https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/specialni-ptaci-budky-vraci-rybaky-rajske-zpet-do-hry
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Speciální ptačí budky vrací rybáky rajské zpět do hry

30.8.2018 01:19 | PRAHA (Ekolist.cz)
Díky vytrvalé píli dobrovolníků z Královské společnosti na ochranu ptáků (RSPB) se podařilo zvrátit neradostný osud rybáků rajských. Umělá hnízda se rybákům zalíbila.
Díky vytrvalé píli dobrovolníků z Královské společnosti na ochranu ptáků (RSPB) se podařilo zvrátit neradostný osud rybáků rajských. Umělá hnízda se rybákům zalíbila.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | RSPB / / Independent.co.uk
Pokud se v pomyslných přesýpacích hodinách nějakému ptačímu druhu britských ostrovů krátil čas, byl jím rybák rajský. Od sedmdesátých let vlastně už jen čekal na vyškrtnutí ze seznamu zde žijících druhů. Díky vytrvalé píli dobrovolníků z Královské společnosti na ochranu ptáků (RSPB) se však podařilo jeho neradostný osud zvrátit. Letos na ostrově Coquet hnízdil v rekordních počtech. Píše o tom Independent.
 

Těžiště žijících populací rybáka rajského je v tropech, kde je jeho výskyt stálý. Proto jej odborníci z Mezinárodního svazu ochrany přírody řadí mezi druhy málo dotčené. To ovšem neplatí pro rybáky, kteří se rozhodli hnízdit severněji, v Irsku, při bretaňském pobřeží a ve Velké Británii. Zvláště na poslední jmenované destinaci prohrávali svůj zápas o život na celé čáře. I když byli kdysi rozšířeni podél celých britských ostrovů, v sedmdesátých letech poklesla jejich početnost na posledních 16 hnízdících párů.

Jen změna kolonky ptáky nezachrání

Tehdy si lidé z Královské společnosti na ochranu ptáků vymohli, aby byl tento druh přeřazen mezi „regionálně“ kriticky ohrožené druhy. Ale na faktu, že už tu exotických návštěvníků z tropů hnízdí jen hrstka z původních tisícihlavých hejn, to nic změnit nemohlo. Jak se vlastně mohl stát, kdysi tak početný pták, lokálně téměř vyhynulým? Rybák rajský za to vděčil svému překrásně vybarvenému jemnému peří, které se historicky používalo při výrobě a zdobení klobouků. A v současnosti?

Hnízdní kolonie tohoto druhu decimovaly „proměny mořského ekosystému.“ Ať už ty viditelné, jaké dravější příbojové vlny, likvidující hnízda na skaliscích, tak i ty méně patrné, jako změny v zastoupení a dostupnosti ryb pod hladinou. Lidé z RSPB dělali, co mohli, ale úbytku přirozených hnízdišť zabránit nemohli. Kolonie na šestihektarovém ostrůvku Coquet se stala posledním útočištěm britských rybáků rajských. Neradostně se vyvíjející příběh má přesto dobrý konec.

Umělá hnízda se rybákům zalíbila

RSPB totiž začala na ostrově instalovat hnízdní budky, které s trochou fantazie připomínaly svým sestavením původní kolonie rybáků. Dlouhé řady terasovitě seskládaných dřevěných boxů, obložených kameny, tak dokázaly ptákům nahradit jejich nejistá útesová obydlí. V roce 2000 tu hnízdilo dvaatřicet párů, ale když počty příhodných umělých teras dosáhly desítek, začalo přibývat i hnízdících rybáků.

„Poslední tři roky se nám daří. Máme tu teď pokaždé minimálně stovku párů, a vždycky vyvedou nejméně stovku mladých,“ říká Paul Morrison, správce RPSB pro kolonii ostrova Coquet. U těch lze předpokládat, že tu po čase také sami zahnízdí. „Je to sice pomalé, ale dláždí to cestu stabilnější hnízdní populaci. A třeba jednou uvidíme, jak se rybáci rajští vrací i do jiných koutů země,“ dodává Morrison. Zdá se, že tenhle sen není nereálný.

Letos zahnízdilo na Coquet Island 118 párů. A poprvé od sedmdesátých let byl jeden hnízdící pár zaznamenán na pobřeží velšského ostrova Anglesey.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal RadomírRadomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist