Rysi jsou velcí cestovatelé. Samec z Prachaticka došel až k Linci
Rys Luděk musel na své pouti z Prachaticka do Linze překonat nejen frekventované silnice na Šumavě, ale i Dunaj. Jak se dostal přes tuto velkou řeku, je podle ochránců přírody otázkou. „Buď je mladý samec velmi dobrý plavec, nebo širokou řeku překonal po mostě u elektrárny v Ottensheimu. Nic z toho ovšem není bez rizika," míní.
Aktuální zjištění podle nich potvrzuje velkou pohyblivost ohrožených šelem. Pro jejich efektivní ochranu je proto potřeba udržet prostupnou krajinu, aby se zvířata mohla bez rizika přesouvat na velké vzdálenosti. Na monitoringu a ochraně rysa ostrovida na Šumavě spolupracují zoologové z ALKA Wildlife a Hnutí DUHA s kolegy z rakouského Luchsprojekt Österreich Nordwest.
„Příklad rysa Luďka ukazuje na důležitý aspekt ochrany této vzácné kočkovité šelmy: na nutnost zachování krajiny průchodné pro migrující zvířata, na ochranu takzvaných migračních koridorů. Jinak budou jednotlivé populace izolovány, což může vést až k jejich postupnému zániku,“ říká Tereza Mináriková z ALKA Wildlife. „A protože zvířata neznají hranice, musí být ochrana těchto populací i jejich propojenost řešena na mezinárodní úrovni," připomíná.
Prioritou by podle ní mělo být zejména zachovat spojení mezi česko-bavorsko-rakouskou rysí populací a sousedními populacemi: karpatskou a alpskou, které patří k největším v Evropě.
Luděk není prvním rysím cestovatelem, kterého mezinárodní tým zoologů zaznamenal. V minulých letech přírodovědci zmapovali cestu rysa Duvery, který byl na podzim 2012 vyfocen v Rakousku u Dunaje a v květnu následujícího roku v Chráněné krajinné oblasti Blanský les. Na dlouhé vzdálenosti se nejčastěji vydávají právě mladí samci, kteří si hledají nová teritoria.
Dnes na česko-bavorsko-rakouském pomezí žije 60-80 rysů ostrovidů. Velké riziko kromě střetů s automobily pro populaci představuje také pytláctví.
reklama