https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/skody-zpusobene-zemedelstvim-lze-napravit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Škody způsobené zemědělstvím lze napravit

16.11.2023 11:12
Odborníkům z projektu LIFE for Insects (Ze života hmyzu) se podařilo obnovit otevřené pastviny tradičními metodami.
 
Odborníkům z projektu LIFE for Insects (Ze života hmyzu) se podařilo obnovit otevřené pastviny tradičními metodami. Jde o významnou zprávu, která podpořila myšlenku, že škody způsobené zemědělstvím lze změnit i po delší době.

Pětiletá aktivita lidí, kteří se podíleli na realizaci projektu LIFE for Insects, přinesla úspěch. Na obě strany česko-slovenské hranice se vracejí kriticky ohrožení motýli, brouci i rostliny.

Projekt LIFE for Insects použil kombinaci kácení, pastvy, sečení a opětovného osetí, aby obnovil téměř 600 hektarů půdy, která byla poškozena moderními zemědělskými metodami nebo zarostla samovolně rostoucími keři a stromy.

Projekt se zaměřil na vztahy mezi různými rostlinnými a živočišnými druhy a na to, jak jejich stanoviště učinit obyvatelnějšími a udržitelnějšími.

Bylo dosaženo významného pokroku v ochraně vybraných druhů hmyzu a při obnově stanovišť v souladu se směrnicemi EU o ochraně přírody a strategií biologické rozmanitosti pro rok 2030.

Průzkumy identifikovaly 720 druhů brouků – z toho 200 ohrožených – a 330 druhů motýlů. Zvláště dobře si vedly ohrožené rostliny, u nichž počet zaznamenaných druhů na jedné malé ploše vzrostl z 33 v roce 2019 na 129 v roce 2022.

Úspěchu projektu významně pomohlo zapojení veřejnosti. Každý rok se konaly letní dětské tábory a tradiční Dny pastýřů, které se těšily oblibě zemědělců, rodin i místních obyvatel. Na workshopech, putovních výstavách, během vzdělávacích programů a exkurzí v terénu se setkávaly různé komunity s odborníky na ochranu přírody a diskutovaly o pokroku a plánech do budoucna.

Projekt LIFE for Insects sice skončil, ale jeho práce pokračuje.

LIFE – program pro lepší život

Projekt LIFE for Insects je realizován za přispění Ministerstva životního prostředí ČR a evropského programu LIFE.

Program LIFE je finanční nástroj Evropské unie, který podporuje aktivity související se zlepšením životního prostředí a klimatu. Od roku 1992 pomohl financovat a realizovat více než 5 500 projektů za téměř 6 miliard euro napříč celou Evropou.

Jeho dlouhodobým cíle je přispět k přechodu na udržitelné, oběhové, energeticky účinné hospodářství založené na energii z obnovitelných zdrojů, které je neutrální z hlediska změny klimatu a odolné vůči změně klimatu, k ochraně, obnově a zlepšování kvality životního prostředí, včetně ovzduší, vody a půdy, a k zastavení a zvrácení úbytku biologické rozmanitosti a k řešení degradace ekosystémů.

Česká republika začala využívat program LIFE po svém vstupu do Evropské unie v roce 2004. Od té doby se uskutečnily na území naší republiky desítky projektů za stovky milionů korun, které významně pomohly při ochraně životního prostředí. Program se stal i u nás významnou součástí podpory projektů v oblasti ochrany přírody a krajiny, životního prostředí a klimatu.


reklama

 
Další informace |
Článek vznikl v rámci projektu LIFE for Czechia s přispěním unijního programu LIFE.
LIFE for Czechia

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JV

Josef Valenta

26.11.2023 22:13
To mne zajímá,bylo by možné sehnat podrobnější informace. Zajímaly by mne možnosti v podhůří Novodhradských hor. Na pastvinách,kde se mi pase limousinský skot a dělám krmení pro ně.S něčím jsem začal ,mám sice pozitivní odezvu ,ale chybí mne informace a rád bych úspěšně pokračoval. Josef Valenta
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist