https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sber-svetelnych-zdroju-k-recyklaci-loni-v-cr-klesl-na-706-tun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sběr světelných zdrojů k recyklaci loni v ČR klesl na 706 tun

1.4.2020 00:18 (ČTK)
Češi loni odevzdali k recyklaci 706 tun zářivek, výbojek a LED žárovek, což je o 13 tun méně než v roce 2018. / Ilustrační foto
Češi loni odevzdali k recyklaci 706 tun zářivek, výbojek a LED žárovek, což je o 13 tun méně než v roce 2018. / Ilustrační foto
Foto | LG전자 / Flickr
Češi loni odevzdali k recyklaci 706 tun zářivek, výbojek a LED žárovek, což je o 13 tun méně než v roce 2018. Zabránili tím úniku 24 kilogramů rtuti, která by mohla znečistit množství vody odpovídající dvěma Slapským přehradám. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovala společnost Ekolamp, která má na starost síť sběrných míst i sběr a svoz použitých světelných zařízení.
 

Podle zástupkyně Ekolamp Zuzany Adamcové představuje sebrané množství zhruba pět milionů kompaktních a lineárních zářivek, výbojek a LED světelných zdrojů. V přepočtu na obyvatele se nejvíce zařízení sebralo v Královéhradeckém kraji a v Praze, naopak nejméně v Jihomoravském a Středočeském kraji.

Lidé musí vyhazovat světelná zařízení do sběrných nádob na světelné zdroje. Při recyklaci se toxická rtuť ze zařízení vyjme, chemicky stabilizuje a pak putuje do úložiště nebezpečného odpadu. Při nedávném průzkumu nicméně podle Ekolamp 32 procent respondentů přiznalo, že nerecykluje kompaktní zářivky a vyhazuje je do běžných popelnic. "V regionálním srovnání vyhazují zářivky do popelnice nejčastěji lidé z krajů Plzeňského, Prahy a Ústeckého," uvedla Adamcová.

Lidé chybují, i když vyhazují úsporné žárovky do kontejneru pro běžný elektroodpad. Tam se totiž mohou rozbít a uvolnit rtuť do okolí. Adamcová upozornila na to, že pokud si lidé nejsou jisti, zda určitou žárovku recyklovat, mají ji raději odnést právě do sběrných nádob pro světelné zdroje. Recyklační firma se pak postará o správné zpracování.

Ekolamp také uvedl, že loni bylo sebráno 587 tun malých elektrozařízení a 1586 tun velkého elektra. "Díky ekologickému zpracování se podařilo opětovně využít přes 95 procent materiálů ze světelných zdrojů a více než 90 procent materiálů z malých a velkých elektrozařízení," shrnula Adamcová.

Staré světelné zdroje mohou lidé odevzdat na více než 4500 sběrných míst v Česku. Bývají ve sběrných dvorech, obchodech s elektrem či u prodejců světelných zdrojů. Malé sběrné nádoby pak lidé najdou i v supermarketech, nákupních centrech či na obecních a městských úřadech.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist