Sněmovní výbor přerušil debatu o novele, jež má omezit riziko havárií na vodách
Největším znečišťovatelům, kteří vypouští odpadní vody s obsahem zvlášť nebezpečných závadných látek, má novela uložit povinnost stálého měření. Podle odhadu by se měla v Česku týkat 100 až 200 znečišťovatelů. "Pokud máme měřit kontinuálně, ne u všech prvků jsme toho schopni," upozornil Petr Bendl (ODS). Zpravodaj Karel Tureček (ANO) očekává další debatu také například o financování opatření a o zátěži vodoprávních úřadů.
Norma upravuje pravomoci jednotlivých aktérů řešení případných havárií. Právě jejich nejasné rozdělení podle části odborníků stálo před lety za zpožděnou reakcí na otravu Bečvy. Likvidaci havárií má napříště řídit a organizovat hasičský záchranný systém. Vyšetřování budou mít na starosti vodoprávní úřady a Česká inspekce životního prostředí. Inspekce pak má mít možnost vstoupit do jakéhokoliv vyšetřování problému na vodách. Práci všem zapojeným institucím má zjednodušit chystaný digitalizovaný registr výpustí. Novela také zvyšuje sankce v případě havárie až pětinásobně, z maximální výše deseti milionů korun na 50 milionů korun.
Poslanci by se mohli při dalším projednávání předlohy zabývat také výší poplatků za odebírání podzemní a povrchové vody. Bendl upozornil na to, že se začíná vyplácet čerpání vody podzemní.
V Česku je 16 326 kilometrů významných vodních toků a 86 533 kilometrů drobných vodních toků. Podle Českého statistického úřadu bylo v roce 2021 na vodních zdrojích 297 havárií, z toho pětinu tvořily úniky ropných látek. V 13 případech šlo o únik chemických látek mimo těžkých kovů a v 22 případech o havárii odpadních vod.
reklama