https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slovensko-chysta-opravu-turisticke-trasy-kde-pri-bouri-zahynuly-dve-turistky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Slovensko chystá opravu turistické trasy, kde při bouři zahynuly dvě turistky

16.7.2024 22:54 | TATRANSKÁ LOMNICA (ČTK)
Monkova dolina.
Monkova dolina.
Foto | Palickap / Wikimedia Commons
Základní obnova poničené turistické trasy v Belianských Tatrách, kde minulý týden při silné bouři přišly o život dvě turistky včetně jedné Češky, přijde na 580 000 eur (14,7 milionu korun). Dosavadní trasy turistických stezek bude ale třeba přehodnotit. Vyplývá to z vyjádření slovenského ministra životního prostředí Tomáše Taraby. Stát podle něj peníze na projekt má.
 
Při neštěstí v Monkově dolině se sesunula rozmáčená půda. Bahno a kamení z okolních svahů následně zasáhly přístřešek, pod kterým se schovávala skupina turistů.

"Obáváme se, že všechny hrozby zažehnané nejsou. Budeme muset přehodnocovat trasy turistických stezek," řekl Taraba na tiskové konference ve Vysokých Tatrách. Zmíněný projekt prací podle ministra zahrnuje prohloubení koryta potoků, stabilizací břehů a vybudování mostů přes potoky. Stát v oblasti není vlastníkem pozemků.

Taraba zopakoval, že je třeba smrkové monokultury nahradit smíšenými lesy, případně nechat na přírodě, aby porosty sama omladila.

Ministr dlouhodobě prosazuje zásahy člověka v lesích poškozených kůrovcem. Někteří ekologové naopak tvrdili, že neexistuje důkaz, že by aktivními opatřeními šlo zabránit neštěstí, které se stalo v Belianských Tatrách.

Nepříznivé počasí v uplynulých týdnech opakovaně zasáhlo různé části Slovenska. Minulý pátek organizátoři hudebního festivalu Pohoda předčasně ukončily akci poté, co silný vítr provázející bouřku shodil jeden z velkých stanů a další poničil. Ošetřeno tam bylo 29 lidí.

Během dneška zase hasiči pomáhali na východním Slovensku při odstraňování poničených či poškozených střech a stromů popadaných při bouřích.


reklama

 
Adrian Bobok
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JO

Jarka O.

17.7.2024 07:17
Dobrý chlap. Česko má smůlu, dluh, a předání zbytků lesa a krajiny cizim firmám k devastaci, vše na základě klimalži.
Listnaté a smíšené lesy p. Tarabovi někdo nakukal, ale naštěstí má v okolí odborníky, kteří uvedli tento dojem na pravou miru, vč. důvodů obřího bahnotoku - bezzásahem zdevastovaný mrtvý les, popadané neuklizené stromy a větve, svahy bez stromů.
Na úklid využijí lokální komunity, jsou to prostě borci. :-)
Odpovědět
PE

Petr Elias

17.7.2024 09:50 Reaguje na Jarka O.
:D :D :D
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

20.7.2024 14:35 Reaguje na Jarka O.
Taraba, Huliak a spol sú naslovovzatí odborníci na ochranu prírody na našej plochej matičke zemi. :)
Odpovědět
LB

Lukas B.

17.7.2024 08:31
já bych zrovna tohle nechal koňovi a obnovu turistické cesty bych tak maximálně prořezal na šířku ramen dospělého muže a přes nově vzniklá koryta potoků hodil dvě klády pobité fošnami. jednou je to chodník v nejpřísněji chráněné "divočině", tak holt - se vší pietou k obětem - je potřeba jako k chodníku v divočině přistupovat a volit cíl a trasu výletu podle podmínek a předpovědi počasí. opravdu (a teď to dovedu do extrému) nelze vyasfaltovat serpentiny od zeleného plesa na svišťovku jen proto, že si tam někdo zvrtne kotník.

jiná věc ovšem je, že turistický přístřešek by měl být umístěn na místě bezpečném (v kontextu konfigurace terénu), a to jak zvedlé vody, pádu stromů, laviny či mury.

obecně to co se odehrává v Tanapu ohledně turistiky nemá hlavu ani patu - motá se dohromady ochrana přírody a bezpečnost návštěvníků, a turista se dostává do podivně nesvéprávné pozice.
Odpovědět
Sl

Slovan

17.7.2024 10:34
“Taraba zopakoval, že je třeba smrkové monokultury nahradit smíšenými lesy, případně nechat na přírodě, aby porosty sama omladila.”

Cože? Tohle Taraba fakt řekl? Nechat to na přírodě jako jednu z možností? Wau…
Čekal bych spíše, že bude tvrdit, že problém agresivních bouřek rázně vyřeší…
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

17.7.2024 14:43
Problém s lesy v Belianských Tatrách jsou už desítky let. Kousek od Monkovy doliny bydlí, a má i pension pan Pitoňák. Myslím si, že místní odborník na zdejší lesy. Už tam kdysi zalesňoval.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist