https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/scicornwall-vapenec-by-mohl-snizit-mnozstvi-co2-v-morske-vode
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

SciCornwall: Vápenec by mohl snížit množství CO2 v mořské vodě

7.8.2009 11:16 | PRAHA/NEW YORK (Ecomonitor)
Vědci tvrdí, že nalezli funkční způsob snížení množství CO2 v atmosféře. Podle článku, vydaném v časopise Chemistry & Industry, by to bylo možné přidáním vápence do mořské vody, napsal server Scicornwall.com.
 

Korálový útes u břehů Havaje.
Vápenec by mohl snížit koncentraci škodlivého oxidu uhličitého v oceánech.
Licence: Volné dílo (public domain)
Foto: James Walter/NOAA

Společnost Shell projekt zaujal natolik, že se rozhodla financovat výzkum jeho ekonomické proveditelnosti. „Myslíme si, že je to slibný nápad, řekl Gilles Bertherin, koordinátor projektu na straně Shell. Přínos pro životní prostředí by mohl být veliký – přidáváním hydroxidu vápenatého do mořské vody by se zmírnilo okyselování oceánů.“

Pokud přidáme vápenec do mořské vody, zvýší se její zásaditost, posílí se schopnost vody vstřebávat CO2 ze vzduchu a sníží se její skon k jeho zpětnému uvolňování.

Nápad se zrodil asi před šesti lety, ale kvůli vysokým nákladům a množství uvolněného CO2 během procesu získávání jej nebylo možné realizovat.

Tim Kruger, podnikový poradce londýnské firmy Corven stojí za opětovným vzkříšením projektu. Podle něj by bylo možné plán realizovat v regionech, kde je levný a dostupný vápenec.

Kruger řekl: „Existuje mnoho takových míst. Například Nullarbor Plain v Austrálii by se mohl stát první lokací, protože se zde nachází naleziště vápence o rozloze deset tisíc kilometrů čtverečních a asi 20 MJ/m2 solárního záření denně.“

Při procesu získávání vápence se tvoří CO2, ale po přidání vápence do mořské vody se jej absorbuje dvojnásobek. Podle Krugera by touto metodou bylo možné snížit množství CO2 na úroveň doby před průmyslovou revolucí.

Oceány jsou největšími pohlcovači uhlíku, každoročně jej absorbují 2 miliony tun. Zvýšením schopnosti uhlík vstřebávat o pouhých několik procent, by mohlo dojít k dramatickému snížení množství absorbovaného CO2 z atmosféry.

Podle článku Lime In Seawater May Reduce CO2 To Pre-Industrial Days vydaného na serveru Scicornwall.com dne 21. července 2009.


reklama

 
Kamila Pletánková

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist