https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/reformy-argentinskeho-prezidenta-uskodi-lesum-i-ledovcum-upozornuji-ochranci-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Reformy argentinského prezidenta uškodí lesům i ledovcům, upozorňují ochránci přírody

31.12.2023 01:06 | BUENOS AIRES (ČTK)
"Přírodu chápe nový prezident jako překážku k podnikání, jím navrhované změny podporují rozšíření aktivit těžařských korporací a vytvoří prostředí, v němž stát nebude mít reálnou šanci kontroly," řekl deníku El País Sergio Federovisky, dřívější náměstek ministra životního prostředí.
"Přírodu chápe nový prezident jako překážku k podnikání, jím navrhované změny podporují rozšíření aktivit těžařských korporací a vytvoří prostředí, v němž stát nebude mít reálnou šanci kontroly," řekl deníku El País Sergio Federovisky, dřívější náměstek ministra životního prostředí.
Stovky opatření, které za necelé tři týdny v úřadu argentinského prezidenta oznámil krajně pravicový politik Javier Milei, se týkají nejen ekonomiky či sociální oblasti, ale také ekologie. Podle španělského deníku El País či argentinského serveru Infobae budou změny znamenat krok zpět v ochraně životního prostředí a mohou způsobit větší odlesňování či ohrozit ledovce v Andách a Patagonii.
 

Druhý balík reforem, který tento týden poslal prezident Milei do parlamentu a který zahrnuje na 660 opatření, navrhuje změny také u tří zákonů týkajících se přírody. Jde o zákon o ledovcích, o lesích a o ochraně životního prostředí při pálení porostů.

"Přírodu chápe nový prezident jako překážku k podnikání, jím navrhované změny podporují rozšíření aktivit těžařských korporací a vytvoří prostředí, v němž stát nebude mít reálnou šanci kontroly," řekl deníku El País Sergio Federovisky, který byl do 10. prosince náměstkem ministra životního prostředí.

Podle ekologické aktivistky Nicki Beckerové, kterou citoval server Infobae, navrhované změny, pokud budou schváleny parlamentem, umožní kácení lesů i v těch oblastech, kde nyní není povolena komerční těžba dřeva. Reformy rovněž uberou státu peníze, které má na ochranu lesů, a ulehčí možnost jejich vypalování. V oblastech blízko ledovců, kde nyní není povolena komerční činnost, změny umožní těžbu. To může ohrozit ledovce, které se za poslední tři dekády zmenšily asi o 40 procent, uvedla Beckerová.

Milei před nástupem do úřadu prezidenta opakovaně označil globální oteplování za "další lež líných socialistů", kteří tak chtějí pouze "získat peníze" na své "druhořadé (akademické) práce".

Mileiem navrhované reformy jsou součástí jeho "šokové terapie", s níž chce dostat argentinskou ekonomiku z hluboké krize, snížit trojcifernou inflaci a rozpočtový deficit. Už 10. prosince, kdy nastoupil do úřadu, snížil počet ministerstev na polovinu a od ledna hodlá zrušit místa asi sedmi tisícům státních zaměstnanců, čímž ale podle serveru BBC Mundo zas tak moc neušetří. Větší státní úspory přinese rušení subvencí na energie a dopravu, což ale zvýší ceny pohonných hmot či veřejných služeb a dopadne na miliony Argentinců.

Proti reformám nového prezidenta se už konalo několik demonstrací a největší odbory v zemi vyhlásily na 24. ledna generální stávku. Ta se v Argentině naposledy uskutečnila v květnu 2019 za vlády pravicového prezidenta Mauricia Macriho, jehož v prosinci téhož roku v úřadu vystřídal zástupce levice Alberto Fernández.

Server BBC Mundo také napsal, že Mileiovi zřejmě úsporná opatření nebudou ke snížení deficitu rozpočtu stačit a bude muset také zvýšit některé daně, o čemž už hovořil i nový ministr hospodářství Luis Caputo. Mnozí ale Mileiovi v této souvislosti připomněli jeho výrok z předvolební kampaně, že "by si radši usekl ruku, než aby zvýšil daně".


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist