https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spolecnost-agrowald-chova-na-ceskokrumlovsku-v-obore-bizony
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Společnost Agrowald chová na Českokrumlovsku v oboře bizony

24.10.2021 00:43 | ROŽMBERK NAD VLTAVOU (ČTK)
V létě je základní potravou bizonů pastva. Občas dostanou i starší tvrdý chléb, který je pro ně lahůdkou. "V zimě je pak přikrmujeme senem. Velkou výhodou bizonů je, že se jedná o velice nenáročná zvířata. A pro turisty a návštěvníky regionu je to určitá rarita," řekl chovatel. Ilustrační foto
V létě je základní potravou bizonů pastva. Občas dostanou i starší tvrdý chléb, který je pro ně lahůdkou. "V zimě je pak přikrmujeme senem. Velkou výhodou bizonů je, že se jedná o velice nenáročná zvířata. A pro turisty a návštěvníky regionu je to určitá rarita," řekl chovatel. Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Jack Dykinga, Agricultural Research Service / Wikimedia Commons
Více než tři desítky bizonů chová společnost Agrowald poblíž Rožmberka nad Vltavou na Českokrumlovsku. Veřejnost si stádo může kdykoliv prohlédnout v dostupné oboře. Agrowald bizony chová na ploše přibližně 55 hektarů, kde spásají louky. Jde o jeden z mála chovů bizonů v Česku.
 

"Chovů (bizonů) v republice moc není. Pro nás nejbližší je v oblasti České Kanady. My máme povoleno, že zde můžeme chovat do 40 kusů bizonů," uvedl ředitel Agrowaldu Roman Urbanec. Podle něj mají zvířata na pastvinách, které se rozkládají mezi Rožmberkem nad Vltavou a Vyšším Brodem, ideální podmínky. "Převažují zde louky, navíc v remízkách jsou rozvaliny bývalé zaniklé vesnice, kde mají bizoni úkryt. Kromě toho je zde hodně rybníčků a potoků, což je výhodné v období sucha, protože zvířata tím pádem mají stále dostatek vody na pití," řekl Urbanec.

Agrowald provozuje i další rozsáhlé obory. Chová v nich například jelena evropského, muflona obecného nebo daňka skvrnitého. Urbanec uvedl, že spíš než bizona nejprve Agrowald preferoval jiné podobné zvíře. "Původní myšlenkou bylo zde vypustit zubra evropského, ale v minulosti tomu veterinárně myslivecká legislativa příliš nepřála, proto se nám to nepodařilo a sáhli jsme po příbuzném druhu, kterým je bizon americký," uvedl Urbanec.

V létě je základní potravou bizonů pastva. Občas dostanou i starší tvrdý chléb, který je pro ně lahůdkou. "V zimě je pak přikrmujeme senem. Velkou výhodou bizonů je, že se jedná o velice nenáročná zvířata. A pro turisty a návštěvníky regionu je to určitá rarita," řekl.

Agrowald se věnuje hlavně zemědělství, lesnictví a myslivosti. Obhospodařuje několik tisíc hektarů pozemků a lesů především v okolí Vyššího Brodu a Rožmberku nad Vltavou. Společnost zaměstnává stovku lidí. Podle Urbance se Agrowald svou činností snaží navázat na šlechtický rod Buquoyů, který zde do poloviny 20. století měl panství. Kvůli tomu také společnost 30. října uspořádá v Rožmberku nad Vltavou Hubertské slavnosti, jejichž součástí je myslivecký průvod, koncert trubačů, ukázka vábení jelenů a také troubená a zpívaná Hubertská mše v kostele.


reklama

 
Marek Bílek
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist