https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/riziko-pozaru-v-lese-zvysuji-horka-sucho-a-vitr-puda-je-nyni-nasycena-vodou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Riziko požárů v lese zvyšují horka, sucho a vítr. Půda je nyní nasycena vodou

11.7.2024 00:54 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V lesní půdě je v současnosti po nedávných deštích poměrně dost vody, větší riziko lesních požárů tak nyní při krátkodobě zvýšených teplotách nehrozí, řekl ČTK Jan Řezáč z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. Zároveň ale zdůraznil, že vznik požárů nelze předvídat a za několik dní může půda opět vyschnout.
 
V letních měsících navíc riziko výrazně zvyšuje sucho, vítr a vysoké teploty, ale částečně také vyšší pohyb lidí v lesích, kteří například podcení rizika při rozdělávání ohně.

Přestože je půda v lesích na mnoha místech aktuálně nasycena vodou po vydatných srážkách z minulého týdne, může zase rychle vyschnout. "Letní měsíce v posledních letech bývají horké, suché a větrné. Lidé by se měli proto chovat velmi zodpovědně. Za 14 dní nebo v srpnu může být riziko enormní," uvedl Řezáč.

Český hydrometeorologický ústav varoval, že teploty se dnes na většině území dostanou přes 31 stupňů Celsia, v Polabí a na východě republiky až na 34 stupňů, v západních Čechách by mělo být o něco chladněji. Během dne dorazí bouřky, které mohou být i velmi silné.

Řezáč apeluje, aby lidé nerozdělávali v lesích ohně. Nejvíce požárů totiž podle něj vzniká přes léto, kdy se lidé častěji pohybují v přírodě, je sucho a horko. "Někdy stačí podcenit maličkost, například za půl hodiny po mém odchodu se zvedne vítr a rozfouká uhlíky, o nichž jsem si myslel, že jsem je dobře uhasil," dodal.

Z 1512 požárů evidovaných loni v českých lesích bylo podle něj 716 způsobených z nedbalosti, největší počet i rozsah na tom mají právě požáry po rozdělání ohně. Celková rozloha loňských lesních požárů dosáhla 217,4 hektarů, necelou třetinu rozlohy tvořily požáry z nedbalosti.

V lesích je obecně zakázáno rozdělávání ohňů mimo vyhrazená tábořiště. "Při odchodu z tábořiště je nutné zbytky žhavého popela a uhlíků důkladně prolít vodou, rozhrabat a znovu prolít vodou, případně radši zkontrolovat teplotu," doplnil Řezáč. Náchylnější k požárům jsou především jehličnaté, borové a smrkové lesy, které se vyskytují v nižších polohách a je v nich větší množství suchého klestu.

Za loňský rok lesních požárů podle informací ústavu ubylo. Zatímco předloni se jednalo o 2473 požárů na celkové ploše přes 1715 hektarů, loni jich bylo o 961 méně. Požáry mohou zapříčinit také přírodní vlivy, například blesk loni způsobil 16 požárů. Některé požáry ale zůstanou neobjasněné, v loňském roce jich bylo 179 na rozloze 55,7 hektaru.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist