https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snemovna-podporila-prodluzeni-lhuty-pro-obnovu-lesu-na-pet-let
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sněmovna podpořila prodloužení lhůty pro obnovu lesů na pět let

12.12.2024 11:28 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vlastníci lesů patrně budou mít na jejich obnovu pětiletou lhůtu místo nynější dvouleté. Prodloužení doby předpokládá vládní novela lesního zákona, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Změna má umožnit přírodní obnovu lesů a snížit vlastníkům náklady. Předloha, kterou posoudí zemědělský výbor a výbor pro životní prostředí, rovněž snižuje administrativní zátěž. Ekologické Hnutí Duha a iniciativa Vědci pro les kritizují mimo jiné to, že novela umožní vysazovat do nestátních lesů monokultury.
 
"Chceme zejména nestátní vlastníky lesů motivovat k tomu, aby sami s péčí řádného hospodáře se věnovali hospodaření na lesní půdě," řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Hospodaření má být podle něj šetrnější, má zvýšit pestrost lesů a usnadnit jejich přizpůsobení se změnám klimatu. Na lesních pozemcích budou moci vznikat tůně, poldry a menší přehrady s celkovou plochou do 1000 metrů čtverečních, uvedl ministr. Bude rovněž možná pastva dobytka v lese po souhlasu vlastníka.

Doba minimálního věku pro těžbu u běžného lesa se sníží z 80 let na 60 let, což má podle Výborného umožnit přeměnu lesa na les bohatší na druhy stromů. "Nadále bude možné vstupovat do lesa na vlastní nebezpečí, bude možné tam sbírat lesní plody a klestí pro vlastní potřebu," zdůraznil Výborný. Při dalším projednávání předlohy čeká debatu o vytváření spolků v lesním hospodářství a o vytvoření lesnicko-dřevařského fondu.

Vlastníci lesů budou mít podle novely méně povinností, zůstane ale omezení množství těžitelného dřeva. Pro státní lesníky bude také povinné zachovat minimální podíl zpevňujících dřevin při obnově lesního porostu a zákon stanovuje minimální rozsah zásahů během vývoje a růstu porostů, a to do 40 let věku. Opatření lesníkům omezí hospodaření, návrh proto počítá s částečnou náhradou za zvýšené náklady.

Lesní zákon mimo jiné stanoví novou platbu za ekosystémové služby lesa. Dostanou ji lesníci za plnění opatření, která zvyšují poutání uhlíku a mají pozitivní dopad na biologickou rozmanitost. Ministerstvo také stanoví vyhláškou minimální množství těžebních zbytků, které bude muset lesník ponechat k zetlení. Za ponechání těžebních zbytků bude mít vlastník nárok na kompenzace.

Organizace Hnutí Duha tvrdí, že navrhované změny k ozdravení lesů nepovedou. Novela umožní poprvé od roku 1995 vysazovat do nestátních lesů monokultury, když ruší povinnost alespoň minimálního podílu listnáčů a jedlí při jejich obnově, uvedla organizace. Zaváděné platby vlastníkům lesů podle ní nezaručují to, že podpora bude výrazněji zlepšovat zdravotní stav lesů. Novela podle hnutí navíc nesnižuje nejvyšší povolenou rozlohu holosečí a nezlepšuje ochranu lesní půdy před poškozením těžkou těžební technikou. Lhůtu pro obnovu lesa by hnutí zcela zrušilo, aby se vlastníci mohli sami rozhodnout, jestli využijí sazenice nebo obnovu přirozenou.

Zachovat povinný minimální podíl listnáčů a jedlí při obnově v nestátních lesích požaduje iniciativa Vědci pro les, která sdružuje víc než 360 odborníků včetně profesorů z Botanického ústavu a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

"Ministerstvem navržená změna lesního zákona nepovede k potřebné adaptaci lesů na změnu klimatu, dostatečnému ukládání uhlíku v lesích ani zabránění úbytku biodiverzity. To jsou přitom spolu s trvale udržitelným lesnictvím největší výzvy, které by měl zákon řešit," uvedla iniciativa. Ve své výzvě žádá výraznější prodloužení lhůty pro obnovu lesa, omezení velikosti úmyslných holosečí, zákon by měl podle vědců také bránit vytváření erozních rýh a plošnému poškození půdy při těžbě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Josef Střítecký

12.12.2024 12:41
Prof. Jakub Hruška může slavit: "Ministerstvo také stanoví vyhláškou minimální množství těžebních zbytků, které bude muset lesník ponechat k zetlení". "Podpůrnou platbu dostanou lesníci za plnění opatření, která zvyšují poutání uhlíku a mají pozitivní dopad na biologickou rozmanitost". Kdo a jak to stanoví? Rozmanitost bude posuzována úředníkem a jeho nařízením ???. To jsou přece vynucené náklady státního rozpočtu podložené jenom jednostranným přesvědčením akademiků na to, že tlející dříví zvyšuje poutání uhlíku. Tak to ale přece není. Uhlík z atmosféry přece váže fotosyntéza a ta se dynamizuje olistěním, ne tlejícím dřívím. --- "Bude rovněž možná pastva dobytka v lese". --- Toto opatření má umožnit dostatečné ukládání uhlíku v lesích a zabránit úbytku biodiverzity? Není to naopak? Vypásání půdního podrostu přece ukládání uhlíku redukuje. Dokonce zcela zásadně brání přirozené obnově. Je to k zbláznění. Pastvu v lese už před 250 lety zakázala Marie Terezie, a věděla proč. Prokazatelně snižuje bonitu zastoupených dřevin. Redukuje přírůst hmoty, - tedy to "vymodlené" vázání uhlíku.
Odpovědět
Anyr

Anyr

12.12.2024 13:57 Reaguje na Josef Střítecký
Ježišmarjá. Zalez do knihovny a začni prověřovat všechna ta tvrzení, kterými jsi nás tu oblažil, a nevycházej, dokud si je všechna nevyvrátíš.
Děkovat mi nemusíš. :D
Odpovědět
JS

Josef Střítecký

12.12.2024 14:07 Reaguje na Anyr
Vidím, že si nerozumíme. Já čerpám zkušenosti z celoživotního hospodaření v lese, lesnické typologie a srovnáním stavu přírody v Evropě a v rozvojových zemích. Ty čerpáš znalosti z publikací a korespondence mezi lidmi Tvojí zájmové bubliny. Lišíme se tím, že já svým názorem nedeformuji politická rozhodnutí.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

12.12.2024 14:05 Reaguje na Josef Střítecký
Jo, zvěř děla "miliardové škody" a tak znovu zavedeme pastvu v lese. Domácí dobytek to té divoké zvěři vypase a tak ta divoká zvěř nebude působit škody. Perfektní řešení, že jsme na tak jednoduchou věc nepřišli dřív.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

12.12.2024 14:18 Reaguje na Jarek Schindler
Pastva v hospodářském lese je škodlivý nesmysl. Ale Marie Terezie neřešila lesy zvláštního určení, zvláště Národní parky. A tam pastva patří. Biodiverzitu podporuje. Ukládání uhlíku ne. On les žádný uhlík stejně neukládá. Jen když vyhoří tak uhlíky.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

12.12.2024 15:32 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jestli jste to nepochopil tak já to celé považuji za parodii a věřím, že mimo pár ekopomatenců se tím nikdo řídit nebude. Ministr zemědělství je šašek.
Odpovědět
Ra

Radek

12.12.2024 14:02
Šílení vládnou slepým .
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

12.12.2024 16:24
Po pěti letech je ten pozemek dobrý tak leda frézovat, protože bude zarostlý
buření a nálety tak, že nebude vidět ani půda do které se má sázet. Rovnou
mohli schválit nicnedělání, jako legální zalesnění po těžbě.
Odpovědět
JS

Josef Střítecký

12.12.2024 17:57 Reaguje na Břetislav Machaček
Lze tomu rozumět tak, že se mnohým, přes veškerou snahu, nezadaří zalesnit a zajistit založenou kulturu do 2, resp. 5 let. Ale generální pardon a odložení povinnosti se o zdárnou obnovu postarat v co nejkratší lhůtě, bude pro další vývoj lesa devastující. Domnívám se, že není žádoucí nechat odlesněné plochy zarůstat nepropustnou ostružinou nebo ostřicí.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

12.12.2024 20:56 Reaguje na Josef Střítecký
Já nevím, není víceméně věcí vlastníka, zda chce pěstovat ostružiny či třtinu místo lesa?
Odpovědět
JS

Josef Střítecký

12.12.2024 22:59 Reaguje na Slavomil Vinkler
Budu-li chápat tuto otázku důsledně, tak pak nepotřebujeme vůbec žádný lesní zákon. --- A pak bude krajina v lepším stavu? Myslím, že bychom se tím dostali k tomu, co už přimělo Marii Terezii dát lesu legislativní rámec. Ne všichni vlastníci lesa jsou a budou idealisté.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

13.12.2024 08:47 Reaguje na Josef Střítecký
Ale Marie Teresie byla Královna (mohla poručit) a chtěla hodně dřeva pro Rakousko, nikoli krajinu v lepším stavu. Ovšem, zda je ostružiniště lepší stav lesa nevím.
Odpovědět
va

vaber

13.12.2024 10:22 Reaguje na Josef Střítecký
Který vlastník zalesňuje tak pomalu, koho tento zákon hlavně chrání. Za pět let, už nikoho nějaký les, který tam kdysi byl, nebude zajímat. Něco tam naroste a dnes, prakticky každé křoví je možno nazvat rozmanitým lesem.
kdyby se takový les nechal 100let a více, možná tam narostou i velké stromy a vytlačí křoví, alespoň tak to fungovalo kdysi dávno. Dnes se chce zisk ,co nejrychleji a na to jsou nejvhodnější smrky.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.12.2024 11:22 Reaguje na vaber
Bych to tak černě neviděl. Ta ostřice a "pionýrská buřeň" sazenice bude chránit před úpalem, jaký zažívají na holé hrabance. Osázet stejným tempem, jakým se těžila kalamita, by šlo snad jen s brigádníky - ale za ten výsledek bych neručil.

Takže raději pomalu, ale spolehlivě. Jak říkáme my zemědělci, "půda si odpočine", je to vlastně takový lesní úhor. Co tam naletí, to z valné části zůstane, mezi to půjdou cílové dřeviny. Pořád je to příroda, dva tři roky navíc znamenají v životě lesa nepatrný okamžik. Nicméně je možné sadit i teď, na příští týden hlásí jarní teploty.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

14.12.2024 11:59 Reaguje na Karel Zvářal
Po těžbě zůstává na povrchu půdy poměrně mnoho
živin z těžebních zbytků, které pomáhají v růstu
nových sazenicím. Pokud je ale buřeň předběhne,
tak jim ty živiny "ukrade" a navíc zastíní tak,
že potlačuje jejich růst. V mládí jsem vyžínal
jako přívýdělek právě tu buřeň a mohu potvrdit,
že je obrovský rozdíl mezi sazenicí v buřeni a
sazenicí, kde se buřeň odstraňuje. Ono přes tu
buřeň taky něco vyroste, ale velká sláva to není.
Už jsem tu psal o kamarádovi z Beskyd, který
kolem vysazených sazenic mulčuje štěpkou po těžbě
a probírce starších porostů. Vyžíná tak buřeň bez
ohrožení kmínků sazenic a mulč udržuje v půdě
kolem sazenic více vlhkosti. Buřeň sice půdu stíní, ale taky odpařuje tu vodu, o kterou
ochuzuje tu půdu. Pokud se odvoláváte na tu
zemědělskou praxi, tak proč zbavují zemědělci
kulturní rostliny, včetně těch ovocných keřů
a stromů plevelů a dřevitých podrostů? Že by
pouze z estetického hlediska? Pochybuji!
Totéž platí pro mulčování. Dnes končí štěpka
z po těžebních zbytků v teplárnách a přitom
patří zpět do lesa k těm sazenicím jako mulč.
Mulčuje se dnes i u výsadby velkých sazenic
stromů a keřů v parcích, což chválím, protože
to je nejefektivnější ochrana půdy před odparem
vody a postupné přihnojení stromů organikou.
Na víc je vrstva mulče požehnáním pro hmyz,
plazy a obojživelníky. Pokud už strom přeroste
maliní a ostružiní, tak ho ta buřeň chrání jako
hůře prostupná bariéra před okusem a strouháním.
Ale pouze AŽ , KDYŽ JE STROM VĚTŠÍ, NEŽ TA BUŘEŇ.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

14.12.2024 12:11 Reaguje na Josef Střítecký
Ano je to tak. Před novým zalesněním musí po 5 letech opět
přijít technika, která tu půdu buřeně zbaví a s ní zase
plno živých tvorů, kteří se v ní zabydleli. Ten odklad
chápu jako legalizaci samovýsevu a bezzásahu, který časem
skončí jako štěpka pro energetiku. Té je jedno, co ty
stroje semelou a s jakými dopady na přírodu. Ono to
štěpkování nelze provádět kvůli samozáparu do zásoby
a zároveň štěpka proti uhlí potřebuje 3-5x větší prostor
ke skladování. Bude tak tendence štěpkovat průběžně
i s riziky pro hnízdící ptáky v porostu, hmyz a jiná
zvířata. Viděl jsem práci štěpkovače na plantáži topolů
japonských v rámci instruktáže o propagaci energetických
dřevin a byla to hrůza. Toto opravdu lesům nepřeji!
Odpovědět
MM

Michal Medek

1.1.2025 23:11 Reaguje na Břetislav Machaček
Koupil jsem před 8 lety les, který byl po holoseči ponechán 8 let ladem. Na některých místech stačilo postavit oplocenku a třtina byla do tří let pryč přerostlá přirozenou obnovou (jedná o "velmi dobře zazvěřenou honitbu").
Na jiných místech jsem třtinu před výsadbou posekal, ale zpětně to hodnotím jako chybu, protože to vedlo k rozvoji ostružin, se kterými je mnohem těžší bojovat.
Chci tím říct, že když je zdroj přirozené obnovy, dokáže rychle třtinu potlačit (zejména není-li tlak spárkaté zvěře), když ale zdroj není, je potřeba stejně vysévat či sázet ne pátý rok, ale co nejdřív.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist