https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/reuters-za-devastaci-destnych-pralesu-stoji-korupce?ids%5Bx0a2b0b2eb75f50b3852665f8572cfdd9%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Reuters: Za devastací deštných pralesů stojí korupce

7.6.2005 08:52 | PRAHA/BRASÍLIA (EcoMonitor)
V Brazílii byli při ojedinělé policejní razii zatčeni mimo jiné dva vysoce postavení úředníci odpovědní za životní prostředí. Environmentalisté upozorňují na to, že k destrukci amazonských deštných pralesů přispívá korupce ve vysokých úřednických kruzích, píše agentura Reuters.
 

Při zásahu, ke kterému došlo na popud federálních úřadů, bylo zatčeno více než 90 osob. Téměř polovina z nich jsou zaměstnanci vládní agentury pro ochranu životního prostředí Ibama, včetně ředitele pobočky pro stát Mato Grosso. Zatčen byl také Moacir Pires, ministr životního prostředí státu Mato Grosso, který kvůli tomu přišel o funkci. Z postu ho suspendoval guvernér Blairo Maggi, který je zároveň největším světovým producentem sóji a který je sám mnoha ochránci životního prostředí obviňován z exploatace pralesů.

Vládní úřady tvrdí, že razie byla důkazem toho, s jakou vážností berou potlačování korupce. Aktivisté však říkají, že úplatky jsou u státních úřadů, zejména u agentury Ibama, doslova legendární, a že je na čase něco udělat pro záchranu pralesů. "Až dosud byla tato činnost beztrestná a všichni to věděli," říká Roberto Smeraldi, ředitel organizace Friends of the Earth v Brazílii. Zatčení úředníci byli obviněni z řízení rozsáhlého podvodu se zfalšovanými povoleními k transportu ilegálně těženého dřeva.

Destrukce největších tropických deštných lesů na světě dosáhla loni druhé nejvyšší úrovně v historii. Amazonské pralesy jsou domovem až 30 procent všech živočišných a rostlinných druhů světa. Odlesňování se z velké části týkalo hlavně státu Mato Grosso, který má rychle rostoucí zemědělský sektor. V roce 2002 publikovala organizace Friends of the Earth studii o tom, že okolo dvou třetin z ceny dřeva na pilách v Para, Rondonii a Mato Grosso tvoří náklady na korupci. "Korupce se týká jak dřevorubců, tak úředníků. Mato Grosso není ojedinělý případ," řekl Paulo Adario, ředitel organizace Greenpeace v Amazonii.

Podle článku Axela Buggeho na serveru PlanetArk ze dne 6. 6. 2005


reklama

 
Hana Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

cena za korupci - 7. 6. 2005 - Pavel Cincera

Znamena to snad, ze po odstraneni korupce bude drevo na pilach o 2/3 levnejsi?:) Myslim, ze korupce je pruvodni jev, nikoliv pricina.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist