https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rocni-produkce-smesneho-komunalniho-odpadu-na-jihu-moravy-klesa-uvedla-arnika
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Roční produkce směsného komunálního odpadu na jihu Moravy klesá, uvedla Arnika

2.10.2023 01:20 | BRNO (ČTK)
Směsný odpad
Směsný odpad
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Roční produkce směsného komunálního odpadu na jižní Moravě dlouhodobě klesá. Mezi lety 2010 a 2021 se snížila o 35 kilogramů na 182 kilogramů na obyvatele. V některých obcích nad 5000 obyvatel už loni klesla pod 150 kilogramů, v obcích mezi 1000 a 5000 obyvateli bývá v řadě případů produkce ještě nižší, vyplývá z informací spolku Arnika, který vyhlašoval výsledky soutěže Odpadový Oskar za loňský rok. Vzhledem k tomu, že nezískal data od obcí pod 1000 obyvatel, není zřejmé, zda celková produkce odpadu na jednoho obyvatele klesala na jižní Moravě i loni.
 

Mezi obcemi s rozšířenou působností jsou nejúspěšnější ve snižování produkce odpadu Mikulov a Kyjov, kde loni činil průměr 135, respektive 137 kilogramů na obyvatele za rok. V roce 2010 to bylo zhruba dvakrát více, v Kyjově 281 kilogramů, v Mikulově 242. V kategorii nad 5000 obyvatel byly loni nejúspěšnější Modřice, v nichž činil průměr na obyvatele 132 kilogramů. V některých obcích s rozšířenou působností přitom ještě před dvěma lety činil průměr přes 200 kilogramů, například v Bučovicích, Ivančicích, Kuřimi, Boskovicích či Tišnově. V Ivančicích a Bučovicích se množství během let dokonce zvyšuje. V drtivé většině měst však odpadu, ovšem různou rychlostí, ubývá, ve Znojmě stagnuje. V Brně klesl průměr od roku 2010 do roku 2021 o pět kilogramů ze 189 na 184 kilogramů.

Ještě více se daří snižovat množství odpadu v menších obcích od 1000 do 5000 obyvatel. Nejúspěšnější jsou na jižní Moravě Uherčice, v nichž se loni podařilo dostat na 81 kilogramů. Na 109 kilogramech je Ostrov u Macochy a v Telnici činí průměr na obyvatele 112 kilogramů. Podle organizátorů závisí množství odpadu a rychlost snižování jeho produkce na tom, jak je vysoká úspěšnost recyklace v obci, jak dobře obce své obyvatele motivují a jak s nimi komunikují. Pro lidi je například důležité, jak daleko od domova mají kontejnery na tříděný odpad a co všechno mohou třídit. Záleží i na tom, jak důkladně obec vysvětluje co a jak lze třídit. Některé obce také zavádějí slevy z poplatku za svoz komunálního odpadu v případě, že ho lidé produkují méně.

Jedním z příkladů dobré praxe, který pořadatelé letos uvádějí, jsou Bílovice nad Svitavou, které mají téměř 4000 obyvatel. Po zavedení tzv. systému door-to-door, kdy mají lidé nádoby na tříděný odpad blízko domu, klesl průměr ze 196 na 118 kilogramů a míra třídění vzrostla z 36 na 54 procent.

Vyšší míra třídění a menší produkce směsného odpadu se obcím finančně vyplatí. Každoročně totiž roste poplatek za skládkování, které bude od roku 2030 zakázané zcela. Zatímco v roce 2021 se za tunu odpadu platilo 800 korun, v roce 2029 to bude 1850 korun. Obce mají zároveň zajistit, aby míra třídění vzrostla v roce 2030 na 65 procent, tedy že vytříděný odpad bude tvořit dvě třetiny z celkové produkce odpadu. Nižší poplatky platí obce, které odvážejí odpad do brněnské spalovny, tedy do zařízení pro energetické využití odpadu. V Brně se z odpadků vyrábí elektřina či teplo.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist