https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spotreba-pitne-vody-v-domacnostech-ve-zlinskem-kraji-byla-i-loni-nejnizsi-v-cr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Spotřeba pitné vody v domácnostech ve Zlínském kraji byla i loni nejnižší v ČR

6.5.2023 01:30 | PLZEŇ (ČTK)
Foto | Kampus Production / Pexels
Průměrná denní spotřeba pitné vody na osobu byla i loni v domácnostech ve Zlínském kraji ve srovnání s ostatními kraji v České republice nejnižší. Činila 77,2 litru, meziročně o 3,7 litru méně. Nejvyšší spotřebu 111,2 litru vody na osobu a den měly loni domácnosti v Praze, celostátní průměr byl 89,4 litru. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Nejnižší spotřebu vody mají domácnosti ve Zlínském kraji dlouhodobě.
 

Za jeden metr krychlový pitné vody zaplatili loni obyvatelé Zlínského kraje bez desetiprocentní DPH v průměru 43 korun, s daní to bylo 47,30 koruny. Průměrná cena jednoho metru fakturované vody se bez daně meziročně zvýšila o 2,90 koruny. Ve srovnání s ostatními kraji byla sedmá nejnižší, nejméně za pitnou vodu loni v průměru platili lidé v Olomouckém kraji, a to 38,90 koruny. Celostátní průměr byl 46,10 koruny. Průměrná cena stočného za tisíc litrů vody vypuštěné do kanalizace loni ve Zlínském kraji činila 37,10 koruny bez DPH. Levnější stočné měly tři kraje, nejméně, a to 32,60 koruny, za něj lidé platili na Vysočině. Za celou ČR bylo v průměru 41 korun.

V roce 2022 bylo ve Zlínském kraji zásobováno pitnou vodou z vodovodů pro veřejnou potřebu 556.230 obyvatel, což je 97,2 procenta ze všech lidí žijících v regionu. Délka vodovodní sítě činila 4106 kilometrů, v provozu bylo 137.420 vodovodních přípojek. Loni se ve Zlínském kraji vyrobilo 28,1 milionu metrů krychlových vody, meziročně asi o 1,7 procenta méně. Z podzemních zdrojů pocházelo přibližně 56 procent pitné vody.

Na kanalizaci byly loni ve Zlínském kraji napojeny domy, ve kterých žilo 555 646 lidí, tedy přes 97,1 procenta z celkového počtu obyvatel kraje. Počet obyvatel v domech napojených na kanalizaci ústící do čistírny odpadních vod činil 520 189. Délka kanalizační sítě se loni meziročně zvýšila o 94 kilometrů na 3368 kilometrů, počet kanalizačních přípojek vzrostl o 3097 na 125 813.

Ve Zlínském kraji bylo loni v provozu 122 čistíren odpadních vod s celkovou kapacitou 193 391 metrů krychlových za den. Vyprodukovaly 16 970 tun kalů. Zhruba 62,4 procenta z nich bylo vyvezeno na skládku. Přímou aplikací a rekultivací pozemků pro zemědělské účely bylo zneškodněno přibližně 27,7 procenta kalů, v kompostech jich skončilo asi 9,3 procenta. Pouze minimální množství kalů bylo spáleno nebo zlikvidováno jinak.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist