https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sokolovske-stare-namesti-stini-nove-vysazena-javorova-alej
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sokolovské Staré náměstí stíní nově vysázená javorová alej

6.7.2024 00:15 | SOKOLOV (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Sokolovské Staré náměstí stíní nově vysázená javorová alej. Náměstí by mělo být příjemnější pro pobyt v horkých letních měsících i díky novým mlhovištím.
 
"My se chceme připravit na to, že ta města by měla být ještě více zelená, měla by nabízet ještě více stínu, měla by nabízet více příležitostí k nějakému ochlazování. Pokud na náměstí, které se opravdu v letních měsících stalo jakousi výhní, dáme 17 vzrostlých stromů, tak i oni pomohou ten prostor zchladit, řekl místostarosta Sokolova Jan Picka (VOK).

Součástí prací je navíc i realizace dvou mlhovišť. "Jedno takzvané zemní, a do blízké budoucnosti chceme ještě jedno mlhoviště, které by bylo tentokráte nadzemní, a to plánujeme umístit ke kostelu," uvedl Picka.

Revitalizace Starého náměstí, kterou realizovala firma Sotes, spočívala v zakoupení a výsadbě 17 stromů javoru babyka. Ke každému z nich pořídilo město i takzvaný kořenový bal, který usměrňuje růst kořenů tak, aby nepoškodily okolní infrastrukturu. Každý ze stromů má své osvětlení.

Počátkem června byly dokončeny dořezávky a pracovníci doskládávali dlažbu v okolí kmenů stromů, aby se dal snadno zalévat kořenový systém. Město na náměstí instalovalo takzvaný zemní mlhovač, kterým bude tryskat slabý proud vody do vzduchu. Druhý takový, ale naopak nadzemní, kdy bude voda padat z nataženého potrubí dolů, chce město instalovat dodatečně. V létě přibudou na náměstí lavičky a stojany na kola.

Rekonstrukci platila městská společnost Sotes ze svého rozpočtu v rámci plánovaných oprav města na letošní rok. Podle místostarosty zatím nezná přesnou částku, na kterou pořízení aleje a práce s tím spojené vyšly. Kromě výsadby nových stromů dělá město v letošním roce i rozsáhlé prořezávky dřevin ve svých parcích. Předcházel tomu odborný dendrologický průzkum.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Anyr

Anyr

8.7.2024 13:49
Usměrnění kořenů ne podle potřeb stromu, který se potřebuje po svém usadit v daném místě, a k tomu ještě "co strom, to osvětlení" - k tomu doporučuju vyhledat heslo "Fyziologická reakce rostlin na umělé osvětlení" a přečíst dohledanou práci od B. Holečkové (pro takovou základní orientaci).
To celé v kombinaci s ryze městským prostředím a změnou klimatu, což značí mj. delší sucha a silná vedra.

Javorům přeju hodně štěstí, a omlouvám se jim.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist