Skalní města se mezi památky UNESCO letos nedostanou
O zápisu se ale rozhodne až příští rok. "Naše žádost je s dosud utajovaným počtem dalších žádostí v Centru světového střediska UNESCO v Paříži. To vybere z celého světa 30 nových památek," řekla Šoltysová. Ochranáři musí do konce roku ještě doplnit plán péče o CHKO. Na jaře 2003 pak přijede expert Mezinárodního svazu ochrany přírody, který žádost prověří a jeho vyjádření bude mít pro případný zápis zásadní význam.
Podle poslance Františka Pelce (US-DEU) bylo klíčovým krokem pro možnost podání žádosti rozšíření CHKO Český ráj. "To se povedlo. Vláda letos v říjnu schválila rozšíření ze 100 kilometrů čtverečních na téměř dvojnásobek. Nyní je třeba, aby se podnikatelé připravili na zvýšený turistický ruch," uvedl Pelc. Podle jeho slov to přispěje i ke snížení nezaměstnanosti.
O zařazení na seznam UNESCO žádá 11 skalních útvarů. Nejcennějšími z nich jsou Příhrazské, Hruboskalské a Betlémské skalní město, Klokočské a Prachovské skály a Maloskalsko. Podle odborníků jsou tyto skalní útvary ve světě ojedinělé. Česká republika má v současné době v seznamu světového dědictví UNESCO devět kulturních, ale ani jednu přírodní památku.
reklama