https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spanelsko-chysta-plynovodni-spojeni-s-francii-zalezet-bude-i-na-zajmu-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Španělsko chystá plynovodní spojení s Francií, záležet bude i na zájmu EU

15.8.2022 14:20 | KYJEV (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Španělsko chystá nové plynovodní spojení s Francií, které by mohlo být v provozu už na jaře příštího roku. uvedla španělská ministryně pro ekologickou transformaci Teresa Riberaová, do jejíž kompetence spadá rovněž energetika. Záležet ale podle ní bude na tom, zda se Francie a další evropské země na projektu dohodnou.
 

Evropská unie se od únorové invaze ruských vojsk na Ukrajinu snaží co nejrychleji zbavit odběru zemního plynu z Ruska. Německý kancléř Olaf Scholz ve čtvrtek prosazoval výstavbu potrubí z Portugalska přes Španělsko a Francii do střední Evropy.

"Toto nové propojení, tento plynovod, by mohlo být v provozu přibližně za osm až devět měsíců na jižní straně hranice, to je od Pyrenejí do Španělska," řekla v pátek Riberaová ve státní televizi TVE. Spojení Francie se Španělskem by vyžadovalo položit další část potrubí, které propojí španělskou síť s francouzskou.

Scholz řekl, že potrubí spojující Pyrenejský poloostrov se střední Evropou by teď citelně pomohlo zmírnit napětí v zásobování plynem. Kancléř dodal, že už v této záležitosti jednal s lídry ze Španělska, Portugalska, Francie a Evropské komise (EK).

Portugalský premiér António Costa řekl, že Scholzova slova "zvyšují tlak na evropské instituce, aby jednou provždy odblokovaly situaci". Navrhl přitom, aby alternativou propojení přes Francii mohl být podmořský plynovod ze Španělska do Itálie.

Španělsko a Portugalsko prosazují výstavbu nového plynovodu už dlouho. Mají totiž kapacitu přijímat zkapalněný zemní plyn (LNG), který je pak možné posílat dál do zbytku Evropy. Španělský premiér Pedro Sánchez ale řekl, že Evropská unie musí zaplatit výstavbu propojovacího potrubí.

Plynovodní síť ve Španělsku provozuje společnost Enagás. Její generální ředitel Arturo Gonzalo Aizpiri nedávno řekl, že celý projekt plynovodu mezi Francií a Španělskem by šel vybudovat za dva a půl roku za cenu 600 až 700 milionů eur (14,6 až 17,1 miliardy Kč). Z projektu v roce 2019 sešlo, protože regulační orgány došly k závěru, že je finančně nevýhodný, uvedla agentura Reuters.

Cena zemního plynu pro evropský trh s dodáním v září se v pátek odpoledne ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku pohybovala kolem 208 eur (5070 Kč) za megawatthodinu (MWh).To je blízko rekordu. Cena plynu v TTF je pro evropský trh určující, před rokem se pohybovala kolem 28 eur za MWh a před dvěma lety kolem 13 eur/MWh.

Situace na trzích s plynem se začala komplikovat loni na podzim, podle analytiků v souvislosti s plány Evropské unie na transformaci energetiky. Ty předpokládají relativně rychlý odklon od fosilních paliv, na který není Evropa dostatečně připravena. Další prudký růst se dostavil po začátku války na Ukrajině, v březnu se cena plynu v TTF přechodně vyšplhala až k 350 eurům za megawatthodinu. Do konce obchodního dne ale na této úrovni nevydržela a klesla zpět pod 200 eur/MWh.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

15.8.2022 08:42
Všímáte si tiskových zdrojů zpráv vedle nadpisů? Zírám, když čtu o informaci o plynovodu přes Španělsko od zdroje: KYJEV (ČTK). To o tom jednají v Kyjevě a nebo tam už má ČTK své sídlo?
Odpovědět
JH

JH

16.8.2022 12:48 Reaguje na Břetislav Machaček
I kdyby, pořád lepší než kdyby tam bylo Moskva.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

17.8.2022 13:51 Reaguje na JH
Kluci a není to fuk, odkud ty kecy tečou, koho to vlastně zajímá. My bychom si měli připravit 200 litrový sud s víkem, z těchto zpráv do toho sudu chodit pravidelně hezky srát a po zapaření na tom vařit, samozásoba-samovýroba plynem, jako v Africe! Tady je fuk, odkud teče plyn, tady se už jen soutěží, kterej debil to koupí za desetinásobek původní ceny, i když plynu je všude moooc. Začínám věřit tomu, že miliardáři objevili nový sáskařský sport a Fiala zatím vítězí.
Odpovědět
kk

karel krasensky

16.8.2022 11:53
Tak jo.Mám plynovod a Lng terminal a chci zvýšený objem.Takže potřebují i zvyšený počet tankeru a pochybují,že ty lodě postavím z břucha třeba za 6 měsícu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.8.2022 10:03 Reaguje na karel krasensky
Tankerů je dost, LNG na světě taky, za ty giga kačáky to dovezou i z Taralingapatam.
Nestíhají jen terminály a na podzim se má rozjíždět několik obrovských.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

16.8.2022 14:36
"Scholz řekl, že potrubí spojující Pyrenejský poloostrov se střední Evropou by teď citelně pomohlo zmírnit napětí v zásobování plynem. Kancléř dodal, že už v této záležitosti jednal s lídry ze Španělska, Portugalska, Francie a Evropské komise (EK)."

Podle článku je to tak, že Š a P mají dostatečnou kapacitu přijímat dodávky LNG. Na rozdíl od třeba té střední Evropy. A fakt je stavba roury ... stovky km dlouhé ... lepší řešení, než vybudovat nějaké další LNG terminály někde taky "okolo"?

Se mi to moc nezdá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.8.2022 20:30 Reaguje na Svatá Prostoto
Scholz se skutečně nezabýval ČR. pro nás by byl dobrý STORK2 z Polska, ale truby z Německa celkem solidně stačí.
Problém jsou LNG terminály, v Holandsku a Německu mají už na podzim spustit aspoň dva obrovské.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.8.2022 12:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Co sem zase motáte ČR, kde jsem o naší rodné hroudě ve svém příspěvku co psal???

Vy jste fakt exot ...

Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist