https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slovensko-konci-s-lovem-vlka-zaradilo-ho-mezi-chranena-zvirata
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Slovensko končí s lovem vlka, zařadilo ho mezi chráněná zvířata

22.4.2021 13:48 | BRATISLAVA (ČTK)
"Důsledek současného stavu, který umožňoval lov, bylo narušování struktury a chování smeček. Smečky, kterým myslivci odstřelili vůdce, začaly dávat přednost lovu ovcí a podobných hospodářských zvířat jako jednodušeji dostupné potravy," řekl slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj.
"Důsledek současného stavu, který umožňoval lov, bylo narušování struktury a chování smeček. Smečky, kterým myslivci odstřelili vůdce, začaly dávat přednost lovu ovcí a podobných hospodářských zvířat jako jednodušeji dostupné potravy," řekl slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj.
Slovensko od června skončí s lovem vlka, tamní ministerstvo životního prostředí ho zařadilo mezi chráněná zvířata. Úřad to oznámil u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek. Kvůli odstřelu vlků byli v zemi dlouhodobě ve sporu ekologové a myslivci, ale také ministerstva životního prostředí a zemědělství. Zařazení vlka obecného mezi chráněná zvířata znamená, že usmrcení této psovité šelmy se stane trestným činem.
 

"Důsledek současného stavu, který umožňoval lov, bylo narušování struktury a chování smeček. Smečky, kterým myslivci odstřelili vůdce, začaly dávat přednost lovu ovcí a podobných hospodářských zvířat jako jednodušeji dostupné potravy," řekl slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj.

Zařazení vlka obecného mezi chráněná zvířata na Slovensku naposledy oddálily rozdílné postoje ministerstev životního prostředí a zemědělství, v jejichž čele stojí ministři za nejsilnější vládní hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti. Ministerstvo zemědělství umožnilo během lovecké sezony 2020/2021 zastřelit 50 vlků. Zdůvodnilo to rozšiřováním populace této šelmy, která podle něj čítá více než 700 jedinců, a také ochranou chovů ovcí v horských oblastech. Následně ministerstvo životního prostředí navrhlo zařadit vlka mezi chráněné živočichy v příslušné ministerské vyhlášce, kterou Budaj nyní podepsal.

V minulosti na Slovensku zase vyvolalo spory mezi samosprávou a ministerstvem životního prostředí téma odstřelu medvědů, kteří se pohybovali v obydlených lokalitách v podhůří například Vysokých Tater. Lesníci dlouhodobě tvrdí, že tato šelma je v zemi přemnožená. Vzhledem k tomu, že medvěd patří mezi chráněná zvířata, výjimku k jeho odstřelu uděluje ministerstvo životního prostředí.


reklama

 
Adrian Bobok
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.4.2021 14:47
Tomu se říká chytit někoho při lži.
"Důsledek současného stavu, který umožňoval lov, bylo narušování struktury a chování smeček. Smečky, kterým myslivci odstřelili vůdce, začaly dávat přednost lovu ovcí a podobných hospodářských zvířat jako jednodušeji dostupné potravy," řekl slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj."

Jak doloženo Broumovskem, absolutní ochrana vlka vede ještě k větším problémům.

Autor článku účelově zamlčel za b) " Zákon o poľovníctve stále upravuje oprávnenie ministerstva pôdohospospodárstva určiť kvótu na odlov vlka dravého, a to sa našou vyhláškou nezmení. Opísal by som to zjednodušene tak, že kým ste doteraz potrebovali na odlov vlka zelenú na jednom semafore, teraz k tomu pribudne aj druhý semafor, a to je práve zákon o ochrane prírody a krajiny.
Lov vlka bude zakázaný pre celú jeho populáciu na celom území Slovenska. Navrhneme zvýšiť jeho celospoločenskú hodnotu na 3000 eur,“ hovorí minister.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.4.2021 15:08 Reaguje na Miroslav Vinkler
Je zajímavé, jak jednostranný je pohled hysterických ochránců vlků -
když je zabitý některý z alfa páru, dochází k rozpadu smečky a ta se orientuje na snáze získatelnou kořist, tedy hospodářská zvířata. Na druhé straně, pokud vlčí smečka zabije hospodáři chovného jedince, o kterého pečoval několik let a který je nosným jedincem jeho stáda, ani finanční kompenzace mu ztrátu nenehradí.
A jak je to, pokud některý z alfa páru uhyne díky zraněnním získaným při lovu kořisti nebo podlehne nějaké nemoci? Tam se nic neděje? Z toho pro mě vyplývá, že hysteričtí ekoteroristé si z argumentů vycucnou jenom to, co se jim hodí a zbytek pravdy decentně zamlčí. Jinými slovy se tomu říká politická korektnost.
Odpovědět
kk

karel krasensky

22.4.2021 16:30
V horizontu 3-5 let bude Javorníky a Beskydy veselo
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.4.2021 17:14
Agrární komora ČR vydala publikaci "Vlci v české krajině-zdroj sporů", určenou všem zájemcům o otázku soužití vlka a člověka v kulturní krajině ČR.
Publikace má 110 stran a sedm hlavních kapitol vč. doporučené literatury.
Máte tam fakta, názory, zkušenosti, barevná fota,odkazy apod. a můžete se sami vzdělávat v této oblasti.

Adresa :
Agrární komora ČR
Počernická 272/6 , 10800 Praha 10
tel.: 269 411 180
email: sekretariat@akcr.cz

Možná ještě něco mají k dispozici- pokud máte zájem.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

22.4.2021 19:00
Mění se vlády, mění se ministři, mění se zákony, nic není věčné.
Pamětníci mohou vyprávět a aktivisté slaví předčasně. Čím více škod,
tím více naštvaných voličů a konec vlády, ministra i zákona. Lepší
je rozumný trvalý kompromis, než truc zákon s jepičím životem. Bez
regulace to v budoucnu stejně nikdy nebude, protože zdroje potravy
nejsou nevyčerpatelné a možnost šíření je omezena. Omezen je rovněž
rozum aktivistů.
Odpovědět
JAROSLAV HALAMA

JAROSLAV HALAMA

22.4.2021 19:26

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

22.4.2021 20:02 Reaguje na JAROSLAV HALAMA

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
Hu

Hunter

23.4.2021 07:57
Slovensko s regulací vlka končí tam, kde jiné země začínají :-).
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

23.4.2021 10:42 Reaguje na Hunter
Pokud se přístup ekoteroristů k ochraně vlka nezmění, možná nakonec zoufalí chovatelé sáhnou k nelegálnímu odstřelu a nebo, což bych vůbec nechtěl, k plošnému trávení masožravců. Inspiraci by si mohli vzít třeba u celkem pravidelných otrav pernatých dravců karbofuranem. A to je to největší svinstvo, protože tam to odskáčí i nevinné druhy, navíc způsob umírání otráveného jedince je hrozný.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

23.4.2021 14:18 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Je to šílené , ale ono to směřuje k to u , že lidi vezmou právo do vlastních rukou.
Jelikož budou mít Slováci asi podobnu ústavu , tak omezení základních práv a svobod ( zde vlastnictví a ochrana zdraví , života a majetku) může být jen na základě zákona ( tak ten už mají) a za náhradu - asi má ministerstvo spoustu financí navíc a nebude dělat drahoty s proplácením škod. A ty porostou exponenciálně bez ohledu na vedení smeček. No co , Tatry se vylidní ( medvědi a vlci) a nakonec oplotí 2 m vysokým plotem s elektrikou.
Odpovědět
Sl

Slovan

23.4.2021 15:28 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Na tomto se slovenské MŽP dohodlo mj. se svazem chovatelům koz a ovcí, což jsou asi vesměs jediní chovatelé, kterých se může hodně dotýkat. Co se vám a dalším zase nelíbí, že tu žonglujete s výrazem "ekoterorista"?

No a pokud chce někdo skutečně regulaci vlka u nás, pak by se měl připravit na bitvu na základě relevantních argumentů a flintu, nebo nedej bože jed, nechat někde ve skříni. Různé pytláctví a travičství by si měli daní jedinci hodně rozmyslet, protože takové jednání je nejenom nezákonné, ale zároveň celkem logicky povede k ještě větší ochraně druhu. Navíc takové činy dehonestují celou skupinu před veřejností, kterou je ten člověk členem, pokud se na to přijde (už se na to min. jednou přišlo). Což je jaksi kontraproduktivní.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

26.4.2021 09:17 Reaguje na Slovan
Tu "dohodu" si umím živě představit. Tady se takové "dohody" s chovateli ovcí uzavírají běžně: podávejte připomínky - my to nechceme, ten nápad nás ohrožuje a ztěžuje nám hospodaření - tak jsme se s chovateli dohodli a uděláme to podle našeho návrhu.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

23.4.2021 15:07
Zrovna na Slovensku, kde je vlk lovné zvíře odjakživa a odjakživa tam také žije a úspěšně se rozmnožuje i bez absolutní ochrany, mi tento krok připadá naprosto nesmyslný.
Odpovědět
Sl

Slovan

23.4.2021 15:13
Skvělá zpráva! Konečně mají na Slovensku dobrého ministra životního prostředí!
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

23.4.2021 16:17
Předpokládám, že slovenští bačové a chovatelé používají v hojné míře psy svého národního pasteveckého plemene. Pro mnohé naše chovatele tak může být výhodné si obstarat k ochraně svých zvířat psí pomocníky právě u nich – dojet si na Slovensko pro štěňata zvyklá na ovce od raného věku není pro Čechy a hlavně Moravany a Slezany příliš z ruky.
Odpovědět
LZ

Leon Zumr

25.4.2021 07:32
Už brzy v Čechách i na Slovensku https://www.facebook.com/Krskipasnjaci/posts/1094185894324871
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist