https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sokoly-v-jesenikach-hlidaji-fotopasti-kvuli-hnizdeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sokoly v Jeseníkách hlídají fotopasti, kvůli hnízdění

15.4.2016 00:16 | JESENÍK (ČTK)
Sokol vymizel kvůli používání pesticidů před 50 lety na celém území republiky. Znovu se začal objevovat začátkem 90. let minulého století. Početnost se nyní odhaduje na 80 hnízdních párů
Sokol vymizel kvůli používání pesticidů před 50 lety na celém území republiky. Znovu se začal objevovat začátkem 90. let minulého století. Početnost se nyní odhaduje na 80 hnízdních párů
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Šaj / AOPK
Ochránci přírody rozmístili na různých místech Jeseníků a Rychlebských hor fotopasti na monitorování sokolů. Přinést jim mají hlavně informace o jejich hnízdění. Loni odborníci zmapovali 22 sokolích mláďat, která byla i okroužkována. Během sezony současně ale zjistili, že část hnízdění byla z různých důvodů neúspěšná. Fotopasti jim poskytnou okamžitý přenos dat. Informovali o tom zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny. Podobným způsobem mapují v horách i přítomnost velkých šelem.
 

"Díky fotopastem můžeme pravidelně kontrolovat průběh sezení na vejcích. Ze snímků lze vyčíst nejrůznější zajímavosti - jak se chovají jednotlivé páry, kdy dochází ke střídání ptáků při zahřívání snůšky i jaká je aktivita na hnízdě v noci. Předpokládáme, že se nám tímto způsobem podaří také odečíst některé kroužkované ptáky," uvedl Petr Šaj ze Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Podle odborníků je jesenická populace sokolů jedna z nejpočetnějších v Česku. Ochráncům přírody se podařilo zmapovat i hnízdo, na kterém letos snesli sokoli pět vajec. Většinou snášejí dvě až čtyři vejce, která umisťují do hnízdní kotlinky přímo na skalní římse. Ukázalo se také, že některé páry využívají starší krkavčí hnízda na skalách.

Do ochrany těchto vzácných ptáků se vedle ochránců přírody zapojují i lesníci nebo členové dobrovolné stráže přírody. "Sokol má v přírodě málo přirozených nepřátel. Za zničením hnízdění stojí obvykle především výr, krkavec a na snadno dostupných místech i kuna. Vedle dalších aspektů, jako je extrémní nepřízeň počasí, potravní nabídka či úhyn jednoho z páru, je v souvislosti s tímto sokolnicky využívaným dravcem zmiňován i člověk," dodal Šaj. Ornitologové proto žádají návštěvníky hor, aby nerušili hnízdící ptáky. Místa jsou označena informačními cedulemi a výstražnou páskou.

Sokol vymizel kvůli používání pesticidů před 50 lety na celém území republiky. Znovu se začal objevovat začátkem 90. let minulého století. Početnost se nyní odhaduje na 80 hnízdních párů. Vedle Jeseníků hnízdí například na Broumovsku, v Labských pískovcích, Českém ráji, Krkonoších nebo na Šumavě. Stále patří ke kriticky ohroženým druhům živočichů.


reklama

 
Alena Horáková
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist