https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/skoda-investuje-pres-2-mld.kc-do-prestavby-teplarny-bude-spalovat-biomasu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Škoda investuje přes 2 miliardy korun do přestavby teplárny, bude spalovat biomasu

2.12.2021 17:09 | MLADÁ BOLESLAV (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Jan Šatoplet / Ekolist.cz
Automobilka Škoda Auto investuje 80 milionů eur (přes dvě miliardy korun) do přestavby své teplárny Ško-Energo, která teplem zásobuje výrobní závod, ale i domácnosti a další firmy v Mladé Boleslavi. Teplárna bude spalovat pouze biomasu. Přestavěná teplárna má být uvedena do provozu do konce roku 2025, řekl novinářům člen představenstva Škody Auto Michael Oeljeklaus.
 

Mladoboleslavská teplárna nyní zhruba ze 70 procent spaluje uhlí, zbývající třetinu tvoří právě biomasa. Přestavbou na stoprocentní spalování biomasy se ušetří zhruba 400 000 tun CO2 ročně. "Což odpovídá emisím CO2, které vyprodukuje 40 000 obyvatel ČR za celý rok," uvedl Oeljeklaus. Biomasu chce Škoda používat s využitím štěpky z českých státních lesů.

Škoda chce v druhé polovině dekády ve všech českých závodech dosáhnout uhlíkové neutrality, od roku 2020 je CO2 neutrální například závod Vrchlabí. Přispět k tomu má kromě přestavby teplárny například i využívání recyklované vody, v roce 2025 chce Škoda ve svých závodech používat pouze recyklovanou vodu z lokálních čističek, do tohoto projektu chce investovat 55 milionů eur (asi 1,4 miliardy Kč). Oproti roku 2010 se již podařilo snížit spotřebu vody o 37 procent, zhruba 44 procent nyní tvoří recyklovaná voda.

Investice do udržitelnosti neovlivní podle Oeljeklause ani pandemie koronaviru, ale ani krize s nedostatkem čipů. "Covidová pandemie a problémy s nedostatkem čipů nás samozřejmě nemůžou nechat klidnými, stojí to hodně peněz, budeme muset být skromnější, ale nic to nemění na naší strategii, nic to nemění na našem plánování," řekl Oeljeklaus. Peníze na investice, například na přestavbu teplárny nebo do recyklace vody, má podle něj Škoda na rezervních účtech a jsou tak připravené k použití. "Budeme trvat na dodržení původních plánů, pandemie ani nedostatek polovodičů nám v tom nemůže zabránit," dodal Oeljeklaus.

Člen představenstva Karsten Schnake uvedl, že pandemie covidu naopak urychlí přechod k ekologičtější výrobě. Kvůli covidu je například problém s dodávkami plastů, což automobilku donutilo začít rychleji používat recyklované materiály. "Jsou velké problémy s dodávkami plastů a díky tomu jsou ty recykláty mnohem dostupnější a zajímavější, proto předpokládám, že v nových vozech budeme využívat recyklované materiály," řekl Schnake. Recyklované výrobky jsou navíc podle něj mnohdy levnější.

Škoda Auto loni dodala celosvětově přes milion aut. Provozuje tři výrobní závody v České republice. Během letošního roku musela několikrát výrazně omezit či zcela zastavit výrobu kvůli nedostatku čipů. Firma očekává, že do konce letošního roku kvůli nedostatku dílů vyrobí zhruba o 250.000 vozů méně. Automobilka Škoda Auto v období od ledna do září téměř zdvojnásobila provozní zisk na 900 milionů eur (zhruba 23 miliard Kč) ze 469 milionů eur před rokem.


reklama

 
Jaroslav Beneš
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (22)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

2.12.2021 17:54
Asi se bude jednat o biomasu z Amazonie. Ta je nejekologičtější.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.12.2021 21:02
A kde tu biomasu vezme?? To je zcela nesmylné...
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

2.12.2021 23:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Nesmyslné to rozhodně není naopak ! V ČR je problém jak nakládat s kalamitním dřevem,v lesích a městských a obecních prostorách. Ve vyspělém Německu, Francii toto domácí medium se používá už desítky let a bez problémů. Vyvinutá technologie 21.století dovoluje využívat i procenta tříděného domovního odpadu. Takže není potřeba tolik skládkovat pro budoucí generace.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.12.2021 08:22 Reaguje na Krejcar Stanislav
Kalamitní dřevo je dnes, ale za pár let už nic, těch bioplynek atd. se taky namnožilo.
jenže problém je jinde. Na těžbu a dopravu a celý provoz potřebujete giga litrů fosilní nafty, navíc uhlík má jít do půdy a ne pod kotel.
Do určité míryto problém není, ale jak to začnou svážet kamiony ze stokilometrových vzdáleností, je to víc škody jak užitku.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

3.12.2021 08:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Tentokrát musím pane Hanzle souhlasit.
Spalování biomasy patří opravdu jen do lokálních tepláren a nebo do tepláren, které pracují se dřevem.

V případě ŠKO-ENERGO se mluví o tom, že potřebou množství paliva to budou svážet z okruhu 250 km, to už s EKO nemá nic společného.
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

3.12.2021 17:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Ano, to souzní i s mým názorem.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

3.12.2021 20:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Tohle bylo dobrý!
Fakt!
A plný souhlas.

Odpovědět
DV

DV

4.12.2021 12:40 Reaguje na Pavel Hanzl
To přeci není pro Vás podstatné ne? Fosilní nafta se přeci nahradí tou bionaftou z řepky, kterou jste si vyřvali. A kamiony přeci, jak jste psal v německu jezdí na ten zelený vodík z elektrolyzérů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2021 19:54 Reaguje na DV
Člověče nešťastná, kdo si zase co kde vyřval?
Bioplaliva jsou nesmysl od začátku a Eu to sice pár let tlačila, ale pak to pochopili a zrušili to. Zůstala ta povinnost přimíchání jen asi u nás, protoře soudruh z toho má pohádkový byznys.
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

3.12.2021 17:47 Reaguje na Krejcar Stanislav
Vy mluvíte jak ekologická příručka a to většinou naznačuje odtrženost od přízemních problémů.
Vyspělé Holandsko a Velká Británie vozí do svých ekologických elektráren štěpku z Amazonie nebo Kanady, to je ten pravý příspěvek pro světovou ekologii.
Šlo by to samozřejmě říct naplno -důležité jsou pro nás naše zisky a na nějaké domorodce v amazonii kašlem, dost jsme udělali tím, že protestujeme proti brazilskemu presidentovi který kacení amazonie podporuje, no ale když už kácí, tak my to dřevo s nechutí odvezeme. Fakt k blití.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.12.2021 09:51
No v roce 2020 byly dodávky : 641 GWHe a 461GWht. To je průměr asi 70MWe. To by tak odpovídalo cca 2000 tisíc tun štěpky /rok.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.12.2021 10:29 Reaguje na Slavomil Vinkler
Já to sice nepočítal, ale z logiky věci při porovnání štěpky a uhlí
je mi jasné, že realizace přestavby kotelen a elektráren na štěpku
a jinou biomasu je ujetá hovadina, která zplundruje přírodu více,
než dosavadní těžba uhlí. Toto není cesta do budoucna, ale zpět,
když naši předci málem spálili všechny lesy nebýt nalezení ložisek
uhlí a jeho těžby. A to jich bylo daleko méně a měli o hodně nižší
energetické a spotřební nároky. Historie se tak bude opakovat, až
do hořkého konce a pak snad dojde konečně na procitnutí, že to je
debilita.
Odpovědět
DV

DV

4.12.2021 12:42 Reaguje na Břetislav Machaček
To přeci není podstatné. Vy se na todíváte špatným úhlem pohledu, stčaí, pokud ty zdroje budou stačit pro zelené hochy, cdo spolu chodí. Ostatní lidi totiž oni považují právě za ty obnovitelné zdroje.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

3.12.2021 15:17 Reaguje na Slavomil Vinkler
Tolik se dá sehnat jen v té Amazonii.
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

3.12.2021 17:57 Reaguje na Slavomil Vinkler
To je odhadem 5,5 tisíc tun/den a přibližně 150 kamionů po 40t denně.Uhlí se tam vozí vlečkou, takže štěpka z Hamburku asi taky. Štěpka z okolí....hmmmm.
Odpovědět
va

vaber

3.12.2021 10:32
tak se masíruje myšlení lidí,
požáry lesů a pálení biomasy jsou snad ta nejekologičtější opatření která dnes všude děláme,
opravdu ekologie jde správným směrem
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

3.12.2021 17:37
Biomasu bude ekologicky dovážet elektrokamiony hned potom co se osvědčí ve vnitřní dopravě https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/skoda-auto-testuje-v-interni-logistice-v-mlade-boleslavi-elektricke-tahace .Interní elektrokamiony samozrejme smysl mají, elektrárna takového rozsahu na biomasu je tragedie, v regionu to znamená zvýšení cen pelet protože dřevěný odpad přeplatí skodovka.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.12.2021 18:41 Reaguje na Jarda Bobr
Čtu-li o jakékoliv uhelné teplárně či elektrárně, tak každá má
v plánu spalovat biomasu. To opravdu myslí všichni vážně? Asi
bude dobré mimo kůrovce namnožit i jiné škůdce, aby bylo co
v budoucnu(pár let)spalovat a pak co? Místo lesů s pilařsky
hodnotnými dřevinami prosadí náletové lesy s rychlým růstem
na produkci energetické štěpky a další tisíce hektarů polí
osejí kukuřicí či dokonce energetickými dřevinami a křídlatkou.
Tak debilní nápady snad nemohou mít energetici a skuteční
ekologové. To mohou vymýšlet pouze nedouci a ekošílenci.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

4.12.2021 11:56 Reaguje na Břetislav Machaček
Niektorým z ekohujerov už došlo, čo masívne spaľovanie bude znamenať pre pôdu a následne aj rozvoj sucha. Bohužiaľ súdruhom z EU ešte nie. Akonáhle niečo prehlási ministerstvo pravdy (komisia EU) tak je to nabetón. Až kým nenarazia hlavou na stenu.
Odpovědět
JO

Jarka O.

4.12.2021 11:58 Reaguje na Břetislav Machaček
Mně je z toho smutno. Nikdy bych si nemyslela, že někdo odsoudí pěstování kvalitního dřeva v hosp.lesich a bude usilovat o jejich redukci, a na druhé straně bude podporovat plantáže nekvalitnich rychle rostoucích budizknicemů topolů a osiky na spálení v dříve moderních elektrárnách předělaných na dřevo. Amazonie je samozřejmě taky pokrytectví a ještě je štve, že prezident brazílie chce, aby mu za vytěžené dřevo zaplatili. Jak píšete-jen šílenec, dodám vsehoschopný a ne hloupý, je toho schopen.
Odpovědět
DV

DV

4.12.2021 12:44 Reaguje na Břetislav Machaček
Na co potřebujete pilařské dřevo, když se dnes prosazují OSB, a DTD desky, které lze vyrobit z dřevěného recyklátu, a v podstatě se to už ani jinak nedělá?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.12.2021 13:57 Reaguje na DV
Eurohranoly i spárovky se musí dělat z kvalitního řeziva, podřadné osb atd. samozřejmě ne.
Já dělám pouze z plného dřeva...ale jsem jen bastlíř...
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist