Sedm držitelů „eko Oskarů“ bude soutěžit o půl milionu korun
Do třetího ročníku E.ON Energy Globe Award ČR se zapojilo celkem 221 projektů, zaměřených na úspory energií a ochranu životního prostředí, které soutěžily v sedmi kategoriích – Země, Oheň, Voda, Vzduch, Mládež, Obec a Kutil. Vítěze vybírala mezinárodní porota složená z odborníků na problematiku hospodárného využívání energií.
Bytovka i rychlé mytí cisteren
Kategorii Země vyhrál bytový dům na Roli, který stojí v Jablonci nad Nisou. Firma Gärtner přeměnila bývalou výměníkovou stanici na bytovku pro mladé rodiny. Budova má úsporný provoz, je důkladně zaizolována, na střeše jsou solární panely a samostatná fotovoltaická elektrárna, zajišťující ohřev užitkové vody, pro splachování se využívá dešťová voda. Také se tu třídí odpady. Na druhém místě se umístil hypermarket Tesco s nulovou uhlíkovou stopou v Jaroměři a třetí je hradecká AW TERMO mapující pomocí termovizní techniky tepelné ztráty měst.
V kategorii Oheň se vyplatil energetický management, do kterého se v Psychiatrické léčebně v Jihlavě pustila společnost AB Facility. Porota ocenila mimo jiné uplatnění metody EPC (Energy Performance Contracting). Tato metoda spočívá v prosté myšlence, že se rekonstrukce zpětně zaplatí z úspor, které díky ní vzniknou. Druhým místem bylo oceněno využití odpadního tepla z kupolových pecí ve společnosti Saint-Gobain Isover CZ. Třetí místo získal Jan Novotný z Písku za solární vzduchový kolektor, který funguje k sušení sena ve stodole již 25 let.
Kategorii Voda vyhrály Pražské služby za technologii, pomocí které myjí autocisterny nejen rychleji, ale také ekologicky. Pro mytí, které mají v nabídce služeb, používají tlakovou vodu, která dokáže vyčistit více nečistot než běžný proud. Součástí nové čistící linky je také zakomponovaná elektronická kontrola procesu mytí. Díky novému způsobu mytí dochází k úspoře 50 % používané pitné vody. Druhé místo získalo zemědělské využití popela, který vzniká při výrobě tepla a elektřiny z biomasy v Trhových Svinech. Třetí místo za nový chladící systém šetřící energii i 90 % vody při výrobě obvazového zdravotnického materiálu získal Jiří Chládek a Ekoregula.
Možnost čerpat stlačený plyn do automobilu doma byla oceněna prvním místem v kategorii Vzduch. Domácí plnička CNG od firmy Motor Jikov Group využívá domácího přívodu zemního plynu, který pak speciální kompresor tlakuje do nádrže automobilu. Nyní nemusí být majitelé aut na CNG limitováni nízkým počtem veřejných plnicích stanic. Druhé místo získala Madeta za eliminaci „zbytečné“ vody při zahušťování syrovátky a ekologický messenger v jižních Čechách CityExpress byl třetí.
V kategorii Mládež zvítězila Škola česko-německého setkávání v Praze. Projekt Vltava-Moldau, který dlouhodobě mapuje kvalitu vody ve Vltavě, byl oceněn za příkladnou kombinaci moderního pedagogického přístupu a ekologické osvěty v desítkách škol v republice. Úspěšná byla Střední škola obchodu a služeb Jihlava – druhé místo získala s Mobilním internetovým centrem zaměřeném na obnovitelné zdroje energie a třetí místo za využití lničkového oleje pro výrobu bionafty v eko-zemědělství.
Kuriózní byla kategorie Kutil – nikdo z laureátů se nedostavil. Zvítězil Lukáš Čejna s nízkoenergetickým rodinným domem Slaměnka svépomocí postaveným z čistě přírodních materiálů. Druhý byl Juraj Hazucha s pasivním domem v Habrovanech, který spotřebuje o 80 % méně energie než běžné domy. Třetí místo získal Pavel Říha díky zimní zahradě s kamenným akumulátorem. Nikdo z laureátů si však cenu nepřevzal osobně. „Kutilové mají hodně práce,“ komentoval absenci moderátor Jan Kovařík.
Kdo je nejlepší? Hlasujte!
Ze sedmi nejúspěšnějších projektů nyní může každý vybrat svého favorita a dát mu svůj hlas internetovém hlasování. Do 15. září zde může každý ocenit projekt, který by si nejvíce zasloužil celkové vítězství a odměnu půl milionu korun. A odměnu mohou získat také hlasující – každý týden budou vybráni tři z nich a obdrží ceny od partnerů soutěže.
Vyvrcholení soutěže přijde 11. října, kdy bude v přímém přenosu ČT ze Střešovické tramvajové vozovny vyhlášen celkový vítěz. Vedle hlasování na internetu o vítězi rozhodnou také diváci v sále a tříčlenná porota ve složení Dana Bérová, Bedřich Moldan a Jan Kovařík při slavnostním vyhlášení. Vítěz pak postoupí do celosvětového finále soutěže Energy Globe Award.
Aplausu se zde dočkají také vítězové jednotlivých kategorií, kteří přeberou „ekologické Oskary“, tedy sošku, kterou E.ON za vítězství uděluje. Moderátor setkání s novináři, Jan Kovařík, doporučuje posilovat horní partie těla, neboť trofej váží 17,5 kilogramů a její držitelé jí musí během přímého přenosu bez problémů převzít. „Je to cena, která má velkou váhu,“ řekl mnohoznačně Kovařík.
Letošní novinkou je Cena eko energie společnosti E.ON, která je vyhlašována v rámci E.ON Energy Globe Award. Nominovány byly základní škola v Měcholupech poblíž Loun, kde žáci ve Školní ekodomácnosti porovnávají používání spotřebičů s energetickou třídou A+ a energetickou třídou D, ekologický hotel Mosaic House a ekologické projekty v obci Hostětín. Odměna, která čeká na vítěze, bude vyčleněna z prodeje eko elektřiny od E.ONu, minimálně to však bude 250 000 Kč. Hlasovat lze na internetu nebo prostřednictvím SMS.
reklama