https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sikela-opatreni-eu-na-boj-s-drahymi-energiemi-by-se-mohla-rozsirit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Síkela: Opatření EU na boj s drahými energiemi by se mohla rozšířit

26.9.2022 01:33 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Do návrhu souboru opatření Evropské komise proti vysokým cenám energií by mohlo ještě přibýt prodloužení dočasného krizového rámce pro velké firmy a jednat se ještě bude i o změně způsobu stanovení cen elektřiny. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to řekl ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (za STAN). O návrhu opatření mají v pátek jednat evropští ministři zodpovědní za energetiku. Podle Síkely by se do něj do té doby mohla ještě některá opatření zapracovat.
 

Podle Síkely se nyní diskutuje o tom, že by se zvlášť určovala cena pro plynové elektrárny, kde elektřina vychází kvůli vysoké ceně plynu nejdráž, a zvlášť pro ostatní levnější zdroje. To, o čem se teď jedná, je oddělení plynu a ostatních zdrojů. Cena by se počítala průměrem cen jednotlivých zdrojů a jejich objemem (podílem na celkové výrobě). Tím pádem by nastalo dramatické snížení cen. Takže by byl zvlášť trh pro energii z plynu a zvlášť pro jiné zdroje, například uhlí, uvedl Síkela.

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) řekl, že podle něho tento návrh na půdě EU neprojde. Podle něj by se měl změnit systém určování cen na evropské burze a také alespoň dočasně zbavit výrobce elektřiny zátěže z emisních povolenek. Podle bývalého šéfa ČEZ Jaroslava Míla to ale zachovává nefunkční systém evropské energetické burzy a model, který způsobil současnou krizi.

Komise před týdnem představila soubor návrhů, který počítá mimo jiné s využitím nadměrných zisků elektráren využívajících levnější zdroje než plyn a producentů fosilních paliv. Podle Bruselu by členské státy měly díky tomu získat přes 140 miliard eur (3,43 bilionu Kč). Unijní exekutiva navrhla také povinné pětiprocentní úspory elektřiny v nejvytíženějších hodinách, což má eliminovat nasazení drahých plynových zdrojů, které slouží pro pokrytí těchto špiček.

Podle Síkely je v návrhu také například průlomové zastropování cen energií pro domácnosti i pro malé a střední podniky, které umožní pomoc velkému množství firem, aniž by bylo porušeno unijní právo.

Síkela ale očekává, že při jednání v EU bude stanovena horní hranice pro kompenzace firmám i domácnostem na základě jejich předchozí spotřeby. "Formulace u domácností je, že by to nemělo být na úplně celou spotřebu, to znamená, že by tam měl být nějaký úsporný element," řekl s odkazem na předběžnou dohodu. V Česku to podle ministra půjde lehce, protože domácnosti už začaly s energiemi šetřit. Premiér Petr Fiala (ODS) nepředpokládá, že by vláda pro tuto zimu využila možnost omezit zastropování cen energií, o kterém se nyní na úrovni EU hovoří. "Rozhodnutí zastropovat ceny elektřiny a plynu bude platit tak, jak bylo oznámeno, tedy v plné výši pro všechny domácnosti," sdělil ČTK.

K podpoře českých firem Síkela uvedl, že podniky žádající příspěvek na energie v nižší výši nebudou dále prověřovány. "Kdo prokáže, že má zvýšené náklady na energie a bude žádat pouze o tu nižší částku, to znamená do 45 milionů korun na jeden subjekt, tak tam bude jakési zrychlené řízení," řekl ministr.

Na dva projekty, které by měly snížit závislost Česka na plynu a ropě z Ruska, vláda podle Síkely počítá téměř s deseti miliardami korun. "Osm miliard (korun) v tuto chvíli máme předběžnou představu na Stork II a zhruba miliardou a půl bychom se mohli vejít do rozšíření kapacity TAL," uvedl ministr. Plynovod Stork II by měl propojit Česko a Polsko, Transalpinský ropovod (TAL) přivádí do České republiky ropu z italského Terstu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.9.2022 05:32
Téměř milion českých domácností žije pod hranicí chudoby, stále více lidí se dostává do dluhové pasti, každý měsíc vyhlásí osobní bankrot kolem 1 300 lidí. Odborníci se shodují, že vláda neumí své aktivity komunikovat a její kroky jsou pro veřejnost chaotické a nedůvěryhodné.

Umíme se semknout, popřípadě uskutečnit akce spojené s odmítnutím politiky vlády, která se snaží zavádět režim, jenž není v souladu se zájmy většiny občanů. Demonstrace je v tomto ohledu zcela přirozenou reakcí obyvatelstva, které se snaží na neúnosnou cenu nejen energií upozornit.

Píši to od samého počátku , že "zelený skok do budoucnosti" je nesmysl, že povede k problémům a teď se tyto obavy doslova zhmotnily.
Každý ,až na Hanzly &., chápe, že jsme ožebračováni v důsledku hrubých politických chyb , které vedly k destabilizaci unijní energetiky.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

26.9.2022 07:30 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.9.2022 09:00
Lze považovat dotování superpředražených energií ze státního/EU rozpočtu za boj s předraženými energiemi?

Nebude výsledek spíše opačný?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.9.2022 11:33
Na Síkelu by měli hodit už síť ...

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/sikela-energie-strop-elektrina-uspory.A220926_082725_ekonomika_vebe

Já nijak nerozporuji, že po profesní/odborné stránce byl v minulosti úspěšný, sice to nevím, ale právě proto bych si nikdy nedovolil tvrdit opak. Ale to, jak komunikuje s veřejností, což je u ministra alfa i omega, to je fakt tragédie ... začíná mi připomínat Blatného. V oboru bezpochyby kapacita, zbytek hotové neštěstí.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

26.9.2022 14:09 Reaguje na Svatá Prostoto
Odborník ano, jenže v úplně jiném oboru. Takže v současném je úplně mimo mísu. Asi by si to měli prohodit se Stanjurou. jenže to by stejně nepomohlo.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.9.2022 12:06
Důvěra v ekonomiku je na dně. Třetina domácností sotva vyjde s penězi.
Důvěra v ekonomiku Česku v září dál klesla, meziměsíčně se snížila o čtyři body na hodnotu 90,1. Pesimističtější jsou podnikatelé i spotřebitelé, u kterých se důvěra v české hospodářství propadla na nejnižší hodnotu od počátku zjišťování v lednu 2003.

Zelené magořiny v energetice lze nejpřiléhavěji označit jediným slovem - sabotáž .
Putin a jeho plynová válka je v porovnáni se škodami , které způsobili doslova nesvéprávní bruselští ideologové, ubohý žabař.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist