https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sef-ruskeho-gazpromu-varuje-pred-rustem-cen-plynu-v-evrope-na-nove-rekordy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šéf ruského Gazpromu varuje před růstem cen plynu v Evropě na nové rekordy

20.9.2021 00:32 | MOSKVA (ČTK)
Denní ceny plynu v nizozemském uzlu TTF, který je evropským referenčním bodem, se v letošním roce více než ztrojnásobily na nový rekord, protože se blíží zimní topná sezona a zásoby plynu jsou podprůměrné.
Denní ceny plynu v nizozemském uzlu TTF, který je evropským referenčním bodem, se v letošním roce více než ztrojnásobily na nový rekord, protože se blíží zimní topná sezona a zásoby plynu jsou podprůměrné.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Kriplozoik / Wikimedia Commons
Ceny zemního plynu v Evropě by mohly vzrůst na nová maxima kvůli nízké úrovni zásob plynu v regionu. Uvedl to šéf ruského plynárenského gigantu Gazprom Alexej Miller. Gazprom předminulý týden oznámil, že dokončil výstavbu podmořského plynovodu Nord Stream 2 do Německa, který zdvojnásobuje kapacitu přepravy Baltským mořem. Dodávky plynu plynovodem však musí ještě schválit německý regulátor a může trvat až čtyři měsíce, než začne plyn novou trasou, která obchází Ukrajinu, proudit.
 

Miller v projevu na internetové konferenci neziskové organizace International Business Congres (IBC) rovněž uvedl, že poptávka po zemním plynu roste. Dodal, že toto podle jeho slov "čisté palivo" by mohlo pomoci při přechodu na ekologičtější energetiku.

Denní ceny plynu v nizozemském uzlu TTF, který je evropským referenčním bodem, se v letošním roce více než ztrojnásobily na nový rekord, protože se blíží zimní topná sezona a zásoby plynu jsou podprůměrné. To zvyšuje i ceny elektřiny.

Miller dodal, že zásoby plynu v evropských zásobnících jsou o 22,9 miliardy metrů krychlových nižší, než obvykle. "To je hodně. Všichni odborníci říkají, že Evropa nebude schopna dohnat zpoždění v čerpání (do zásobníků plynu). Evropa vstoupí do období podzim/zima s nedostatkem v podzemních zásobnících," uvedl. Upozornil, že tato situace má samozřejmě dopad na ceny a ty v Evropě překonávají rekordy a je možné, že v růstu na nové rekordy budou pokračovat.

Miller také zopakoval, že Gazprom se drží svých dodavatelských závazků v plném rozsahu a je připraven v případě potřeby pumpovat více plynu, napsala agentura Reuters.

Zpravodajský server CNBC s odvoláním na analýzu společnosti ICIS minulý měsíc upozornil, že Rusko zpomalilo dodávky zemního plynu do Evropy. Důvody tohoto kroku jsou nejasné, podle některých analytiků by ale mohla existovat souvislost s plánovaným spuštěním provozu kontroverzního plynovodu Nord Stream 2. Analytik společnosti ICIS Tom Marzec-Manser uvedl, že Gazprom zřejmě doufá, že díky tomuto postupu získá lepší pozici pro spuštění plynovodu, který čelí kritice ze strany Spojených států i některých evropských zemí. Méně plynu než obvykle by mohlo proces spuštění plynovodu urychlit.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.9.2021 06:12
Boj proti sodovkáči se smrskl na doufání , aby zima nebyla chladná a měli jsme teplo a elektřinu. A Rusové byli tak hodní a plyn nám posílali i nadále.
To snad není možné kam jsme to dotáhli a to tzv. Green Deal teprve začíná.
Nevymysleli ho náhodou v Rusku a bokem nám ho se nešoupli prostřednictvím zelených makovic v Bruselu ?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

20.9.2021 10:54 Reaguje na Miroslav Vinkler
Chtělo by se říci, zelená zlodějina, která nás slikne z kalhot. Blby je, že na trhu není v podstatě nic v dostatku, kam se člověk podívá. Plyn je zajištěn dlouhodobými smlouvami ale v zásadě je problém, že ceny emisních povolenek se utrhli ze řetězu a MWh je za 105 eček a levnější nebude. Je to Evropská vražda v přímém přenosu
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2021 16:30
Rusi nás vydusí na (ne)dodávkách plynu a všichni nadávají na EU!!
Jak je to možný? Ta jejich demagogie je tak dokonalá?
Obávám se, že u nás ANO.
Odpovědět
kk

karel krasensky

20.9.2021 16:57
Byt Ruskem tak ted někdy zavřu plynovody a ropovody do eu.Někdy okolo vánoc by měly dojít zásoby ze zásobníku.A veselé vánoce rusofobové s nudlí u nosu v obývaku za všechny uražky,provokace,lži a dehonestaci Ruska
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.9.2021 07:27 Reaguje na karel krasensky
To by bylo fakt dobrý!!!
Američani mají přebytky plynu a snaží se je dostat do Evropy, dobrý kšeft je to i pro Libyi a celý Střední Východ, i Norové zvyšují těžbu.
Proč??
Evropa je velmi solventní a spolehlivý partner.

Rusko by se už zpátky nedostalo a šlo by asi už do trvalého bankrotu, na vývozu fosilního uhlíku je zcela fatálně závislé.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.9.2021 07:30 Reaguje na Pavel Hanzl
A s ropou je to to samý, všude jsou přebytky a cena se drží dost dole s Ruskem, nebo bez Ruska.
No dobře, šla by o pár desítek procent nahoru a co? Nic, svět by si velmi oddechl, kdyby Rusko už konečně řachlo.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist