https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/scotmans-svet-potrebuje-gmo-potraviny-tvrdi-britsky-vedec
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Scotmans: Svět potřebuje GMO potraviny, tvrdí britský vědec

5.8.2004 10:56 | PRAHA/GLASGOW (EcoMonitor)
Genetické modifikace a nové biotechnologické postupy při pěstování zemědělských plodin jsou zřejmě klíčem ke zvýšení produkce potravin potřebných pro nasycení stále narůstající světové populace, říká světový expert Mike Gale.
 

Jestliže se nesmíříme s geneticky upravenými potravinami při řešení problému se stále vyšší potřebou produkce potravin, uvrhneme za patnáct let svět do potravinové krize, říká Mike Gale z John Innes Centre, jednoho z největších evropských nezávislých center výzkumu rostlin a mikrobiologie. Dnes žije na planetě více než 6 miliard obyvatel a podle odhadů OSN se počet lidí do roku 2050 zvýší na celých 9 miliard.

Současná roční produkce obilovin, která dosahuje výše 1,8 miliardy tun, musí v budoucnu vzrůst na 3 miliardy tun. Mike Gale prohlásil na konferenci BioScience 2004 v Glasgow: "Za poslední půlstoletí jsme zvýšili produkci potravin o padesát procent. Nyní to musíme udělat znovu, jenže tentokrát podle pravidel trvale udržitelného rozvoje. Nemáme žádnou další půdu vhodnou k obdělávání, nemáme ani více vodních zdrojů a musíme snížit objem zemědělských chemikálií." Podle Mikea Gale musí nejméně polovina potřebného nárůstu potravin pocházet z nově vyšlechtěných rostlin, zejména křížených druhů odolných proti suchu a slané vodě, stejně tak rezistentních vůči škůdcům a nemocem.

Biotechnologie dokáže jak výrazně urychlit proces křížení rostlin, tak i vytvořit nové druhy dodáním vhodného genu. Genetická manipulace je jedním z nejvýhodnějších technických řešení, dokáže vytvořit rostliny jako jsou například africké fazole vigna, které jsou odolné vůči hmyzu, rýže obohacená vitamínem A pro Asii nebo banány odolné nemocem pro tropické oblasti. V současnosti je potřeba banány ošetřovat chemickým postřikem, což je jeden z argumentů pro zastánce GMO plodin. Podle nich mnoho zemědělců každý rok přijde o svoji úrodu, protože prostě nemá finanční prostředky na dostatek postřiku proti ničivým houbám.

Podle Mikea Galea, který je neotřesitelně přesvědčen o výhodách GMO potravin, je potřeba využít všech výhod takto upravených rostlin. "Měli bychom vyjít ven z laboratoře a říct lidem, že jim nehrozí smrt z GMO potravin nebo křížených rostlin. Hrozí jim smrt, když nebudou mít co jíst." Přesto veřejný tribunál o geneticky upravených zemědělských plodinách ve Velké Británii prohlásil, že dvě ze tři testovaných plodin měly ničivý dopad na přírodu. "Výsledky ze zkušebního pěstování, které v této zemi proběhlo, ale ukazují něco zcela jiného. Zkoušky prokázaly, že GMO rostliny potřebovaly pouze polovinu chemických postřiků, díky tomu bylo také o polovinu méně potřeba používat traktory. To je přece obrovský úspěch pro životní prostředí."

Duncan McLaren z organizace Friends of Earth ve Skotsku dodává: "Lidé umírají kvůli neustálé obsesi agroprůmyslu z moderních technologií jako genetická modifikace. Trvale udržitelné zemědělství a politické řešení, jako je pozemková reforma, jsou odsouvány na druhou kolej kvůli nenasytnosti a aroganci biotechnologických firem." Hlavním problémem je podle McLarena nerovnoměrná distribuce potravin a to, že trh ovládaný soukromými společnostmi v současnosti zlepšení situace nenapomáhá.

Podle článku Jamese Reynoldse Scotsman 21. 07. 2004.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist