https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/soud-eu-naridil-polsku-platit-pul-milionu-eur-za-kazdy-den-provozu-dolu-turow
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Soud EU nařídil Polsku platit půl milionu eur za každý den provozu dolu Turów

20.9.2021 17:21 | LUCEMBURK/BRUSEL/VARŠAVA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Mapy.cz
Soudní dvůr Evropské unie vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun) denně za to, že nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów poblíž české hranice. Finanční sankci má Varšava platit do chvíle, než uposlechne jarního příkazu soudu a práce v dole ukončí. Generální ředitel společnosti PGE, která důl vlastní, dnes podle agentury Reuters uvedl, že s rozhodnutím soudu o pokutě nesouhlasí a očekává pokračování těžby v dole.
 

Soud předběžné rozhodnutí o zastavení těžby vydal v květnu po české žalobě, podle níž důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Polsko však příkaz dodržet odmítlo a požádalo soud o jeho zrušení s tím, že náhlé zastavení těžby by mohlo způsobit ekologickou katastrofu a pro zemi mělo značné ekonomické následky.

Místopředsedkyně soudu Rosario Silvaová dnes polskou žádost zamítla a vyměřila zemi zmíněnou pokutu. Podle vyjádření soudu přihlížela zejména k tomu, že předběžné opatření má zabránit možným vážným škodám na životním prostředí a lidském zdraví. Proto "je třeba Polsku uložit povinnost zaplatit (Evropské) komisi penále ve výši 500 000 eur za každý den ode dne oznámení tohoto usnesení Polsku do doby, kdy tento členský stát splní povinnosti vyplývající z usnesení o předběžném opatření," uvedl soud. Česká strana žádala o pokutu v desetinásobné výši.

"Toto rozhodnutí je poměrně zvláštní. Naprosto s ním nesouhlasíme," okomentoval dnešní krok soudu generální ředitel PGE Wojciech Dombrowski.

"Samozřejmě předpokládám, že důl bude nadále aktivní, i elektrárna, protože zajišťují energetickou bezpečnost regionu," dodal.

Česko svou únorovou žalobu opřelo vedle obav o pitnou vodu také o argument, že Polsko porušilo pravidla pro posuzování vlivu rozšíření dolu na životní prostředí. Polská vláda se proti žalobě brání, zároveň však spolu jednají expertní skupiny obou zemí o návrhu mezivládní dohody, která by spor vyřešila.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

20.9.2021 17:29
Utok na Turow je operace pod falešnou vlajkou.Skutečným cílem je salamovou metodou zbavit země V4 energetické soběstačnosti tak jak jsme byli zbavení potravinové soběstačnosti.Proto ten prasečí kvikot eurohyen když Madarsko začalostavět JE.Nevěřte tomu že u nás dojde k nějaké výstavbě nebo dostavbě JE.To jsou jen hloupé politické kecy,které nadšeně podporují mainstreamovi pisalkové
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

20.9.2021 18:36
To je dobrá zpráva. Jen ať Poláci platí. A když nebudou platit, tak alokovat část polských dotací do ČR.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

20.9.2021 19:13 Reaguje na Petr Eliáš
bych chtěl varovat, aby jsme to nepovažovali za nějaký důvod k oslavě. Ono není co slavit, Polsko jsou sousedi a to sousedským vztahům neprospívá, nicméně, to, že udělalo velice zásadní kroky, které uvedli celou věc do pohybu je pravda.
Odpovědět
KZ

Karotka Z

21.9.2021 07:36 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Myslite si, ze tohle ekologicke spolky zajimaji nejaci sousede. Ti jsou tady predevsim proto aby lidi rozestvali.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2021 19:16 Reaguje na Petr Eliáš
Jistě. Aby se mohly totálně rozkrást a odeslat na Kajmany, voni sou hlava...
Odpovědět
ig

20.9.2021 19:19
Tak daleko to nemělo dojít. Něco mi říká, že ještě budeme Poláky prosit, aby nám prodali nějaké uhlí :-)
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

20.9.2021 19:25 Reaguje na
žádná situace není jen dobrá nebo jen špatná...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.9.2021 11:21 Reaguje na
Zrovna tam by nám bylo prd platné. Ostatně, my ho máme dost ... kdyby fakt bylo nejhůř. Což doufejme že nebude, pokud jde uhlí tak se shodnu dokonce i s Hanzlem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2021 19:24
Když vidím ten gigantický, totálně zničený kus krajiny, tak uvažuji nad tím, kolik elektřiny by vyrobila fotovoltaická elektrárna s panely pokrývajícími celou plochu a s vodíkovými elektrolyzéry a paroplynovými turbínami na vodík v sousední elektrárně.
Nedávalo by to celé víc plně obnovitelné eletřiny, než současný špinavý uhlák?
Odpovědět
KZ

Karotka Z

21.9.2021 07:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak asi 0.01% toho, co vyrobilo uhli
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.9.2021 08:40
Nechci se Poláků zastávat, ale květnové rozhodnutí evropského soudu okamžitě ukončit těžbu bylo doslova na hlavu.
Nemůžete ze dne na den stopnout výrobu 7% elektřiny pro Polsko, to je technicky neproveditelné a sociálně neprůchozí.
Soud mohl stanovit podstatně vyšší sankce např. 130 mil. CZK/den a určit lhůtu k odstavení třeba na půl roku , nedojede-li mezi tím k dohodě CZ/PL.

Místo toho lze spekulovat , že se jedná o zpolitizované rozhodnutí trestající Polsko za jeho dlouhodobou "vzpurnost" vůči EU.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.9.2021 11:26 Reaguje na Miroslav Vinkler
Já si myslím, že ES věděl, že to nestopnou a že to ani nejde. Ale chtěl je tou sankcí dokopat k tomu ten problém fakt začít řešit. Jak se to povede se uvidí ... moc bych si to nemaloval.

Že to budou pšonci vydávat za kde jaké příkoří je jasné, nicméně je fakt, že se v tomto případě chovají fakt jak dobytek.

Pro mne je tam spíš zajímavý a poučný postoj Říše, protože v Žitavě z toho rozšiřování jsou tady celí bez sebe, ale Berlín na ně těžce a zvysoka.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist