ScienceDaily: Australské rybky jsou při námluvách pěkně vybíravé. Pokud nejsou samci dlouho sami

V období rozmnožování se samci snaží samice zaujmout pestře vybarveným šatem. Námluvy a lákání samic vyžadují spoustu času a energie – a navíc i zvýšené nebezpečí plynoucí ze setkání s dravci. „Samci hlaváčů si vybírají k tření co největší samice, které jsou schopny naklást nejvíce jiker,“ popisuje autor studie Bob Wong běžná pravidla rozmnožování. Jeho laboratorní pozorování ale ukázalo, že pokud samec shledá, že jeho styk se samičkami je řídký, s nadšením se pustí za kteroukoliv samičkou, kterou zrovna potká – bez ohledu na její velikost.
Samci, kteří mají se samičkami častý kontakt, jsou ale mnohem náročnější a pečlivě volí podle velikosti, které samičce věnují svou energii. „Tato pozorování jsou velmi cenná,“ dodává Wong. „Dlouhou dobu se totiž mělo za to, že jsou to spíš samice, které více dbají na to, s kým a kdy se budou třít. Ukazuje se ale, že i samci dokážou být pořádně vybíraví.“
Hlaváči pustinní jsou velmi zvláštní druh ryb, vyskytují se v potocích a vodních tůních v suchých oblastech kolem australského jezera Eyre.
Článek byl uveřejněn dne 9. 10. 2010 na serveru ScienceDaily pod názvem „A Love Game: Fish Courtship More Complex Than Thought“.
reklama