https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rysi-jsou-velci-cestovatele-samec-z-prachaticka-dosel-az-k-linci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rysi jsou velcí cestovatelé. Samec z Prachaticka došel až k Linci

27.8.2015 15:43 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na dlouhé vzdálenosti se nejčastěji vydávají právě mladí samci, kteří si hledají nová teritoria
Na dlouhé vzdálenosti se nejčastěji vydávají právě mladí samci, kteří si hledají nová teritoria
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ALKA Wildlife
Poprvé zaznamenali ochránci přírody z Hnutí DUHA rysího samce Luďka na snímku z fotopasti počátkem letošního dubna. Na Prachaticku byl zachycen hned několikrát. A nyní se k velkému překvapení objevil v sedmdesát kilometrů vzdáleném lesním komplexu Kürnbergerwald u rakouského Linzu, informují čeští a rakouští ochránců přírody.
 

Rys Luděk musel na své pouti z Prachaticka do Linze překonat nejen frekventované silnice na Šumavě, ale i Dunaj. Jak se dostal přes tuto velkou řeku, je podle ochránců přírody otázkou. „Buď je mladý samec velmi dobrý plavec, nebo širokou řeku překonal po mostě u elektrárny v Ottensheimu. Nic z toho ovšem není bez rizika," míní.

Aktuální zjištění podle nich potvrzuje velkou pohyblivost ohrožených šelem. Pro jejich efektivní ochranu je proto potřeba udržet prostupnou krajinu, aby se zvířata mohla bez rizika přesouvat na velké vzdálenosti. Na monitoringu a ochraně rysa ostrovida na Šumavě spolupracují zoologové z ALKA Wildlife a Hnutí DUHA s kolegy z rakouského Luchsprojekt Österreich Nordwest.

Rysí tulák potvrzuje velkou pohyblivost těchto šelem. Pro jejich efektivní ochranu je proto potřeba udržet prostupnou krajinu
Rysí tulák potvrzuje velkou pohyblivost těchto šelem. Pro jejich efektivní ochranu je proto potřeba udržet prostupnou krajinu
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ALKA Wildlife

„Příklad rysa Luďka ukazuje na důležitý aspekt ochrany této vzácné kočkovité šelmy: na nutnost zachování krajiny průchodné pro migrující zvířata, na ochranu takzvaných migračních koridorů. Jinak budou jednotlivé populace izolovány, což může vést až k jejich postupnému zániku,“ říká Tereza Mináriková z ALKA Wildlife. „A protože zvířata neznají hranice, musí být ochrana těchto populací i jejich propojenost řešena na mezinárodní úrovni," připomíná.

Prioritou by podle ní mělo být zejména zachovat spojení mezi česko-bavorsko-rakouskou rysí populací a sousedními populacemi: karpatskou a alpskou, které patří k největším v Evropě.

Luděk není prvním rysím cestovatelem, kterého mezinárodní tým zoologů zaznamenal. V minulých letech přírodovědci zmapovali cestu rysa Duvery, který byl na podzim 2012 vyfocen v Rakousku u Dunaje a v květnu následujícího roku v Chráněné krajinné oblasti Blanský les. Na dlouhé vzdálenosti se nejčastěji vydávají právě mladí samci, kteří si hledají nová teritoria.

Dnes na česko-bavorsko-rakouském pomezí žije 60-80 rysů ostrovidů. Velké riziko kromě střetů s automobily pro populaci představuje také pytláctví.


reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist