Šéf ruského Gazpromu varuje před růstem cen plynu v Evropě na nové rekordy
Miller v projevu na internetové konferenci neziskové organizace International Business Congres (IBC) rovněž uvedl, že poptávka po zemním plynu roste. Dodal, že toto podle jeho slov "čisté palivo" by mohlo pomoci při přechodu na ekologičtější energetiku.
Denní ceny plynu v nizozemském uzlu TTF, který je evropským referenčním bodem, se v letošním roce více než ztrojnásobily na nový rekord, protože se blíží zimní topná sezona a zásoby plynu jsou podprůměrné. To zvyšuje i ceny elektřiny.
Miller dodal, že zásoby plynu v evropských zásobnících jsou o 22,9 miliardy metrů krychlových nižší, než obvykle. "To je hodně. Všichni odborníci říkají, že Evropa nebude schopna dohnat zpoždění v čerpání (do zásobníků plynu). Evropa vstoupí do období podzim/zima s nedostatkem v podzemních zásobnících," uvedl. Upozornil, že tato situace má samozřejmě dopad na ceny a ty v Evropě překonávají rekordy a je možné, že v růstu na nové rekordy budou pokračovat.
Miller také zopakoval, že Gazprom se drží svých dodavatelských závazků v plném rozsahu a je připraven v případě potřeby pumpovat více plynu, napsala agentura Reuters.
Zpravodajský server CNBC s odvoláním na analýzu společnosti ICIS minulý měsíc upozornil, že Rusko zpomalilo dodávky zemního plynu do Evropy. Důvody tohoto kroku jsou nejasné, podle některých analytiků by ale mohla existovat souvislost s plánovaným spuštěním provozu kontroverzního plynovodu Nord Stream 2. Analytik společnosti ICIS Tom Marzec-Manser uvedl, že Gazprom zřejmě doufá, že díky tomuto postupu získá lepší pozici pro spuštění plynovodu, který čelí kritice ze strany Spojených států i některých evropských zemí. Méně plynu než obvykle by mohlo proces spuštění plynovodu urychlit.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Miroslav Vinkler
20.9.2021 06:12To snad není možné kam jsme to dotáhli a to tzv. Green Deal teprve začíná.
Nevymysleli ho náhodou v Rusku a bokem nám ho se nešoupli prostřednictvím zelených makovic v Bruselu ?
Jaroslav Řezáč
20.9.2021 10:54 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
20.9.2021 16:30Jak je to možný? Ta jejich demagogie je tak dokonalá?
Obávám se, že u nás ANO.
karel krasensky
20.9.2021 16:57Pavel Hanzl
21.9.2021 07:27 Reaguje na karel krasenskyAmeričani mají přebytky plynu a snaží se je dostat do Evropy, dobrý kšeft je to i pro Libyi a celý Střední Východ, i Norové zvyšují těžbu.
Proč??
Evropa je velmi solventní a spolehlivý partner.
Rusko by se už zpátky nedostalo a šlo by asi už do trvalého bankrotu, na vývozu fosilního uhlíku je zcela fatálně závislé.
Pavel Hanzl
21.9.2021 07:30 Reaguje na Pavel HanzlNo dobře, šla by o pár desítek procent nahoru a co? Nic, svět by si velmi oddechl, kdyby Rusko už konečně řachlo.