https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/specializovana-firma-v-duchcove-analyzovala-odpad-nejvic-bylo-kuchynskeho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Specializovaná firma v Duchcově analyzovala odpad, nejvíc bylo kuchyňského

25.6.2024 19:15 | DUCHCOV (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Specializovaná firma JRK dnes v Duchcově na Teplicku analyzovala, co lidé vyhodí do směsného odpadu. Nejvíc bylo kuchyňského odpadu, který však lidé ve městě nemají kam umisťovat. Starosta Zbyněk Šimbera (ČSSD) ČTK řekl, že město bude o opatření diskutovat, muselo by však zřejmě zřídit bioplynovou stanici.
 
"Zkusíme o tom uvažovat, jestli to má vůbec smysl a vyplatí se to," řekl starosta. Ve většině městských čtvrtí podle něj lidé třídí odpad perfektně, horší je to se sociálně vyloučenými lokalitami. Dříve házeli obyvatelé těchto částí do nádob na tříděný odpad co je napadlo, uvedl Šimbera. To způsobovalo problémy Technickým službám města, které měly větší práci s roztříděním odpadků. Starosta řekl, že po čase v těchto částech město ponechalo pouze černé popelnice na směsný odpad.

Lidé ve městě se zhruba 8500 obyvateli za svoz odpadu platí ročně 600 korun. Od poplatku jsou osvobozené děti do šesti let a senioři. Slevy mají lidé žijící v rodinných domech, kteří třídí odpad do pytlů, protože v okolí se nenacházejí hnízda s nádobami na tříděný odpad.

Pro město je svoz odpadu velmi nákladný, na každého občana doplácí ročně 900 korun, řekla ČTK referentka odboru životního prostředí na městském úřadě Kateřina Kučerová. "Máme hodně problémů s objemným odpadem a s bioodpadem," uvedla Kučerová s tím, že město rozdávalo lidem dotované kompostéry. Úřednice je naopak ráda, že se v odpadu, který dnes firma analyzovala, nenašlo drobné elektro.

Vedení obce, úředníci i zástupci firmy se shodují na tom, že nejlépe ovlivnitelná je mladá generace. Průzkumu odpadků se tak dnes účastnily také děti z místních škol. "Úplně nejdůležitější je začít u dětí. Klidně od školek. Ty rodiče už asi nepřevychováme," uvedla Kučerová. Doplnila, že pomáhá i názorná ukázka. Děti poté často přijdou domů s požadavkem, aby domácnost třídění odpadu alespoň vyzkoušela.

Společnost JRK městu předá doporučení, aby se dařilo odpad lépe třídit. Odborníci dnes třídily asi 300 kilogramů odpadu. Analýzu provedla firma také v nedalekých Teplicích. "Tam výsledkem bylo hodně kuchyňského odpadu, takže se zavedl projekt třídění kuchyňského odpadu," dodala zástupkyně firmy Michaela Doskočilová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TS

Tonda Selektoda

26.6.2024 15:04
No to je hrozné! Lidé v tom maloměstě mají tak hluboko do kapes, že se nestravují v zařízeních RaJ, blahé paměti. Místo toho si musí stravu připravovat doma ze surovin, nakoupených v super- hyper- krámech a podobných marketech! Pak nezodpovědně vyhazují do popelnice části potravin, které musí být při kuchyňské přípravě odstraněny, pro svou obtížnou poživatelnost. Kdyby si alespoň každá domácnost, nebo i bytový dům, chovali slepice, prase a hlídacího psa, slupky od cibule, brambor, banánů, skořápky, i kosti, by se účelně zkrmily. Popelnice by byly poloprázdné. A místo akademických úvah pana starosty, o zřízení bioplynky na okraji obce, by obec ještě mohla inkasovat poplatky z chovu domácích zvířat!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist