospodářského.

Upozornil, že dalším důležitým faktorem je i to, aby množství srážek bylo rovnoměrně rozložené a nepřišly jen přívalové deště. "Z tohoto pohledu se situace zlepšila, ve srovnání s dlouhodobým normálním stavem však stále není dobrá, naopak," podotkl Rieder.

Sucho se podle něho nyní teprve začíná projevovat v hlubokých vrtech, kam se voda ze srážek dostane během delšího období. Rieder však zdůraznil, že situace ani v tomto ohledu není zlá. "Na rozdíl od některých jiných zemí neodebíráme více, než můžeme, ale je třeba to hlídat. I z toho důvodu, že podzemní voda má lepší kvalitu a stojí méně než povrchová a řada firem a podniků si buduje vlastní vrty," uvedl. ČHMÚ se před několika lety podílel na projektu Rebilance podzemích vod, který sledoval jejich stav. V současnosti ústav přebírá do správy nově vybudované vrty.

Rieder míní, že současné sucho skončí a srážky se postupně v ročních úhrnech vrátí do normálu. Domnívá se ale, že se změní jejich intenzita. "Podle mě přibude extrémních srážek, prodlouží se suchá letní období a budou vyšší teploty. Nápor na vodní režim se zvýší kvůli tomu, že dojde k větší evapotranspiraci - tedy výparu." Právě na větší výpar ze zemského povrchu se podle něj někdy při plánování různých projektů zapomíná.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist