Společnost Agrowald chová na Českokrumlovsku v oboře bizony
"Chovů (bizonů) v republice moc není. Pro nás nejbližší je v oblasti České Kanady. My máme povoleno, že zde můžeme chovat do 40 kusů bizonů," uvedl ředitel Agrowaldu Roman Urbanec. Podle něj mají zvířata na pastvinách, které se rozkládají mezi Rožmberkem nad Vltavou a Vyšším Brodem, ideální podmínky. "Převažují zde louky, navíc v remízkách jsou rozvaliny bývalé zaniklé vesnice, kde mají bizoni úkryt. Kromě toho je zde hodně rybníčků a potoků, což je výhodné v období sucha, protože zvířata tím pádem mají stále dostatek vody na pití," řekl Urbanec.
Agrowald provozuje i další rozsáhlé obory. Chová v nich například jelena evropského, muflona obecného nebo daňka skvrnitého. Urbanec uvedl, že spíš než bizona nejprve Agrowald preferoval jiné podobné zvíře. "Původní myšlenkou bylo zde vypustit zubra evropského, ale v minulosti tomu veterinárně myslivecká legislativa příliš nepřála, proto se nám to nepodařilo a sáhli jsme po příbuzném druhu, kterým je bizon americký," uvedl Urbanec.
V létě je základní potravou bizonů pastva. Občas dostanou i starší tvrdý chléb, který je pro ně lahůdkou. "V zimě je pak přikrmujeme senem. Velkou výhodou bizonů je, že se jedná o velice nenáročná zvířata. A pro turisty a návštěvníky regionu je to určitá rarita," řekl.
Agrowald se věnuje hlavně zemědělství, lesnictví a myslivosti. Obhospodařuje několik tisíc hektarů pozemků a lesů především v okolí Vyššího Brodu a Rožmberku nad Vltavou. Společnost zaměstnává stovku lidí. Podle Urbance se Agrowald svou činností snaží navázat na šlechtický rod Buquoyů, který zde do poloviny 20. století měl panství. Kvůli tomu také společnost 30. října uspořádá v Rožmberku nad Vltavou Hubertské slavnosti, jejichž součástí je myslivecký průvod, koncert trubačů, ukázka vábení jelenů a také troubená a zpívaná Hubertská mše v kostele.
reklama