Senátoři vrátí poslancům novelu energetického zákona
Adamec však vidí v zákoně i jiné nedostatky. "Je tam komplikace s přeložkami a další věci. Bude záležet na diskusi na výboru, zda se změní pouze účinnost," uvedl. "V případě, že senát zákon vrátí sněmovně s pozměňovacími návrhy, které se nebudou poslancům líbit a oni zákon zamítnout, hrozí, že pro příští rok nebudou daná jasná pravidla trhu s energiemi, a to by mohlo znamenat velké nebezpečí," řekl ČIA prezident České plynárenské unie Josef Kastl.
Podle senátorky za US-DEU Soni Paukrtové na semináři pořádaném minulý týden k energetickému zákonu nezazněly žádné výhrady od exekutivy a subjektů na trhu, a proto i ona bude prosazovat na hospodářském výboru pouze změnu účinnosti zákona. Doporučením odborného výboru sněmovny se většinou řídí i plénum. Lze tak očekávat, že senát vrátí sněmovně zákon se změnou pouze v jeho účinnosti, která bude posunuta z 1. prosince 2004 na 1. ledna 2005.
Čtyřem senátorům z hospodářského výboru senátu skončí v neděli 21. listopadu mandát a ve výboru zůstane z 12 členů osm, z nichž pět je za ODS a po jednom má každá ze stran vládní koalice. Občanští demokraté tak zřejmě budou mít hlavní slovo při schvalování zákona. Podle tiskového mluvčího Senátu Petra Kostky bude tento stav pokračovat až do 15. prosince, kdy si plénum Senátu zvolí nové vedení a zvolí nové členy do jednotlivých výborů.
Snna jedná příští týden ve stejných termínech jako senát, a proto by zákon mohl být zařazen na pořad schůze pouze na doporučení předsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka a sněmovna by takový postup musela předem odhlasovat. Podle zpravodaje zákona ve sněmovně Oldřicha Vojíře je takový postup vzhledem ke krátkým časovým lhůtám nepravděpodobný, a proto lze očekávat schválení zákona ve sněmovně na schůzi, která začíná 13. prosince.
reklama