SSE vyzvalo ministra průmyslu k zastavení privatizace ČEZu
O možnost přímé koupě celého balíku již podle informací z médií projevila zájem britská International Power, německý E.ON a Electricité de France (EdF), neúspěšný účastník druhého kola privatizační soutěže. V něm začátkem ledna vláda odmítla nabídky EdF a konsorcia Enel/Iberdrola a rozhodnutí o dalším osudu privatizace odložila na 28. února. Grégr přitom nevyloučil ani formu udělení exkluzivity pro jednání jedinému zájemci a následný přímý prodej.
"SSE krach tendru přivítalo, neboť privatizace by znamenala vznik dalšího supermonopolu ovládajícího většinovou část české energetiky se všemi důsledky na výši cen pro spotřebitele," uvedla Podpěrová. SSE v dopise Grégrovi dále upozorňuje, že by privatizace měla proběhnout otevřeně s rovnými podmínkami pro všechny případné uchazeče formou veřejné soutěže a v rámci zachování liberalizace by měl být umožněn prodej energetiky po částech.
Miroslav Grégr by si zřejmě dopis mohl přečíst již v nejbližších dnech, neboť podle sdělení své mluvčí Anny Stárkové byl dnes dopoledne propuštěn z nemocnice do domácího ošetření a "bude vyřizovat důležitou poštu". Program ministra na příští týden je ovšem zrušen a na výjezdním zasedání vlády ho bude zastupovat jeho náměstek a vedoucí Úřadu ministerstva průmyslu a obchodu Václav Petříček.
reklama