https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/somalsko-vyhlasilo-kvuli-invazi-sarancat-nouzovy-stav
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Somálsko vyhlásilo kvůli invazi sarančat nouzový stav Video

3.2.2020 00:22 | ADDIS ABEBA (ČTK)
Somálsko včera vyhlásilo nouzový stav kvůli invazi pouštních sarančat, která tam ničí zemědělskou úrodu.
Somálsko včera vyhlásilo nouzový stav kvůli invazi pouštních sarančat, která tam ničí zemědělskou úrodu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Somálsko včera vyhlásilo nouzový stav kvůli invazi pouštních sarančat, která tam ničí zemědělskou úrodu. Podle místních úřadů hrozí, že se situaci nepodaří dostat pod kontrolu před sklizní, která obvykle připadá na duben. Nebývale velké množství invazivního hmyzu trápí také okolní africké země, například Keňu, uvedl server BBC.
 

Podle somálského ministerstva zemědělství představují sarančata "zásadní hrozbu pro křehkou potravinovou bezpečnost Somálska". Situace v zemi je přitom podle pozorovatelů nejhorší za posledních 25 let.

Rekordně velká hejna sarančat až o několika miliardách jedinců už několik týdnů devastují velké části východní Afriky. K jejich přemnožení přispěly zejména výjimečně silné deště, které oblast ke konci loňského roku sužovaly několik týdnů.

"Zdroje obživy pro lidi a jejich dobytek jsou v ohrožení," dodal ministr zemědělství. Každé saranče je schopno za den uletět až 150 kilometrů a zkonzumovat tolik zeleně, kolik samo váží.

Somálská vláda chce vyhlášením nouzového stavu seskupit veškeré úsilí a finanční prostředky a sarančata vyhubit do dubnové sklizně. Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) už předminulý týden vyzvala k mezinárodní pomoci zemím východní Afriky. Uvedla také, že situace v Keni je nejhorší za posledních 70 let. Pracovníkům FAO se tam ke konci ledna podařilo zaznamenat hejno o ploše 2400 kilometrů čtverečních, což je téměř rozloha Lucemburska.

V prosinci vletělo nad Etiopií do hejna sarančat dopravní letadlo. Hmyz zasáhl motory i čelní sklo a stroj musel nouzově přistát. Nikomu se ale nic nestalo.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

3.2.2020 18:17
Doporučil bych jim, aby jed nerozprašovali plošně, ale posypávali jednotlivá sarančata. Při plošné aplikaci hrozí ohrožení necílových organismů.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

3.2.2020 18:57 Reaguje na Richard Vacek
Spíš by je měli chytat a sníst, mají mnohonásobně vyšší nutriční hodnotu než celá jejich sklizeň. jak by jste si představoval aplikaci insekticidů na tisících kilometrů čtverečních na migrující hmyz? Takováto rojení sarančí vždy byla a vždy budou. Tato sarančata slouží jako potrava stovkám taxonů živočichů, ty všechny by jste vytrávil. Tak, jak se ta hejna vyrojila, tak také rychle zmizí, dřív než se kompetentní orgány rozhýbou k akci.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist