https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sazeni-stromu-v-projektu-sazime-budoucnost-bude-podporeno-rekordni-castkou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sázení stromů v projektu Sázíme budoucnost bude podpořeno rekordní částkou

1.3.2021 12:20 | BRNO (Ekolist.cz)
Grantový program Sázíme budoucnost nabízí pokrytí nákladů na výsadbu, péči o stromy, odborný dohled nebo finance na nezbytný materiál, nářadí či dopravu.
Grantový program Sázíme budoucnost nabízí pokrytí nákladů na výsadbu, péči o stromy, odborný dohled nebo finance na nezbytný materiál, nářadí či dopravu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Archiv Nadace Partnerství
Nadace Partnerství rozdělí mezi zájemce o podzimní výsadby stromů přes 1,5 milionu korun. Obce, školy, spolky nebo církve mohou získat na jednotlivý projekt od 10 do 60 tisíc korun. Grantový program Sázíme budoucnost nabízí pokrytí nákladů na výsadbu, péči o stromy, odborný dohled nebo finance na nezbytný materiál, nářadí či dopravu. Podmínkou je, že stromy a keře vysadí místní dobrovolníci, kteří budou o novou zeleň pečovat následujících 5 let. Výzva je otevřena do konce července. Letošní výzva Sázíme budoucnost je v kontextu posledních let rekordní.
 

„Díky našim partnerům se výrazně podařilo navýšit objem grantů. Reagujeme na stále rostoucí zájem o výsadby a zvedáme maximální výši grantu nebo příspěvek na následnou péči. Ten je nově až 300 korun za vysazený strom po 3 roky. Věříme, že masivnější podpora výsadby a ochrany stromů přispěje k adaptaci České republiky na změnu klimatu a podpoří zadržování vody,“ shrnuje Barbora Chmelová z Nadace Partnerství.

Odborná komise se při hodnocení žádostí zaměřuje na míru zapojení veřejnosti do přípravy i výsadby samotné, vhodné druhy dřevin, přínos projektu pro vsakování vody, zapojení dalších partnerů nebo osázení místa, které je veřejně přístupné. Žadatelé obdrží hodnocení svých žádostí na začátku září, se svými výsadbami budou moci začít od října do listopadu letošního roku.

Více než 1,5 milion korun se podařilo do programu získat i díky podpoře komerčních partnerů. Pravidelnou grantovou podporu stromů do volné krajiny a extravilánu měst uděluje Nadace Partnerství již od roku 2004. Vloni podpořila více než 35 komunitních projektů částkou přesahující milion korun.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

1.3.2021 15:27
A následné opatrování/ošetřování ty doporučované 3roky, aby se stromky pořádně zakořenily, také bude ?
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

1.3.2021 15:45 Reaguje na smějící se bestie
V článku je 5 roků. Na druhou stranu, vysadit stromů můžeme kolik chceme, ale pokud´ budeme toky regulovat, napřimovat a td. jako dosud, tak to bude na houby, proto že uschnou. Leda by se začaly sázet kaktusy. Petrův Zdar
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

1.3.2021 16:23 Reaguje na Jan Knap
Kaktusy by nepřežily naše mokré zimy. Leda by je někdo na zimu zakryl. Vzhledem k tomu, že projekt počítá s pěti roky, co by se dělo potom, ví jenom Pán Bůh.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.3.2021 16:32 Reaguje na Jan Knap
Na regulovaných, napřímených tocích, lze od spoda proti proudu dělat jednoduché hrázky zhruba 1/2m vysoké tak, aby každá další byla v místech, kde za normálního stavu začíná opět volně proudit voda.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.3.2021 16:36 Reaguje na smějící se bestie
A stromy vždy sázet jen na jedné straně toku, aby byl z druhé strany přístupný technice, pro případné čištění toku. Viděl jsem v Rakousku kousek od Vídně.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

3.3.2021 22:48 Reaguje na smějící se bestie
Zkuste si najít Metodiku AOPK na ochranu vodních toků, místo hrázek doporučují lepší řešení.
To nejlepší je vrátit do meandrů, pozvolných břehů, a tůní, ale o tom zatím můžeme snít, protože podle známého pravidla "schody se zametejí od spodního nahoru" - nejdřív se v údolích postaví za miliardy přehrady a až potom se začne řešit již vznikající "polopouště" na svazích
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

2.3.2021 07:18 Reaguje na Jan Knap
V této zemi bohužel nejde o to udělat něco co je potřeba.... tady jde spíš v 90% o to, udělat to co budou méně vzdělaní (více početní) voliči považovat za správné a potřebné.... POPULISMUS se tomu říká... a současná vláda včetně preudoprezidenta tento přístup využívá naprosto maximálně.....
Odpovědět
li

4.3.2021 19:06 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Ukážete mi světového politika,který neni poulista?
Odpovědět

Jirka Černý

1.3.2021 19:38
Ten strom koupit, dovézt a zasadit je celkem levné, samo že njaké malé nejlíp prostokořené a ne něco co má 4 metry a metrákový bal. Ale pak to uzalejvat je fuška, v létě to mám jako práci pro zpestření a na zálivku výsadeb je sakra spotřeba vody, jsou dny že dělám 12-14 kubíků, na strom 50-100 litrů podle velikosti. Dobrý vynález jsou zavlažovací vaky.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

2.3.2021 06:43 Reaguje na Jirka Černý
A když to vysázíze někde na sídlišti, o velkou část výsadby přijdete díky tomu, že nezvedení haranti jezdí přes stromky na kolech, případně je lámou, protože se nudí. Což se v pořádku, protože tím dělají prostor pro další aktivity jako je nová výsadba.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

3.3.2021 22:51 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Proti lámání pomáhá lep na hmyz.
Ale bacha, aby se nenalepil někdo omylem.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

2.3.2021 08:41 Reaguje na Jirka Černý
Přesně tak. Podle mě největší smysl dávají podzimní výsadby prostokořenného materiálu.

Ps: Vždycky, když se do toho někdo snaží namontovat balovky, tak je namístě ptát se, kdo se na tom chce nabalit:-)
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

3.3.2021 22:56 Reaguje na Jirka Černý
Nevím čím zaléváte, ale pokud zalévám tak, aby se voda u stromku vsákla do mísy, tak za den udělám tak 4 m3 s čerpáním z vodního zdroje a dovozem. Pravda je, že se tam cisterna nedostane, takže je jen kubíková nádrž a 50 m hadic na volný odtok
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

3.3.2021 23:00 Reaguje na Jirka Černý
Zavlažovací vaky jsou super, ale trochu proti přírodě. Strom má nejvíc jemných kořínků po obvodu koruny, kam stéká voda z listů. Ale vaky se zpravidla upevňují na kmen stromu. U mladé výsadby je to v pohodě, ale u starších stromů bych raději "učil" stromy aby si natáhly kořenový systém to větší plochy, takže zálivka kousek vně obvodu koruny.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist