Škody způsobené zemědělstvím lze napravit
Pětiletá aktivita lidí, kteří se podíleli na realizaci projektu LIFE for Insects, přinesla úspěch. Na obě strany česko-slovenské hranice se vracejí kriticky ohrožení motýli, brouci i rostliny.
Projekt LIFE for Insects použil kombinaci kácení, pastvy, sečení a opětovného osetí, aby obnovil téměř 600 hektarů půdy, která byla poškozena moderními zemědělskými metodami nebo zarostla samovolně rostoucími keři a stromy.
Projekt se zaměřil na vztahy mezi různými rostlinnými a živočišnými druhy a na to, jak jejich stanoviště učinit obyvatelnějšími a udržitelnějšími.
Bylo dosaženo významného pokroku v ochraně vybraných druhů hmyzu a při obnově stanovišť v souladu se směrnicemi EU o ochraně přírody a strategií biologické rozmanitosti pro rok 2030.
Průzkumy identifikovaly 720 druhů brouků – z toho 200 ohrožených – a 330 druhů motýlů. Zvláště dobře si vedly ohrožené rostliny, u nichž počet zaznamenaných druhů na jedné malé ploše vzrostl z 33 v roce 2019 na 129 v roce 2022.
Úspěchu projektu významně pomohlo zapojení veřejnosti. Každý rok se konaly letní dětské tábory a tradiční Dny pastýřů, které se těšily oblibě zemědělců, rodin i místních obyvatel. Na workshopech, putovních výstavách, během vzdělávacích programů a exkurzí v terénu se setkávaly různé komunity s odborníky na ochranu přírody a diskutovaly o pokroku a plánech do budoucna.
Projekt LIFE for Insects sice skončil, ale jeho práce pokračuje.
LIFE – program pro lepší život
Projekt LIFE for Insects je realizován za přispění Ministerstva životního prostředí ČR a evropského programu LIFE.Program LIFE je finanční nástroj Evropské unie, který podporuje aktivity související se zlepšením životního prostředí a klimatu. Od roku 1992 pomohl financovat a realizovat více než 5 500 projektů za téměř 6 miliard euro napříč celou Evropou.
Jeho dlouhodobým cíle je přispět k přechodu na udržitelné, oběhové, energeticky účinné hospodářství založené na energii z obnovitelných zdrojů, které je neutrální z hlediska změny klimatu a odolné vůči změně klimatu, k ochraně, obnově a zlepšování kvality životního prostředí, včetně ovzduší, vody a půdy, a k zastavení a zvrácení úbytku biologické rozmanitosti a k řešení degradace ekosystémů.
Česká republika začala využívat program LIFE po svém vstupu do Evropské unie v roce 2004. Od té doby se uskutečnily na území naší republiky desítky projektů za stovky milionů korun, které významně pomohly při ochraně životního prostředí. Program se stal i u nás významnou součástí podpory projektů v oblasti ochrany přírody a krajiny, životního prostředí a klimatu.
reklama